Svjetski znanstvenici danas pričaju samo o ovom otkriću u Yellowstoneu

Otkrili su komoru koja bi lavom mogla napuniti Grand Canyon 11 puta

www.public-domain-image.com (public domain image)
FOTO: http://www.pdphoto.org

Duboko ispod nacionalnog parka Yellowstone, jednog od najdinamičnijih vulkanskih sustava na svijetu, leži ogromni, dosad nepoznati spremnik vrućih, poluotopljenih stijena, koji je velik dovoljno na napuni Grand Canyon 11 puta, potvrdili su znanstvenici za Guardian.

Istraživači su jučer objavili kako su koristili tehniku seizmičke tomografije (nešto slično CT skeniranju tijela) da bi po prvi puta došli do potpune slike vulkanskog sustava u Yellowstoneu, od Zemljinog plašta do površine.

Dugo se sumnjalo u postojanje veće komore

Već se znalo za veliku komoru ispunjenu magmom ispod Yellowstonea, koja je izbacivala svoj sastav na površinu u erupcijama prije 2 milijuna, 1,2 milijuna i 640,000 godina.

Ovako funkcionira Yellowstonski supervulkan
Ovako funkcionira Yellowstonski supervulkan Wikimedia

Već se duže vrijeme sumnjalo da mora postojati i druga komora jer količina otpuštenog dušikovog dioksida u Yellowstoneu ne može biti objašnjena samo postojanjem manjeg, plićeg spremnika magme, a sada je to i potvrđeno, piše News Discovery. Nova studija, objavljena u časopisu Science, otkriva drugi, dublji spremnik, koji je 4,5 puta veći od prve komore.

“Postojanje druge komore s magmom ne znači da je više ili manje moguće da će se dogoditi velika vulkanska erupcija u Yellowstoneu. Ova otkrića ne mijenjaju trenutnu razinu prijetnje u Yellowstoneu”, rekao je za seizmolog Sveučilišta u Utahu Jamie Farrell. “Međutim, ovo otkriće pruža nama i ostalim istraživačima informacije koje trebamo da bismo bolje razumjeli kako se magma kreće od omotača do površine”, zaključio je Farrell.

Komora je 11 puta veća od Grand Canyona

Rijeka i geotermalni izvori u Yellowstoneu
Rijeka i geotermalni izvori u Yellowstoneu pixabay.com

Fan-Chi Lin, profesor geologije i geofizike na Sveučilištu u Utahu rekao je da se drugi spremnik magme u Zemljinoj nižoj kori nalazi 19 do 45 kilometara ispod Yellowstonea, s volumenom od 48,000 kilometara kubnih, što je 11,2 puta veće od volumena Grand Canyona u Arizoni.

Nagađa se o trećoj erupciji supervulkana

Mapa Yellowstonskog supervulkana
Mapa Yellowstonskog supervulkana Wikipedia

Yellowstone, koji se smatra prvim nacionalnim parkom na svijetu, nalazi se između država Wyoming, Idaho i Montana u SAD-u. U njemu se nalazi čitav niz geotermalnih ljepota, uključujući gejzire i vruće izvore. Čitavo područje leži na super vulkanu, koji je dosad imao tri razarajuće erupcije, a o sljedećoj se navelike rapravlja kako u znanstvenim krugovima tako i u medijima.

Yellowstonska kaldera (poseban oblik kratera oblik kojeg stvara vulkan kad se uruši sam u sebe, a može biti ispunjen vodom) prozvana je supervulkanom nakon što se o njoj raspravljalo u BBC-jevom programu 2005. godine. Supervulkan ima promjer od 55 do 72 kilometra, a otkriven je 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća.

https://www.youtube.com/watch?v=-iGJlYgp43s

Istraživanja su pokazala da se posljednja erupcija vulkana dogodila prije 640,000 godina i da je tada polovina površine Sjedinjenih Američkih Država bila zasuta pepelom. Zanimanje za Yellowstone poraslo kad se shvatilo da se nalazimo u vremenu kada bi supervulkan mogao opet eruptirati, a brojna predviđanja kažu da bi nova erupcija mogla biti kobna za čitavo čovječanstvo.

Mjeri se rast, ali nema dokaza o novoj erupciji

Geolozi pažljivo motre rast i pad tla u Yellowstoneu, koje iznosi 1,5 centimetra godišnje, a te promjene pokazuju promjene u tlaku u komori s magmom. Od 1923. godine do 2009. godine površina parka rasla je iznimno brzo, što je i uzrokovalo zabrinutost zbog moguće super erupcije.

Yellowstonska kaldera ispunjena je vodom
Yellowstonska kaldera ispunjena je vodom Wikipedia

Međutim, 2010. godine taj se rat značajno usporio, a neki znanstvenici pokušavaju smiriti paniku koja se širi putem medija i brojnih dokumentaraca o Yellowstoneu. “Ne postoji dokaz da će se kataklizmička erupcija dogoditi u Yellowstoneu u skoroj budućnosti. Intervali ovakvih događaja nisu ni redoviti ni predvidljivi”, rekli su znanstvenici sa Sveučilišta u Utahu i iz Nacionalnog parka Yellowstone.