Nekad je nužno odabrati stranu

Zbog rastućih sukoba Turske i Njemačke, vladajući CSU traži povlačenje njihovih vojnika iz turskih baza

'Nije sigurno može li Turska jamčiti za sigurnost naših vojnika'

A member of the German army serving on the German navy support ship Bonn looks through binoculars in the Aegean Sea, off the Turkish coast on April 20, 2016. The Bonn is part of a NATO naval presence in the Aegean Sea meant to observe and monitor illegal naval movement between Turkey and Greece. Photo: JOHN MACDOUGALL/dpa
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP

Zbog rastućeg sukoba između Turske i Njemačke oko nastupa turskih političara na skupovima po Europi, vladajuća Kršćansko-socijalna unija (CSU) traži povlačenje njemačkih vojnika iz vojnih baza u Turskoj, javljaju njemački mediji u nedjelju.

“U trenutačnoj usijanoj atmosferi nije u potpunosti sigurno može li i želi li turska vlada jamčiti za sigurnost vojnika Bundeswehra u Turskoj”, rekao je za dnevnik Bild am Sonntag glasnogovornik zastupnika CSU-a za sigurnosna pitanja Florian Hahn.

Hahn također traži da njemačka vlada zaustavi sve investicije vezane uz bazu Incirlik u kojoj se nalaze njemački izviđački zrakoplovi tipa Tornado i dvjestotinjak njemačkih vojnika koji sudjeluju u međunarodnoj misiji kontrole zračnog prostora iznad Sirije i Iraka.

Sukob zbog nastupa turskih političara po Njemačkoj

“Njemačka ne smije dopustiti da njemački vojnici postanu taoci politike pokazivanja mišića predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana“, zaključio je Hahn. Demokršćanskog političara podržala je i oporbena stranka Ljevica. Predsjednica zastupničkog kluba ove stranke u Bundestagu Sahra Wagenknecht zatražila je povlačenje zrakoplova i posade iz baze Incirlik kao i obustavu isporuke naoružanja u Tursku.

Vojnici Bundeswehra u Turskoj već su jednom postali žrtve politike turske vlade koja je prošle godine, nakon što je Bundestag pokolj nad Armencima u Prvom svjetskom ratu od strane turske vojske proglasio genocidom, zabranila posjete njemačkih političara vojnicima Bundeswehra stacioniranim u Turskoj.

U posljednje vrijeme sukob se intenzivirao zbog nastupa turskih političara po Njemačkoj koji lobiraju među njemačkim građanima turskog porijekla za proširenje ovlsti predsjednika Erdogana na predstojećem referendumu o ustavnim promjenama u Turskoj sredinom travnja. A 1,4 milijuna turskih glasača u Njemačkoj moglo bi imati presudan glas na tom referendumu.