Želio sam postati muškarac i operacijom ukloniti grudi, ali me država brutalno diskriminirala. Ovo je moja priča

29-godišnji Zagrepčanin tužio je KB Dubrava i HZZO, sud je ovih dana stao na njegovu stranu

FOTO: PIXSELL/Telegram/Ilustracija

‘Imao sam tri godine kada sam shvatio da sam, kako mi je pričala majka, počeo pokazivati da sam drugačiji, odnosno da sam transrodna osoba. Rođen sam kao ženska osoba, a negdje 2014., kada sam imao 22 godine počeo sam tranziciju s ciljem da postanem muškarac. Kontaktirao samo psihologe i nakon mnoštva testova dobio dijagnozu poremećaja rodne uloge, odnosno rodnu disforiju. Riječ je o dijagnozi F 64. Dali su mi preporuku za početak medicinske tranzicije i to mastektomijom (uklanjanjem grudi op.a.) i hormonalnom terapijom. Liječnici koji su mi to propisali priznati su stručnjaci za rad s transrodnim osobama i na listi su koju je donijelo Ministarstvo zdravstva.

No kada sam došao u Kliničku bolnicu Dubrava doživio sam diskriminaciju. Nisu mi željeli obaviti propisanu operaciju bez plaćanja troškova iako je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te troškove do tada svima s istom ovom dijagnozom podmirivao. Najprije sam tražio pomoć Ministarstva zdravstva, ali sam na kraju morao tužiti bolnicu”, priča 29-godišnji Zagrepčanin koji je ovih dana uspio dokazati da ga je Klinička bolnica Dubrava zajedno s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (HZZO) diskriminirala. Nisu mu smjeli naplatiti operaciju za koju je imao liječničku uputnicu, odnosno koja mu je bila propisana.

Promjena imena, dokumenata, pa spola

Na nerazumijevanje liječnika i službenika HZZO-a ovaj 29-godišnjak naišao je kada je već bio u poodmakloj fazi promjene svog spola. Uspio je u prosincu 2016. u nadležnom uredu državne uprave ishoditi promjenu imena, a u svibnju 2017. dobiva i pozitivno mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća te na temelju toga u matičnim knjigama mijenja i spol – iz ženskog u muški.

“Promijenio sam i matični broj i uskladio podatke na osobnoj iskaznici. Nakon završetka studija pronašao sam posao. Želim ovdje naglasiti i da sve svoje obveze prema HZZO-u oduvijek uredno podmirujem, a imam i dopunsko zdravstveno osiguranje”, nastavlja ovaj 29-godišnjak koji je, nakon hormonalne terapije koju je cijelo vrijeme pio dočekao početkom 2017. i termin za mastektomiju. Riječ je, dakle, o kirurškom uklanjanju dojki koje se najčešće radi kod liječenja karcinoma dojki, ali i u slučajevima promjene spola.

Imao je uputnicu prema kojoj je operacija trebala biti obavljena na teret HZZO, pa ga je iznenadilo kada mu je nekoliko dana prije termina kirurg javio da mora tražiti i odobrenje Ministarstva zdravstva. “Znao sam da je prije mene više od 15 transrodnih osoba u KB Dubrava obavilo ovaj zahvat i svima im je trošak podmirio HZZO”, tvrdi 29-godišnjak. Opisuje dalje kako je nakon toga uslijedilo natezanje s Ministarstvom, bolnicom i HZZO-om. Naime, Ministarstvo mu je odgovorilo kako nema potrebe da daje odobrenje, pa je onda doznao da se HZZO trebao obratiti Ministarstvu. No, sa svih strana nije bilo nikakvih konkretnih informacija.

Koliko je trebao platiti za operaciju?

“Kako bi okončao tranziciju odlučio sam platiti operaciju. Morao sam posuditi novce jer sam tada još bio student. Bilo mi je užasno neugodno tražiti djevojku da mi posudi. Dobio sam termin 18. rujna 2017. godine. U bolnici je sve prošlo super. No, nakon što sam uplatio predujam od tri tisuće kuna, tražili su još četiri i pol tisuće, jer je navodno toliko iznosila cijena cijele operacije. Na šalteru u bolnici mi nisu objasnili zašto baš ja moram platiti operaciju kada su moji prijatelji obavili to na trošak HZZO-a.

Nakon što sam odbio platiti cijeli iznos pravdajući se uputnicom liječnika, bolnica je očito prodala moje dugovanje. Naime, počeli su me nazivati iz one firme koja utjeruje dugove. Na kraju mi nije preostalo ništa drugo nego da tužim i HZZO i bolnicu”, navodi 29-godišnjak koji je za zastupanje tijekom ovog procesa angažirao odvjetnicu Bojanu Ivanišević, koja već ima bogato iskustvo u postupcima zbog diskriminacije pogotovo transrodnih osoba.

