Jučer je na Rebru, prvi put u Hrvatskoj, napravljena užasno komplicirana operacija sarkoma. Telegram je bio tamo

Za vrijeme iste, prilično fascinantne operacije, kirurzi KBC-a Zagreb uklonili su 44-godišnjoj pacijentici tumore iz jetre i noge. Da je operirana klasično, zasebnim operacijama, između zahvata bi moralo bi proći mjesec dana. Drugi tumor bi napredovao i ostala bi bez noge. Tijekom cijele operacije naši reporteri bili su u sali

Na Klinici za kirurgiju KBC-a Zagreb u četvrtak ujutro kirurzi iz dva specijalistička tima operirali su pacijenticu iz Šibenika. Žena ima sarkom na nozi koji je metastazirao u jetru. Prvi put u Hrvatskoj liječnici su obavili sinhroniziranu operaciju sarkoma: za vrijeme iste operacije prvo su uklonili metastazu u jetri, a zatim napravili disekciju tumora iz noge. “To su vrlo zahtjevne operacije jer morate kompletno izvaditi tumor, a da noga ostane do kraja funkcionalna”, objašnjava prof.dr.sc. Davor Mijatović, predstojnik Zavoda za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju KBC-a Zagreb.

U 9:00 pacijentica je ležala na operacijskom stolu u sali Zavoda za plastičnu kirurgiju. Bila je već pripremljena za operaciju, u anesteziji i prikopčana na monitore. Anesteziologinja dr.sc. Danijela Bandić Pavlović pratila je vitalne funkcije. Oko stola nad pacijenticom bilo je četvero liječnika – dva kirurga i dvije kirurginje. Započeli su s laparatomijom, odnosno otvaranjem trbuha. Abdominalni kirurg dr. Igor Petrović vodio je ovaj dio operacije.

U sali su svirali Red Hot Chilli Peppersi

U zraku se osjetio miris paljenog mesa, a čuli su se zvukovi koji podsjećaju na zubarske brusilice. Četvero medicinskih pomoćnika brzo je i meni nečujno hodalo oko stola. Liječnici su tiho razgovarali iznad pacijentice. U sali je bio upaljen radio. Nakon vijesti, zasvirala je balada “Under The Bridge” Red Hot Chilli Peppersa.

“Ovo je prva sinhrona operacija sarkoma, jer jedino mi u Hrvatskoj to možemo napraviti. Imamo opremljenost i ekipu koja može raditi dvije takve operacije u isto vrijeme”, objašnjava Mijatović. Sarkom na lijevoj nozi pacijentici je dijagnosticiran u ožujku ove godine. Operirana je 13. ožujka u bolnici izvan Zageba, no liječnici nisu uspjeli izvaditi cijeli tumor.

Početak prve operacije
Početak prve operacije
Kadar iz prve, operacije jetre, prof. dr. sc. Davor Mijatović vodio je cijeli tim
Kadar iz prve, operacije jetre, prof. dr. sc. Davor Mijatović vodio je cijeli tim

Sarkom na lijevoj nozi pacijentici je dijagnosticiran u ožujku ove godine. Operirana je 13. ožujka u bolnici izvan Zageba, no liječnici nisu uspjeli izvaditi cijeli tumor. Riječ je o Leiomyosarkomu, malignom tumoru glatkih mišića i vezivnog tkiva. Iznimno je zloćudan, a smrtnost mu je velika. Leiomyosarkom je često vrlo nepredvidljiv, jer može biti neotkriven godinama. Dugo miruje, a kad se aktivira, jako brzo napreduje. Spada u otporne vrste raka koji generalno ne reagiraju ni na kemoterapiju, ni na zračenje. Najbolji izgledi dolaze upravo od kirurškog odstranjivanja sarkoma sa širokim marginama zdravog tkiva.

‘Znali smo da joj možemo spasiti nogu’

Nakon neuspjele operacije tumor je 44-godišnoj ženi metastazirao i na jetru. Ideja njezinih liječnika bila je da se prvo uklone metastaze iz jetre u jednoj drugoj zagrebačkoj bolnici. Tek nakon mjesec dana oporavka od te operacije došla bi na Rebro da joj izvade tumor iz noge.

Liječnici interdisciplinarnog tima za sarkom na Rebru dobili su njezine papire prije točno dva tjedna. “Nije bilo šanse da to dopustimo, da žena izgubi mjesec dana i sarkom još više naraste, moguće je da bi izgubila nogu. Nakon što je njezina dokumentacija došla našem onkologu, mi smo odlučili kako možemo operirati istovremeno”, objašnjava Mijatović. U roku samo dva tjedna našla se na operacijskom stolu na Rebru.

