Zdravko Mamić priznao da je poklonio skupi sat šefu Suda BiH, uhićenom zbog primanja mita: 'Dobro ga je imati na svojoj strani'

Dodao je bivši čelnik Dinama da je to bio simboličan poklon

Tužiteljstvo BiH donijelo je naredbu o proširenju istrage protiv pritvorenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca koji je uhićen prije skoro dva mjeseca skupa s bivšim direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanom Mehmedagićem. U sklopu proširenja istrage su agenti Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) u utorak pretresli njegovu kuću.

Do proširenja istrage došlo je zbog sumnje da je počinio kaznena djela primanja poklona i drugih oblika koristi, a u vezi sa slučajevima koji su se vodili na Sudu BiH. Među ostalim, radi se i o satu vrijednom 15 tisuća eura koji je dobio od Zdravka Mamića, bjegunca od hrvatskog pravosuđa.

Tužiteljstvo BiH je tražilo produljenje pritvora i za Debevca i za Mehmedagića, a na ročištu su iznesena neka prilično šokantna saznanja tužitelja, ali su pročitani i iskazi svjedoka.

Poznati suvozač Ivana Turudića

Tako je Mamić, zadnjih dana poznat i kao suvozač novoizabranog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, priznao da je skupocjeni sat dao Debevcu, a istražiteljima je rekao da se radilo o “simboličnom poklonu” koji je predsjedniku Suda BiH dao u vrijeme postupaka ekstradicije koji su tada vođeni protiv njega. Navodno je rekao da je “dobro imati predsjednika suda na svojoj strani tijekom tih postupaka”.

Tužitelji, s druge strane, uvjeravaju kako sat od 15 tisuća eura ne može biti “simboličan poklon”.

Mamić i Debevec sastali su se u jednoj konobi u Grudama, a tome je, prema navodima tužiteljstva, posredovao hercegovački poduzetnik Ljiljanko Palac. Debevec je nastojao prikriti odlazak u Grude pa je tražio da se njegov odlazak službenim automobilom u to mjesto ne evidentira na sudu.

I automobil dobio na poklon

Tužitelji tvrde i kako je Debevec na poklon primio i automobil autokuće “Kramar” iz Ljubuškog protiv koje se u periodu od 2019. do 2021. godine vodio veliki broj postupaka pred Sudom BiH. On je navodno uzeo automobil Polo u vrijednosti od oko 15 tisuća konvertibilnih maraka.

Debevec je ovo vozilo registrirao na ime svoje šogorice. Sestra Debevčeve supruge je u iskazu rekla kako spomenuti automobil nije kupila, već da ju je Debevec zamolio da ga registrira na svoje ime.

Nakon 20. prosinca 2023. godine, dana kada je određen pritvor Debevcu i Mehmedagiću, automobil je neko vrijeme bilo nemoguće pronaći. Na koncu je dosta kasnije pronađen u jednom servisu prekriven folijom.

Susreti sa Ždralom i kontakti u Španjolskoj

Tijekom istrage utvrđeno je kako se predsjednik Suda BiH sastajao i s Đorđom Ždralom, osobom s podebljim kriminalnim dosjeom umiješanom u organizirani kriminal. Istraga se nastavlja o kontaktima koje je Debevec imao boraveći u Španjolskoj, gdje ima stan.

U istrazi protiv bivšeg ravnatelja OSA-e Mehmedagića tužiteljstvo je do sada uspjelo prikupiti dokaze kako je on sarajevskom ugostitelju Denisu Stojniću nezakonito izdao počasnu iskaznicu tajne službe. Stojnić je pak istražiteljima kazao kako je od Mehmedagića dobivao naloge za fizičke napade na neke osobe kao i za paljevine automobila.

Debevec je uhićen u prosincu 2023. zajedno s bivšim ravnateljem Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) pod sumnjom da su organizirali ilegalno prisluškivanje sudaca i tužitelja državnog suda i tužiteljstva. Njih dvojica od tada su u pritvoru u zatvoru maksimalne sigurnosti kod Sarajeva, a Tužiteljstvo je zatražilo da oni tamo ostanu bar još 30 dana jer su tijekom istrage prikupljeni novi dokazi koji ukazuju na korupciju i trgovinu utjecajem.