Zviždačica na Antikorupcijskom vijeću: 'Kolinda, crvena kao paprika, rekla da odem s Pantovčaka zbog Mesića'

Mladen Bajić je, tvrdi Balenović, glavni krivac za prodaju Ine

21.02.2023., Zagreb - U Hrvatskom saboru odrzana je 29. sjednica Nacionalnog vijeca za pracenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije o upravljanju trgovackim drustvom INA d.d.   Zvizdacica Vesna Balenovic na javnom saslusanju.  Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Danas se održava 29. sjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Hrvatskoga sabora. Danas su pred Vijeće, radi rasvjetljavanja upravljanja Inom, izašli bivši sindikalist Predrag Sekulić i zviždačica Vesna Balenović. Sekulić je bio i vijećnik Mosta u Sisku a onda je 2019. izašao iz stranke i nastavio djelovati neovisno.

Sekulić je uvodno kazao da je u Ini radio 30 godina u rafinerijskoj preradi, a zadnjih devet godina je bio nadzornik procesa u rafineriji u Sisku. Priču je počeo od požara u rafineriji u Sisku 2011. On se 2014. uključio u sindikat rafinerije i postao predsjednik Radničkog vijeća, prenosi N1.

U jesen te godine je saznao iz medija o odluci o zatvaranju rafinerije u Sisku o čemu ga je kasnije obavijestio i tadašnji izvršni direktor Tvrtko Perković. Tada je aktiviran Stožer za obranu rafinerije u Sisku, a Sekulić upozorava da su tada započele zakulisne igre.

‘Tada kreću napadi’

Ispričao je: “Saznajem o manjim i većim lopovlucima, nekim anonimno, nekih na susretima… Od pijanih direktora koji kleče pred muzikom, podataka tko je na skijanju i na nečiji račun… Povrat novca se vraćao kao zahvala u Trnjanki iza Palače pravde jer tamo uvijek ima janjetine, a kad se dobro radi, mora se dobro i pojesti.”

U jesen 2015. je dao ostavku na mjesto predsjednika Radničkog vijeća Ine jer nije vidio smisao te uloge. “Tada kreću sa svih strana napadi jer sam pokazao neki moralni čin za koji generacije prije mene nisu imale hrabrosti, želje ili volje.”

“Sustav mi je oduzimao bonuse, sprečavao me da idem na specijalizacije koje su donosile veća saznanja o poslu… Čak 2015. dijelim jedan letak u kojemu sam opisao poguban utjecaj Mola na nacionalne interese RH, sve što sam tu opisao se dogodilo u narednim godinama, jedino se nije dogodilo preuzimanje i kontrola drugih energetskih divova, gdje sam naveo Janaf”, kazao je. Vjeruje da bi sve tako i završilo da nije bilo rata u Ukrajini.

Sastao se s Ćorićem

Osvrnuo se i na sastanak s Tomislavom Ćorićem. Kazao je da je u tom periodu pozivan na niz sastanak na koje se on nije odazivao. Jedina osoba koja se s njim nije htjela sastati je tadašnji, ujedno i sadašnji premijer. Ispričao je da je krajem 2017. dobio otkaz, a početkom 2018. dobio je od treće osobe poziv na sastanak s tadašnjim ministrom Tomislavom Ćorićem.

Održan je na Valentinovo 2018. i na njega je Ćorić, ispričao je Sekulić, ušao s riječima da se nisu sastali i da nikad neće potvrditi ništa o čemu je na sastanku govoreno. Sekulić tvrdi da mu ništa takvo i nije trebalo te da je htio samo pola sata vremena da ispriča svoju stranu.

Ćorić mu je na kraju kazao da je iznio potpuno kontradiktorne informacije i da ga nije došao zaustaviti te da bi svaki dan bio na ulici i borio se za rafineriju u Sisku i za Inu da zna ono što on zna.

‘Za vrijeme HDZ-a jako se puno kralo’

Potom je govorila Balenović koja je kazala da bi htjela govoriti u Saboru. Kazala je da je u Ini radila 19 godina te opisala svoj radni vijek u toj tvrtki. “Rat na mom otoku počeo je, ne s HDZ-om, nažalost. Slučajno za vrijeme koalicijske vlasti. Za vrijeme HDZ-a jako se puno kralo u Ini”, rekla je.

