Život i smrt najvećeg lopova u Americi; čovjeka koji je zaslužio da se Ponzijeva shema preimenuje u Madoffova shema

Bernie Madoff bio je daleko uspješniji od slavnog prevaranta Charlesa Ponzija

1997, New York, New York, USA: Wall Street legend Bernard Madoff was sentenced to 150 years in federal prison on June, 29th 2009. Madoff was found guilty of defrauding investors of some 50 billion dollars in what is the largest "ponzi" scheme in world history.///Bernard Madoff seated amid employees at their computers, at his office..,Image: 35845926, License: Rights-managed, Restrictions: Exclusive, special rates apply, Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Madoff je zgrnuo ogromno bogatstvo: osim mlažnjaka, imao je penthouse ovdje na Manhattanu, posjed na samom kraju Long Islanda, još jedan u Palm Beachu na Floridi i kuću na jugu Francuske.

“Krao je od bogatih. Krao je od siromašnih. Krao je od onih između. Nije posjedovao nikakve vrijednosti”, tako je, na izricanju presude najvećem prevarantu u povijesti Wall Streeta, Bernieja Madoffa opisao kolega investitor. I doista, nikome prije Madoffa nije uspjelo desetljećima vući tisuće klijenata za nos, a iz novčanika im opelješiti desetke milijardi dolara. Rabota je otkrivena 2008., a Madoff je osuđen na 150 godina zatvora. Umro je u srijedu u 83. godini u zatvoru u Sjevernoj Karolini.

Bernie Madoff zasigurno je najomraženiji Amerikanac posljednjih pola stoljeća – opravdano. Od svojih klijenata ukrao je 17,5 milijardi dolara; kad se uzmu u obzir papirnata vrijednost – “prinosi” kojih zapravo nije bilo – svojim klijentima izgubio je više od 60 milijardi dolara. Madoff je desetljećima slovio za mudrog investitora i invatora, pionira u elektroničkom trgovanju. Bio je direktor Nasdaqa i savjetnik Komisije za tržišta i vrijednosnice.

Karijera mu nije bila samo u lopovluku

Karijeru je završio kao utjelovljenje pohlepnog Wall Streeta, usred financijske krize 2008. godine s kojom je postao nerazdvojivo vezan. Ta će veza preživjeti u pučkoj percepciji, iako Madoff s krizom nije imao nikakve veze, a njegov prevarantski biznis raspao se upravo zbog kraha Wall Streeta 2008. Da nije bilo te krize, Madoff bi svoje klijente varao možda i danas.

Karijera Bernieja Madoffa nije se sastojala samo od lopovluka – u tome i jest kvaka. On je godinama gradio dobar glas u legalnim i poštenim operacijama, da bi onda ugled iskoristio za privlačenje tisuća nesretnika, koji su mu povjerili svoje mirovinske fondove, investicijske portfelje, svoju financijsku sigurnost. Ogroman broj žrtava bili su američki Židovi, poput samog Madoffa koji se rodio u njujorškom Queensu.

Slavni koje je Bernie opelješio

Steven Spielberg ostao je bez dijela svog bogatstva, kao i nobelovac Elie Wiesel, koji je preživio Holokaust, da bi Madoff pronevjerio 15 milijuna dolara iz njegove zaklade. Prevario je i glumca Kevina Bacona, kao i senatora iz New Jerseyja Franka Lautenberga. Protiv Madoffa je pokrenuto 15.400 tužbenih zahtjeva, a likvidator njegova imanja uspio je do danas povratiti gotovo 80 posto ukradenog novca – 14 od 17,5 milijardi dolara.

Madoffu su svoje portfelje povjeravala sveučilišta, banke, fondovi, zaklade. Privukla ih je činjenica da je nudio nevjerojatno stabilne prinose, unatoč fluktuacijama tržišta. U stvarnosti, tih prinosa nije bilo. Madoff je sav novac držao na tekućem računu u banci Chase. “Prinos” koji je isplaćivao starim klijentima bio je zapravo keš koji su mu novi klijenti donijeli da ga “investira”.

Ta je prevarantska shema funkcionirala barem 16 godina, ako ne i duže. Nužna pretpostavka je bila da svi klijenti ne dođu istog dana podići svoje uloge, što se nije događalo, bar ne do 2008. Financijska kriza stvorila je paniku na tržištu, a pritisak na Madoffa brzo je otkrio da on više nema novac svojih investitora.

Kako su ga prijavili sinovi

U prosincu 2008. priznao je svojim sinovima Marku i Andrewu da su njegov biznis, obiteljsko bogatstvo i luksuz u kojem su živjeli “sve jedna velika laž”. Sinovi su ga prijavili vlastima. Sutradan, u njihov njujorški penthouse došla su dvojica specijalnih agenata FBI-a. Bernie Madoff dočekao ih je u bademantilu i pozvao da sjednu. “Postoji li nevino objašnjenje vašeg slučaja?”, pitao je jedan agent. “Nema nevinog objašnjenja”, rekao je Bernie Madoff.

Preko noći, od sijedog mudraca s Wall Streeta Bernie Madoff postao je oličenje svih opačina američkog financijskog sustava. Nacija se pitala kako je moguće da desetljećima nitko nije primijetio što se događa – ni investitori, ni regulatori, ni mediji?

Na sud je dolazio u pancirki

Madoff je postao najomraženiji čovjek u zemlji – na sud je dolazio u pancirki. Priznao je svih 11 točaka optužnice i dobio je maksimalnu kaznu od 150 godina zatvora. “Nisam bio svjestan boli i patnje koju sam stvorio. Jedino što ostaje za mnom je sramota”, rekao je na sudu.

