Zatvara se zloglasni američki zatvor Guantanamo i svi se pitaju kamo će SAD premjestiti zatvorenike

Barack Obama još je u kampanji obećao zatvaranje tog zatvora

This photo made during an escorted visit and reviewed by the US military, shows an US soldier walking next to the razor wire-topped fence at the abandoned "Camp X-Ray" detention facility at the US Naval Station in Guantanamo Bay, Cuba, April 9, 2014.   AFP PHOTO/MLADEN ANTONOV / AFP / MLADEN ANTONOV
FOTO: AFP

Plan za zatvaranje zatvora u Guantanamu, koji je danas objavila Bijela kuća, spominje 13 mogućih američkih zatvora kamo bi se premjestili osumnjičeni za terorizam, rekao je američki dužnosnik.

Taj je zatvor u siječnju 2002. otvorio George W. Bush nakon napada 11. rujna 2001. “Ne želim da ovaj problem prijeđe na sljedećeg predsjednika, tko god to bio. Hoćemo li dopustiti da se to održati još 15 godina?”, rekao je aktualni predsjednik Barack Obama u Bijeloj kući. “Postojanje ovakvog zatvora u suprotnosti je s našim vrijednostima i potkopava ugled Amerike u svijetu. To je mrlja na našoj povijesti poštivanja najviših standarda vladavine prava”, istaknuo je Obama, prenosi AP.

Protivljenje republikanaca u Kongresu

Njegov će prijedlog najvjerojatnije naići na protivljenje u Kongresu, gdje ga žestoko kritizira velik broj njegovih republikanskih protivnika. Smještaj zatvorenika na američkom tlu – umjesto u Guantanamu – omogućit će uštedu od 65 do 85 milijuna dolara na godinu, dodao je neimenovani dužnosnik. No trošak premještaja neće biti malen i kretat će se od 290 do 475 milijuna dolara.

Trenutačno je u tom zatvoru 91 zatvorenik, a 2003. bilo ih je 700. Od tog broja, 35 zatvorenika će se sljedećih mjeseci premjestiti iz Guantanama u druge zemlje, dodaje isti izvor.

Obećanje još iz kampanje

Obama je još u svojoj kampanji 2008. obećao da će zatvoriti Guantanamo, ocijenivši kako je nelogično da se “sačuva zatvor koji svijet osuđuje, a teroristi koriste za promidžbu” i vrbovanje novih terorista. No, kada je došao u Ovalni ured, američki predsjednik je upao u pravnu i političku zbrku i u zadnjih sedam godina nije uspio ostvariti pomak na tom polju.

Činjenica da se zatvor nalazi u eksteritorijalnom području, na Kubi, trebala je spriječiti da “neprijateljski borci” budu podvrgnuti redovnom postupku pred američkim pravosuđem. Neljudsko ponašanje prema zatvorenicima, koje je bilo posebno izraženo na početku, dovelo je do međunarodnih protesta. UN je tražio ukidanje zatvora prije svega zbog toga jer su zatočenici godinama bili zatvoreni bez izgleda da budu podvrgnuti sudskom procesu.

Guantanamo je vrlo brzo, skupa sa zatvorom Abu Ghraib u Iraku i zračnom bazom Bagram u Afganistanu, postao sinonim za pravnu državu koja sama ne poštuje ljudska prava, piše DW.