U jednom trenutku je, kaže, primijetila da su se Inini direktori umrežili s transportnim direktorima, ugovornim prijevoznicima. “Nitko osim mene nije znao koliko mi uopće to plaćamo. Kad sam napravila jednu analizu, nikome nije bilo lako. To je pokazalo da godišnje plaćamo 158 milijuna kuna”, ispričala je.

Problem je nastao, kazala je, i kada se pojavila informacija da je moguće ostvariti povrat imovine koja je konfiscirana a koju je Srbija trebala vratiti. Radilo se o 220 pumpi i 550 stanova.

‘Vidjela sam metak u sandučetu’

“Što sam više ulazila u tu tematiku… Radila sam cijele noći i dane i duboko sam se zakopala u Inu”, rekla je i ispričala kako je dobivala poruke da čuva djecu koja su joj ostala, jer joj je jedan sin ranije poginuo, da pazi što radi, da se čuva mraka i da će joj odletjeti auto u zrak. “Kad sam vidjela da mi je metak u sandučetu, nakon strahova, razmišljala sam što da radim”, kazala je.

Pretpostavljeni, kaže, nisu reagirala pa se obratila sljedećem u vertikali, Slavku Liniću. “Došla sam njemu ,sve sam mu ispričala, začudio se, ponudio mi radno mjesto da me podmiti, da dođem kod njega za savjetnicu, rekla sam da neću, da mi je Ina u srcu. Nisam shvatila da me miti, ispričala sam što radimo, on mi je rekao da budem mirna i da će ih on nazvati”, kazala je.

Bajić je kaže glavni krivac za prodaju Ine

Nakon tog sastanka je, kaže, saznala da se iz Ine odvoze i pale dokumenti. Otišla je Račanu koji je rekao da ne zna što će s njom, da se i dalje bori. Zaključuje da on nije ništa napravio. Išla je i Mesiću, a na koncu i policiji s papirima u kojoj su bile prijetnje. Išla je i Milanki Opačić koja ju je saslušala i rekla joj da trpi mobbing, koji je prijavila 2000. u siječnju, a u travnju je dobila otkaz.

Ocijenila je i da je bivši državni odvjetnik je Mladen Bajić glavni krivac za prodaju Ine. Trebao bi, kazala je, biti optužen za veleizdaju. U Gajevoj 33 je “groblje zviždača”, kaže Balenović. Tvrdi i da je Ina vrijedila 30 milijardi dolara zbog naftnih polja u Siriji, ali da se o tome nije smjelo govoriti pod prijetnjom smrću.

Kako je sve išlo s Kolindom Grabar Kitarović?

Ispričala je i kako je išla suradnja s Kolindom Grabar Kitarović. “Došla je iz Amerike, nisam ništa znala o njoj. Onda me nazvao njezin tim i rekli da se želi boriti protiv korupcije. Jedva sam dočekala. Ja uvijek govoriti o tome, to je moja tema. Ona se pojavila, nije imala pojma, nije znala tko sam ja, vjerojatno joj je netko sugerirao, ona mi je ponudila da budem njena glavna povjerenica za zviždače i vodim ured za zviždače.”

Nakon četiri mjeseca ju, kaže ije primila ni na jedan razgovor. “Odjednom se naftna mafija digla na noge. Mesić je podivljao i još neki iz naftnog lobija nisu mogli dozvoliti da se moralno rehabilitiram, jer biti savjetnik predsjednika znači moralnu rehabilitaciju… Onda me pozvala Kolinda i razriješila”, govori.

Ispričala je kako ju je na jednom od panela Mesić nazvao “lujkom i luđakinjom” a kad je nakon toga pitala gdje su Inini novci “potpuno je podivljao.” Nakon toga odlazi na Pantovčak gdje ju na sastanak zove Grabar Kitarović. “Kolinda, crvena kao paprika gleda u pod i kaže da moram napustiti Pantovčak u roku dva sata”, ispričala je, i to zato što je vrijeđala Mesića.