Znanstvenici pokrenuli eksperiment koji bi mogao promijeniti budućnost Zemlje

Projekt u Greifswaldu koštao je više od milijardu eura tijekom dvadeset godina

View of the Wendelstein 7-X fusion device taken on September 18, 2015 at the Max Planck Institute for Plasma Physics in Greifswald, northeastern Germany. According to the institute, the Wendelstein 7-X fusion device is the world’s largest and most advanced device of the stellarator type. The objective of fusion research is to develop a power plant favourable to the climate and environment that derives energy from the fusion of atomic nuclei just as the sun and the stars do. AFP PHOTO / DPA / STEFAN SAUER +++ GERMANY OUT +++ / AFP / DPA / STEFAN SAUER
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Njemački znanstvenici započeli su u srijedu eksperiment kojim se nadaju da će postići napredak u razvoju nuklearne fuzije, koja se smatra čistim i sigurnim izvorom nuklearne energije, piše Associated Press.

Nakon devet godina testiranja i gradnje, istraživači Instituta Max Planck za fiziku plazme u Greifswaldu ubacili su malu količinu vodika u napravu i zatim je izložili zračenju jednakom onom koje proizvodi 6.000 mikrovalnih pećnica.

Takav eksperiment rezultirao je iznimno vrelim plinom, poznatijim kao plazmom, koji je postojao samo djelić sekunde prije nego se ohladio, ali i to je bilo dovoljno dugo da znanstvenici proglase eksperiment uspješnim.

Uvijek postoji rizik

“Sve je dobro prošlo”, izjavio je jedan od znanstvenika na projektu Robert Wolf. “S ovako kompleksnim sustavom morate paziti da sve radi savršeno, a uvijek postoji rizik”, zaključio je Wolf. Jedan od problema je hlađenje kompleksnog sustava magneta potrebnih za održavanje plazme unutar čitave naprave. Znanstvenici su pažljivo promatrali probleme s kojima su se susreli graditelji Velikog Hadronskog sudarača (LHC) u Švicarskoj prije više od pet godina kako ih ne bi ponavljali.

Merkel je pokrenula reaktor
Merkel je pokrenula reaktor AFP

U Francuskoj je već počela gradnja reaktora Projekt pod nazivom Iter koji bi trebao proizvoditi 10 puta više električne energije nego što on koristi za svoj rad i time bi trebao postati jedan od najčišćih i najsigurnijih izvora električne energije. Termonuklearni reaktor koji je u srcu projekta bi trebao biti visok tridesetak metara i imati 10.000 tona samo magneta i jedan je od najfascinantnijih projekata o kojem mnogi znaju vrlo malo.

Temperatura viša od temperature površine Sunca

Skica reaktora
Skica reaktora novinar/ITER.org

U jezgri reaktora će nevjerojatno precizna oprema stvarati vakuumsku komoru kroz koju će rotirati vreli oblak vodika. Taj oblak vodika će se kretati brže od zvuka, konstantno vijugajući poput molekula DNK. Taj oblak će biti izložen nevjerojatno snažnoj električnoj energiji i radijaciji. Čestice u zrakama će ulaziti u tu vakuumsku komoru i dodavati energiju, proizvodeći toplinu. Taj oblak vodika će postići temperature više od 150 milijuna stupnjeva Celzija (da dobro ste pročitali, 150.000.000 stupnjeva celzija).

Ovakve okolnosti će dovesti do toga da će atomi vodika početi međusobno reagirati i spajati se. Time će nastati novi kemijski element, helij, i ogromna količina zračenja i topline. Ne postoji materijal koji je dovoljno snažan da ukroti takvu reakciju, čak bi i dijamant, kao najtvrđi materijal na zemlji, jednostavno ispario u dodiru s tako vrelim oblakom vodika.

Žica elektromagneta
Žica elektromagneta Peter Ginter/Iter.org

Znanstvenici koji grade Iter su se zato odlučili na magnetsko polje. Prije spomenutih 10.000 tona magneta će se koristiti za stvaranje magnetskog polja oko 200.000 puta snažnijeg od Zemljina. Magneti, koji su udaljeni tek nekoliko centimetara od oblaka vodika, će biti ohlađeni na 4 stupnja kelvina (to je 269 stupnjeva ispod nule). Magneti su električni i koriste jako dugu žicu, izrađenu od posebne legure kako bi proizvodili magnetizam. Samo jedan dio sustava magneta će iskoristiti više od 80.000 kilometara žice.

Konkurentski sustav

Znanstvenici u Greifswaldu rade s jednim drugim sustavom pod nazivom stellarator i trebao bi moći održavati plazmu aktivnom dulje od ITER-a. Thomas Klinger, šef projekta, kaže da je stellarator znatno mirniji od konkuretskog uređaja. “Stellaratora je znatno teže izgraditi, ali je puno lakše upravljati njime”, rekao je Klinger.

Merkel u inspekciji reaktora
Merkel u inspekciji reaktora AFP

Iako protivnici govore da je nuklearna fuzija samo bacanje novca kojeg bi bilo bolje potrošiti na nek druge projekte, Njemačka nastavlja s financiranjem Greifswalda. U posljednjih dvadeset godina potrošeno je više od milijardu eura iz njemačkog proračuna na gradnju i plaće osoblja u Greifswaldu.

Kancelarka Angela Merkel, i sama doktorica fizike, osobno je pokrenula eksperiment u Greifswaldu. “Kao industrijska nacija želimo pokazati da je moguće imati pristupačnu, sigurnu i održivu proizvodnju energije. Prednosti nuklearne fuzije su očite”, rekla je Merkel.