Iako je s krizom 2008. povezan kao njen najveći negativac, ta percepcija nema temelja u stvarnosti. Madoff se nije bavio ni “subprime” kreditima, ni zamjenama bankrota po karticama ni drugim kompliciranim financijskim instrumentima koji su izazvali krizu 2008. Madoff je bio puno jednostavniji – njegov zanat bio je zanat dobrog starog prevaranta. Dapače, financijska kriza 2008. istjerala je Madoffa konačno na čistinu – bez krize bi se njegova rabota bila nastavila možda i do danas.

Kako je Madoff počeo?

Madoff je počeo s legalnim biznisom ranih 1960-ih, kad je novcem ušteđenim od poslova spasioca na plaži i vodoinstalatora pokrenuo investicijsku firmu. Bio je među prvima koji su prepoznali buduću ulogu kompjutera u trgovini vrjednosnicama.

Njegova firma oboružana kompjutorima je – ironično – proces trgovine na burzi učinila transparentnijim i omogućila malim investitorima da i oni sudjeluju u transakcijama, koje su dotad bile rezervirana samo za velike igrače. Madoff je postao toliko uspješan da je početkom 1990-ih postao direktor Nasdaqa, prvog elektroničkog tržišta dionica. Ugledni broker počeo se pretvarati u instituciju Wall Streeta.

Čuvena prevarantska shema

On tvrdi da je upravo tada, 1992. godine, počela njegova prevarantska shema; istražitelji vjeruju da početak treba smjestiti ranije, na početak 1980-ih, možda čak i prije toga. Kako je uspio prevariti tisuće ljudi?

Madoff se nije reklamirao: investitore nije vabio nego odbijao. Vodio se načelom da što manje klijenata primi, to njegove usluge postaju atraktivnije. “Oko sebe je stvorio mit da je sve ekskluzivno, jedinstveno, posebno – pa je moralo biti tajnovito”, ispričao je kasnije nobelovac Elie Wiesel, kojemu je pronevjerio 15 milijuna dolara.

Ponzijeva shema

Ključ Madoffova uspjeha je bio u tome što je obećavao prinos od 12 posto godišnje – to je pristojno, ali opet ne previše da bi izazvalo sumnju; prinosi nisu bili toliko veliki, ali su bili stabilni. Prozvali su ga “Židovski zapisničar”, jer je tvrdio da ulaže u blagajničke zapise američkog ministarstva financija (Treasury bonds), najsigurniji financijski dokument na svijetu. No, nije ulagao ni u što, nego je novac držao na tekućem računu, nove klijente koristio da isplati stare i financira svoj luksuzni lifestyle.

Novinarima nije htio otkriti tajnu uspjeha, a nakon što se saznalo da je prevarant mnogi su se zapitali kako nikome nije bilo sumnjivo da tip desetljećima ima stabilne prinose bez ikakvih oscilacija, što ne uspijevaju ni najsofisticiranije banke na svijetu.

“Znao sam da će jednog dana biti uhvaćen. Iznenadilo me da me nisu ranije otkrili”, rekao je kad je priznao krivnju. “Znao sam da je to što radim krivo, dapače da je kriminalno. Kad sam pokrenuo Ponzijevu shemu, vjerovao sam da ću je brzo zatvoriti i izvući se iz nje. No, pokazalo se da je to teško napraviti, a kako je vrijeme prolazilo postalo je i nemoguće izaći iz toga što sam stvorio. Godine su prolazile, a ja sam znao da će me jednog dana doći hapsiti.”

Raspad carstva i obitelji

Madoff je zgrnuo ogromno bogatstvo: osim mlažnjaka, imao je penthouse ovdje na Manhattanu, posjed na samom kraju Long Islanda, još jedan u Palm Beachu na Floridi i kuću na jugu Francuske. Skupljao je ručne satove, što je od hobija pretvorio u maniju: toliko da je imao dva vjenčana prstena, zlatni i platinasti, da bi ih mogao spariti sa satom u odgovarajućoj boji.

Raspad njegova lopovskog carstva bio je i raspad obitelji Madoff. Na Badnje večer 2008., dok je bio u kućnom pritvoru, Bernie i supruga Ruth neuspješno su pokušali samoubojstvo tabletama za spavanje.

Njihov sin Mark Madoff objesio se 2010., na drugu godišnjicu očeva hapšenja. Ostavio mu je poruku: “Bernie, sad znaš kako si svojim životom prevaranta uništio živote svojih sinova”. Drugi sin, Peter, umro je 2014. s 48 godina od limfoma. Berniejev brat i poslovni partner Peter Madoff odslužio je deset godina zatvora. Ruth, koja je još živa, ostala je bez sve imovine osim 2,5 milijuna dolara.

Zao glas imena za vječnost

Bernie Madoff u zatvoru je 2013. imao srčani udar. Lani je tražio da ga se iz samilosti pusti iz zatvora zbog pandemije korone i činjenice da je bio “u terminalnoj fazi bolesti bubrega, vezan za kolica”. Sudac je odbio njegov zahtjev. Razlog njegove smrti u zatvoru u Sjevernoj Karolini nije objavljen, ali je rečeno da je bio negativan na covid-19.

Lopovska karijera Bernieja Madoffa popularizirala je pojam “Ponzijeva shema”, nazvan po prevarantu Charlesu Ponziju, koji je 1919. i 1920. od nekoliko tisuća ljudi iskamčio milijune dolara – jedne je plaćao novcem drugih, a ostatak uzimao sebi. No, Ponzi je uspio opstati jedva dvije godine, obrnuo je jedva 10 milijuna dolara i nikad nije bio poznat kao išta drugo nego prevarant. Bernie Madoff zaslužio je da se “Ponzijeva shema” preimenuje u “Madoffovu shemu” kako bi zao glas njegova imena ostao za vječnost.