Želi legalni kanabis, temeljni dohodak i obožava Sandersa. Hoće li socijalisti zaista kandidirati Hamona

U prvom krugu predizbora socijalista dobio je najviše glasova

(FILES) This file photo taken on December 15, 2016 shows candidate for the Socialist Party (PS) primaries ahead of the 2017 presidential election Benoit Hamon posing during a photo session in Paris. 
Outsider Benoit Hamon came first in the French Socialists' presidential primary on January 22, 2017, and will stand against former prime minister Manuel Valls in a January 29 runoff, partial results showed. / AFP PHOTO / JOEL SAGET
FOTO: AFP/AFP

Benoit Hamon, bivši socijalistički ministar obrazovanja koji pripada lijevom krilu stranke, pobijedio je u prvom krugu predizbora ljevice za francuske predsjedničke izbore. Ovakav rasplet iznenadio je javnost.

Hamon je prema prethodnim istraživanjima rejtinga kandidata za predizbore bio na trećem mjestu, u zadnje vrijeme nametnuo se na drugo, no da će pobijediti, zapravo je malo tko očekivao.

Odmak socijalista od centra

No, još ništa nije gotovo, drugu nedjelju, 29. siječnja odmjerit će snage s bivši premijerom Manuelom Vallsom. 49-godišnji Hamon u prvom je krugu osvojio više od 36 posto glasova, dok je Valls dobio 31,1 posto. “Ljevičari su glasovali srcem, i nisu odustali”, izjavio je Hamon u pobjedničkom govoru koji je održao u središnjici svoga stožera u Parizu.

“Vjerovanjem u mene, poslali ste jasnu poruku nade i obnove, želje da napišemo novo poglavlje za ljevicu u Francuskoj”, poručio je Hamon koji je, osim što je najmlađi, i najljeviji kandidat u francuskoj predsjedničkoj utrci. Njegov uspjeh u prvome krugu zapravo i je pokazatelj da se socijalisti žele odmaknuti od centra. Stoga, sada ima više izgleda za kandidaturu od Vallsa, piše Economist.

Smijenjen iz vlade zbog kritiziranja Hollandea

Hamon je relativno nepoznat političar, a pozornost na sebe je privukao prošle godine u kolovozu kada je prvi među socijalistima najavio kandidaturu za predsjednika. Hamon je već bio dužnosnik u Vladi, no vrlo kratko i to kao ministar obrazovanja. Smijenjen je iz vlade predsjednika Francoisa Hollandea zbog kritiziranja njegove ekonomske politike. Zapravo je ono što sada propagira u svojoj agendi prilično atraktivno francuskim biračima.

Hamon se zalaže za ideju univerzalnog osnovnog prihoda koji bi iznosio 750 eura, a koji bi vrijedio od 2022. Dobivali bi ga svi francuski državljani, prvo oni u dobi od 18 do 25 godina, bez obzira jesu li zaposleni ili ne. Kasnije bi se proširio i na ostale građane. Osnovni plan je zapravo kompenzirati mogućnost gubitka radnih mjesta zbog digitalizacije, iako je zapravo nejasno na koji način bi program trebao biti financiran.

‘Utopijski sanjar’

Hamon ima i još nekoliko, moglo bi se reći, radikalnih ideja. Zalaže se i za ograničavanje francuskog radnog tjedna s 35 na 32 sata. Predlaže i ubiranje poreza na robote, točnije da tvrtke koje koriste robote umjesto zaposlenika u radu, plaćaju porez na bogatstvo koje stvaraju. Vallsa javnost percipira kao Hollandeovog saveznika, pa je, u tom smislu Hamon u prednosti.

Prošloga je ljeta optužio političare, i desne i lijeve, da ponašanjem prema francuskim muslimanima štete francuskom sekularizmu. Ne čudi stoga što je upravo Hamon, među socijalistima, bio najžešći protivnik zabrane nošenja burkinija na plaži što se počelo primjenjivati u nekim francuskim gradovima prošlog ljeta. Kolege su ga nazvale utopijskim sanjarom, piše Guardian.

Zalaže se za legalizaciju marihuane

Kampanjom pod sloganom “Učinimo da francusko srce tuče” Hamon se nametnuo kao tvrdi ljevičar, stavljajući društvene i ekološke probleme u centar svoje platforme. Hamon smatra da digitalno doba zahtijeva socijalni model u kojem bi se opterećenja prenosila ravnomjernije, ljudi imali više slobodnog vremena.

Obećava i kako će potaknuti rast i zapošljavanje, uz smanjenje siromaštva i rezanje vladine birokracije. Hamon je i jedan od političara koji otvoreno zagovara legalizaciju marihuane, piše France 24.

Obožavatelj Bernija Sandersa

Rezultati predizbora ljevice važni su jer utječu na šanse za pobjedu ostalih kandidata za Elizejsku palaču – konzervativca Francoisa Fillona, čelnicu krajnje desnice Marine Le Pen i neovisnog Emmanuela Macrona. Prema pisanju Economista, izbor Hamona najviše bi pridonio Macronu. Kao kandidat tvrde ljevice, neke bi birače tisnuo prema centru, odnosno Macronu koji oko sebe okuplja sve veću podršku i s lijeve i desne strane.

Drugi tjedan, nakon drugog kruga predizbora, bit će poznat konačni kandidat ljevice za predsjedničke izbore koji će se održati na proljeće. Hamon je veliki fan američkog demokrata Bernija Sandersa, no njegova sudbina u prošloj predsjedničkoj kampanji, sad mu je jedan od najvećih strahova. Sanders je, naime, na unutarstranačkim izborima izgubio u srazu s Hillary Clinton.