Nekad je nužno odabrati stranu

Znali smo da će pregovori o Brexitu biti teški, no cijela situacija se već u samom početku malo zakomplicirala

Ponuda britanske premijerke nije oduševila čelnike Europske unije

British Prime Minister Theresa May addresses a press conference at the end of a European Council meeting, on the second day of a summit of European Union (EU) leaders at the European Union headquarters in Brussels, on June 23, 2017.  / AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND
FOTO: AFP

Premda je britanska premijerka Theresa May najavljivala da je njena ponuda o pravima građana EU u Velikoj Britaniji nakon što ta zemlja napusti EU, velikodušna, u Bruxellesu je dočekana vrlo mlako i rezervirano. Prilikom predstavljanja svoje ponude premijerka May je jasno dala do znanja članicama EU sljedeće: “Naša ponuda je pravedna, fer i ozbiljna, a namjera nam je pružiti što veću sigurnost građanima koji su došli u Veliku Britaniju živjeti i raditi te doprinositi razvoju našeg društva. Građani EU koji žive u našoj zemlji imaju jamstvo da ju neće morati napustiti”.

Premijerka May je također obećala kako će njezini prijedlozi, ako ih Bruxelles prihvati, biti uvršteni u u britanski sporazum o povlačenju iz EU te u zakone Velike Britanije. Nagovijestila je bi se od Ujedinjenih naroda mogla tražiti neka vrsta međunarodne arbitražne za rješavanje sporova između dviju strana poslije Brexita. Kazala je također kako će njena ponuda važiti jedino ako EU pristane osigurati recipročna prava za oko milijun Britanaca koji žive u državama EU.

Ponuda Velike Britanije razočarala EU

U Velikoj Britaniji trenutno živi oko 3 milijuna ljudi iz država članice EU. Najviše ih je iz Poljske, oko 830.000, zatim iz Rumunjske, oko 190.000, Portugala oko 185.000, Italije oko 175.000, Francuske oko 165.000, Litve oko 160.000, Španjolske oko 155.000, Njemačke oko 150.000, Latvije oko 130.000, Mađarske oko 120.000, Slovačke oko 90.000, Grčke oko 70.000, Belgije 60.000…

Premijerka May je objasnila da će svi građani EU koji su došli u Veliku Britaniju prije određenog datuma, vjerojatno prije nego što Britanija napusti EU u ožujku 2019. i koji žive u to državi pet godina, nastaviti uživati sva prava kao i britanski građani te će dobiti pravo neograničena boravka. Oni pak koji žive manje od godinu dana u Velikoj Britaniji morati će podnijeti posebne zahtijeve.

EU međutim ultimativno traži da svi građani EU koji već žive u Velikoj Britaniji ili koji će doći tamo do određenog datuma moraju uživati ista prava kao i do sada. “Moj prvi dojam je da je ponuda Ujedinjenog Kraljevstva ispod naših očekivanja i da ona ugrožava položaj građana EU u Velikoj Britaniji. Naš će pregovarački tim analizirati ponudu nakon što ju dobije u pismenoj formi, no već je sada jasno da nas očekuju teški pregovori”, zaključio je Donald Tusk, predsjednik Europskog vijeća.

Previše pitanja bez odgovora

Nizozemski premijer Mark Rutte kazao je pak kako je prijedlog zanimljiv, ali ga mora ocijeniti pregovarač EU Michel Barnier. Svi su međutim suglasni da je početni prijedlog premijerke May ostavio previše pitanja bez odgovora. Obje su strane očekivale da će pregovori o pravima građana EU u Velikoj Britaniji nakon Brexita biti najlakši, posebice ako se uspore s natezanjima treba li Velika Britanija platiti 60 milijardi eura za izlazak te kolika je zapravo prava cijena Brexita. Tu je još i cijeli niz pitanja vezanih uz granicu između Sjeverne Irske i Irske te članica EU.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker je istaknuo da Bruxelles traži sva prava i koristi koje građani EU i Velike Britanije trenutno uživaju na teritoriju svake članice EU. Njemačka kancelarka Angela Merkel smatra da je ponuda premijerke May “dobar početak”, ali da pokazuje kako Britanija neće dopustiti građanima EU potpunu slobodu kretanja. A sloboda kretnja ljudi, kapitala, roba te mogućnost rada bez ikakvih ograničenja u drugim zemljama, temeljno je načelo EU. “Ako ne postoji jamstvo za te četiri temeljne slobode, onda to mora imati učinka na buduće odnose Velike Britanije s 27 država EU”, zaključila je Merkel.

Sudska nadležnost najteži problem

Poljska premijerka Beata Szydlo nazvala je ponudu premijerke May “dobrim prijedlogom”, no i ona smatra da valja pričekati detaljnija objašnjenja. Čelnici EU također su suglasni da premijerka May u inicijalnom prijedlogu nije odgovorila na cijeli niz važnih pitanja. Poput onih kakva će biti prava prava i pogodnosti u Velikoj Britaniji za državljane izvan EU koji su u braku s građanima EU?

Zatim, kakva će biti prava članova obitelji građana EU ili koji je to datum nakon kojeg građani EU više neće moći tražiti stalno boravište u Velikoj Britaniji? I, na kraju, najvažnije: koji će sudovi biti nadležni za rješavanje sporova. EU inzistira da to bude Europski sud pravde, dok London odbija tu ideju smatrajući da bi se time ugrozila samostalnost pravosudnog sustava Velike Britanije.