U dubini južnoafričke pećine otkrili novu ljudsku vrstu, u timu bila i hrvatska znanstvenica dr. Radovčić

Pronađena vrsta Homo Naledi ima dosta karakteristika Homo Sapiensa

A hand out image made available by the University of the Witwatersrand, shows Crania of Homo Naledi are pictured in the Wits bone vault at the Evolutionary Studies Institute at the University of the Witwatersrand, Johannesburg, on September 7, 2015. The fossils are among nearly 1,700 bones and teeth retrieved from a nearly inaccessible cave near Johannesburg. The fossil trove was created, scientists believe, by Homo naledi repeatedly secreting the bodies of their dead companions in the cave. Analysis of the fossils -- part of a project known as the Rising Star Expedition -- was led in part by paleoanthropologist John Hawks, professor of anthropology at the University of Wisconsin-Madison. AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/JOHN HAWKS
==RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/HO/ WITS UNIVERSITY/JOHN HAWKS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENT - AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION ==
FOTO: AFP

Znanstvenici su otkrili novog vrstu pračovjeka, koji ima ljudske, ali i primitivne karakteristike, javlja AP.

Pronađena vrsta je zapravo nešto između, što je bizarno i čudno, kažu znanstvenici, te dodaju kako je cijelo otkriće prilično šokantno i zbunjujuće. Do ovog velikog otkrića došli su kada su našli kosti koje su bile u dubinama grobnice u jednoj južnoafričkoj pećini.

Najveće pojedinačno otkriće

Ovakvo otkriće za sobom povlači mnoga pitanja, a posebno ova dva: Koliko su stare kosti i kako su se našle u uskom dijelu pećine kad je ulaz širok samo 17,8 cm?

U pećini je nađeno 1.400 kostiju i 140 zuba, koji predstavljaju dijelove najmanje 15 kostura. To je najveće pojedinačno otkriće ove vrste u Africi. Znanstvenici su biće nazvali Homo Naledi što bi u prijevodu značilo Čovjek Zvijezda.

Homo Naledi je hodao na što ukazuje razvijenost njegovih ruku i nogu, te stopala prilagođena višesatnom hodanju. Prosječna visina mu je bila oko metar i pol, a težio je prosječno 45 kilograma, ali su mu ramena i maleni mozak više nalik majmunu, obrazložili su istraživači.

SAFRICA-SCIENCE-PALENTHOLOGY-NALEDI

Teško odrediti točnu starost

Lee Berger, profesor na Sveučilištu Witwatersrand u Johannesburgu koji je vodio istraživanje, rekao je da bi se po razvijenosti Homo Naledija moglo zaključiti da je upravo to onaj oblik neposredno prije razvoja Homo Sapiensa, što bi značilo da je star između 2,5 do 2,8 milijuna godina.

Međutim, njegova lubanja jasno ukazuje da je njegov mozak bio manji za pola od našeg, kao kod vrsta Homoa koje su živjele prije otprilike dva milijuna godina.

Otkriće je u četvrtak predstavljeno u blizini sela Magaliesburg, gdje je održana konferencija za novinare. Znanstvenici se slažu da nije lako odrediti starost otkrivenih fosila, ali svi ga smještaju u razdoblje od otprilike prije 2 milijuna godina. Znanstvenici nisu složni ni u tvrdnji da je Homo Naledi nova vrsta. Tim White, profesor sa Sveučilišta Berkeley u Kaliforniji, rekao je kako fosili pripadaju primitivnom Homo Erectusu, vrsti koja je dobila ime još 1800. godine.

Hrvatska znanstvenica Davorka Radovčić u timu koji je otkrio novu ljudsku vrstu

Među znanstvenicima koji su sudjelovali u ovom senzacionalnom otkriću bila je i dr. Davorka Radovčić iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu.

“Bila sam u timu koji se bavio prepoznavanjem, deskripcijom, te metrijskim i nemetrijskim analizama sačuvanih fragmenata lubanje H. naledija. Time je Hrvatski prirodoslovni muzej, sa svjetski prepoznatom tradicijom bavljenja pitanjima porijekla čovjeka, sudjelovao u ovoj značajnoj međunarodnoj znanstvenoj suradnji koja je okupila tridesetak mladih znanstvenika s pet kontinenta”, rekla je za Jutarnji list dr. Davorka Radovčić.