Zvuči posve suludo, ali u Hrvatskoj postoji sindikat koji, osim radnika, u svoje članstvo prima i njihove šefove

Drago Hedl piše o Sindikatu naftnog gospodarstva

FOTO: HRT/Screenshot

U Hrvatskoj postoji sindikat koji u svoje članstvo osim radnika prima i njihove poslodavce. I ne samo što poslodavci u tom sindikatu mogu biti članovi, oni u njemu imaju i povlašten položaj. Sindikat u kojem je to moguće je Sindikat naftnog gospodarstva (SING), član Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS). Riječ je o velikoj sindikalnoj udruzi koja članstvo, među ostalim, ima u INA-i, Croscou, Plinacrou, Janafu, Lukoilu, Petrokemiji Kutina, Istrabenz plinu, Tifonu…

Iako SING na prvo mjesto svojih temeljnih vrijednosni ističe ”neovisnost o poslodavcu, vlasti i drugim interesnim skupinama”, u praksi je drugačije. Jer, ako su i poslodavci članovi sindikata, kako SING može svojim članovima radnicima, jamčiti neovisnost o poslodavcu, posebice u nekim važnim pitanjima radničkih prava, kao što su primjerice kolektivno pregovaranje ili otkazivanje ugovora o radu?

Činjenica da SING u svoje članstvo prima i poslodavce, koji, prirodno, pripadaju Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP), nespojiva je i sa Sporazumom o osnivanju Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV), gdje su jasno odvojene sve tri strane: sindikati, poslodavci i Vlada. No, u SING-u za to ne mare. Možda pomalo karikirano, ali takvo ponašanje SING-a je isto kao da su, primjerice, članovi istog sindikata Ivica Todorić i blagajnica Konzuma, a on, sindikat, u svoje temeljenje vrijednosti ističe neovisnost o poslodavcu.

Dokument dokazuje da su članovi SING- i poslodavci

Telegram je u posjedu dokumenta koji nedvojbeno dokazuje kako SING u svom članstvu ima i poslodavca. Riječ je o sporazumu o poslovno sindikalnoj suradnji u provedbi pilot projekta samozapošljavanja kojeg je, bez navođenja datuma, potpisala čelnica SING-a Jasna Pipunić s vlasnikom osječke tvrtke Benzinski servisi, Vedranom Laborom. U tom sporazumu doslovce stoji kako će ”Vedran Labor, vlasnik i jedini osnivač tvrtke Benzinski servisi” (članak 1.) ”nastaviti svoje članstvo u SING-u te aktivno djelovati i pridonositi radu SING-a” (članak 2. sporazuma).

Ono što je još zanimljivije jest sadržaj spomenutog sporazuma. Sindikat naftnog gospodstava temeljem tog ugovora tvrtki poslodavca Vedrana Labora, njihovog člana, pomaže u dobivanju bankovne garancije Erste&Steiermarkische banke tako što u njoj oročava 180.000 sindikalnih kuna (uvećano za pripadajuće kamate, naknade i ostale troškove), kako bi tvrtka Benzinski servisi mogla s INA-om sklopiti ugovor. Naime, Benzinski servisi dobili su franšizu za rad na jednoj osječkoj INA-inoj benzinskoj crpki za što je hrvatska naftna kompanija tražila određena financijska jamstva.

Oglušuju se na dopise radnika koji su dobili otkaze

Cijela priča postaje još neobičnija kada vlasnik tvrtke Benzinski servisi, ujedno i član sindikata SING-a, početkom ove godine daje otkaz svojim radnicima T. Š. i F. K. (podaci poznati redakciji), koji su također, kao i on, članovi istog sindikata – SING-a. U svojstvu poslodavca, a temeljem Zakona o radu, vlasnik Benzinskih servisa, koji zapošljava desetak radnika, izvještava SING kako će dvojici do njih dati izvanredni otkaz. SING uopće ne reagira, a oglušuje se i na dopise koje su F. K. i T. Š. poslali svom sindikatu.

No, u SING-u ne staju na stranu radnika, svojih članova, i ne suprotstavljaju se poslodavcu, također članu SING-a, u namjeri da im dâ izvanredni otkaz. “To je najbolji primjer apsurda kada su i poslodavci članovi sindikata”, kaže za Telegram T. Š., bivša radnica na benzinskoj crpki za koju je INA dala franšizu tvrtki Benzinski servisi, a koja je, kao i F. K., početkom ove godine dobila izvanredni otkaz. “I dok je SING našem poslodavcu i svom članu deponirao u jednoj banci 180.000 kuna, mi obični članovi od istog tog sindikata dobili smo kalendar i kišobran!”

Predsjednica sindikata ne vidi nikakav problem

Predsjednica Sindikata naftnog gospodarstva Jasna Pipunić ne vidi nikakav problem što i poslodavci mogu biti članovi SING-a. “Vjera, spol, rasa, nacionalnost, imovno stanje, stupanj obrazovanja nisu uvjet za članstvo u SING-u. Stoga, dakle, članstvo u SING-u nije zabranjeno ni za fizičke osobe koje su moguće vlasnici, suvlasnici, dioničari iz mogućih oblika trgovačkih društava i društava kapitala.

Svako moguće isključivanje fizičkih osoba po bilo kojem osnovu, pa tako i prema statusu imovnog stanja (bilo bogatstva ili siromaštva) predstavljalo bi eklatantan i direktan oblik diskriminacije, koji bi prema važećim propisima Republike Hrvatske, EU i odredbama međunarodnih obvezujućih ugovora doveo do zabrane rada i djelovanja SING-a kao sindikalne udruge.

Dok fizička osoba, postupa sukladno Statutu, pravilima i prema nadležnim tijelima utvrđenoj politici sindikata, njezin status nije predmet sindikalnog ocjenjivanja”, kaže za Telegram Jasna Pipunić, predsjednica Sindikata naftnog gospodarstva. No, kako to izgleda u praksi kada i poslodavci postanu članovi sindikata najbolje se vidi na slučaju bivših radnika Benzinskih servisa i članova SING-a, koji su dobili otkaz u tvrtki poslodavca koji je također član istog tog sindikata.