HZZO i bolnica: ‘To je estetski zahvat’

Iz HZZO-a su tijekom sudskog procesa tvrdili kako ovaj zahvat nije bio medicinski indiciran i kako liječnik opće medicine nije stručan utvrditi postoji li potreba mastektomije kod promjene spola. Po njihovom tumačenju to je estetska operacija. Uvjeravali su sud kako su kirurzi iz KB Dubrava ocijenili da HZZO ne smije 29-godišnjaku podmiriti trošak već to mora učiniti sam. Predstavnici bolnice isticali su i kako nije bilo ranijih identičnih situacija kod njih.

“Opće je poznato da to nije zahvat koji plaća HZZO”, argumentirali su ukazujući kako je u mladićevoj popratnoj dokumentaciji iz KB Dubrava doista stajalo da je riječ o operaciji za poboljšanje izgleda. Izjavili su i da im je HZZO ranije vraćao račune za ovakve operacije.

Kirurg objasnio o čemu se tu radilo

Situaciju je sudu pojasnio ugledni kirurg Srećko Budi, koji je osobno operirao mladića. “U vrijeme kada je on došao na operaciju već smo imali problema s HZZO-om oko takvih mastektomija. Ti zahvati su se do 2011. do 2016. radili na teret HZZO-a, pa smo ih mi i nastavili raditi dalje na taj način.

Onda nam je bolnička administracija počela vraćati dokumentaciju jer HZZO nije želio plaćati račune”, svjedočio je dr. Budi. Potvrdio je da je iz dokumentacije 29-godišnjaka koji je mijenjao spol zaključio kako je operacija što ju je trebao obaviti doista bila medicinski opravdana.

“Tada je to bila uobičajena praksa, a danas je potrebno da pacijent uz medicinsku dokumentaciju dostavi očitovanje od Ministarstva zdravstva da se dopušta da se operacija obavi na teret HZZO-a. U protivnom se operacija obavlja na teret pacijenta”, pojasnio je liječnik.

‘Bio je žena a osjećao se muškarcem’

Psihologinja Iva Žegura koja je liječila mladića opisala u svom iskazu na sudu kakve je psihološke probleme imao jer njegov biološki spol koji je bio ženski nije odgovarao onome kako se on osjećao. “On se osjećao kao muškarac, te je osjećao tjeskobu u svom tijelu u svakodnevnoj interakciji, te kod zapošljavanja. Ono na van nije bilo ono kakav je on bio unutra.

Pogotovo je imao problema u ljetnim mjesecima kada je povezivao grudi. To je vrlo neudobno i smeta disanju. Nije se mogao baviti tjelesnim aktivnostima, ni sportom, a imao je problema i kod skidanja na plaži. Zbog svega toga bilo je indicirano da čim prije obavi operaciju”, navela je tijekom sudskog procesa psihologinja do koje krajem 2016. nije došla informacija da se ti zahvati više ne mogu obavljati na teret HZZO-a.

U svom svjedočenju istaknula je i kako su vanjska obilježja tijela vezana za rodni identitet, što je jedan od razloga da se ženama nakon mastektomije kod liječenja odmah radi rekonstrukcija grudiju. Tako je bilo i u ovom slučaju, doduše obrnuto, ukazala je svjedočeći na sudu psihologinja Žegura.

Najgore ljeto prije operacije

I sam 29-godišnjak potvrdio je u svom iskazu na sudu koliko je patio i koliko mu je bilo važno obaviti zahvat. Kaže da mu je ljeto prije operacije bilo najgore u životu. “Gledao sam prijatelje kako se kupaju a ja sam sjedio doma pod steznikom i tri majice. Čim sam izašao iz bolnice javio sam se svojoj odvjetnici Bojani Ivanišević i Udruzi Trans Aid. Rekli su mi da moramo pokušati zaustaviti naplatu cijelog iznosa. No, ubrzo su me počeli zvati iz tvrtke za naplatu potraživanja jer je bolnica očito prodala moj dug”, prisjetio se na sudu 29-godišnjak ponavljajući kako njegova operacija nije bila estetska kap što su to pokušali prikazati predstavnici bolnice i HZZO-a.

Sud je na kraju to i potvrdio. Prihvaćen je iskaz psihologinje koja je objasnila kolike je psihološke probleme ova transrodna osoba imala.

Sud: ‘To je bila diskriminacija’

“Zakon o suzbijanju diskriminacije propisuje zaštitu jednakosti kao najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske. Ova operacija bila je nužna za psihičko zdravlje tužitelja. Za njegovu diskriminaciju u odnosu na ostale osobe s istom dijagnozom nije bilo nikakvog legitimnog opravdanja.

Odlukama KB Dubrava i HZZO-a bio je stavljen u nepovoljniji položaj od ostalih transrodnih osoba od kojih nije traženo da prije operacije uplate predujam, te da kasnije podmire cijeli iznos zahvata”, naveo je Županijski sud koji je donio pravomoćnu presudu u ovom slučaju. Njome je utvrđeno da su i HZZO i KB Dubrava diskriminirali 29-godišnjaka iz Zagreba, te mu zbog toga moraju platiti i 10 tisuća kuna odštete. Uz to moraju mu vratiti i predujam koji je platio za operaciju 2017. godine.