Tim tijekom operacije jetre
Tim tijekom operacije jetre
Uzorak metastaze s jetre pohranjuje se i šalje na daljnju obradu
Uzorak metastaze s jetre pohranjuje se i šalje na analizu
Sestre provjeravaju jesu li sve gaze izvađene iz tijela
Sestre provjeravaju jesu li sve gaze izvađene iz tijela

Sestra instumentarka pažljivo je bacala iskorištene krvave gaze na plavu prostirku na podu, druga kolegica dodavala joj je sve što joj je zatrebalo. “Ovaj dio će brže, noga će potrajati”, obratio mi se u jednom trenutku dr. Mijatović. Četvero liječnika nadvijeni nad pacijenticu, gledali su u relativno maleni prostor otvorene kože. Bilo je 9:25 kada je dr. Petrović izvadio tumor iz jetre.

Čini se da ima još dva manja tumora

Držao ga je pincetom bio je oblika i veličine kriške naranče. “Našli smo još nešto na jetri, izgleda da ima još dva mala tumora”, bilo je 9:35 kada je dr. Mijatović obavijestio ostatak medicinskog osoblja na neočekivane komplikacije. Dvije manje metastaze prethodno se nisu vidjele u dijagnostičkom postupku. Smireni kirurzi vadili su tumor za tumorom i usput pričali o različitim slučajevima. Zajedno s nama operaciju je gledao mladi i specijalizant iz Švedske. Prvi dio operacije stajao je kod uzglavlja pacijentice i neprekidno promatrao kako kirurzi čiste jetru.

Odstranili su sve te tri metastaze. Dr. Petrović izašao je iz sale, a liječnice dr. Sanda Smuđ Orehovec i dr. Ivona Žgaljardić započele su sa šivanjem. Odlučile su za intradermalni šav.

Abdominalni kirurg dr. sc. Igor Petrović, koji je vodio operaciju jetre, izlazi iz sale
Abdominalni kirurg dr. sc. Igor Petrović, koji je vodio operaciju jetre, izlazi iz sale. Pomaže mu medicinski tehničar Davor Prugovečki
dr. sc. Davor Mijatović nakon operacije jetre
prof. dr. sc. Davor Mijatović nakon operacije jetre

Jetra pacijentice bila je operirana, a rez zatvoren nešto iza 10:00. Troje kirurga uzelo je kratki predah, kraj kolica za instumente promijenili su rukavice. Sestra im je jednom po jednom navukla nove, sterilne. “Do lakta!”, našalio se jedan od njih. Otkrili su lijevu nogu pacijentice i pozicionirali se oko stola. Na unutarnjoj strani bedra vidi se stari šav s operacije od prije dva mjeseca. Mlada kirurginja dr. Smuđ Orehovec stala je s vanjske strane noge i operaciju vršila preko stola. Dr. Mijatović sjeo je na stolicu između nogu, dr. Žgaljardić je stajala kraj desne noge pacijentice.

Početak operacije noge, dr. Sanda Smuđ Orehovec obilježava liniju budućeg reza
Početak operacije noge, dr. Sanda Smuđ Orehovec obilježava liniju budućeg reza

‘Konačno je postalo zanimljivo’

Nakon što je ljubičastim flomasterom iscrtao buduće rezove, dugačkom injekcijom doktor je napravio ubode duž dugačke crte. U ruke je uzeo ultrazvučni nož i povukao rez. Dr. Smuđ Orehovec pincetom je pridržavala kožu koja je ostala visjeti. Sloj po sloj rezali su kroz masno tkivo dok nisu došli do mišića. U 10:40 došli su do glavne žile u bedru. “Konačno je postalo zanimljivo, ovdje je jako opasno ako se zaigrate oko ove žile”, tumači Mijatović. Troje liječnika pažljivo razdvajaju mišićne režnjeve kako bi došli do sarkoma, a da ne oštete žilu. “Sada vidite zašto je većina nas vegetarijanca”, našalio se pročelnik.

Kako su u prodirali dublje u tkivo dr. smuđ Orehovec je preuzela nož, a dr. Mijatović je osiguravao ostalo tkivo i razmicao ga. Počeli su izrezivati veliki sarkom. Nožem koji ima oblik škarica, pažljivo su zahvaćali i dio zdravog tkiva, kako ne bi ostale tumorske stanice u organizmu.

prof. dr. sc. Davor Mijatović operira nogu
prof. dr. sc. Davor Mijatović operira nogu
dr. Sanda Smuđ Orehovec nedavno je bila na Telegramovoj listi najboljih kirurga mlađih od 35
dr. Sanda Smuđ Orehovec nedavno je bila na Telegramovoj listi najboljih kirurga mlađih od 35

Na radiju je svirao Prince i njegova pjesma “Kiss”, u sali je koncentracija visoka, ali svi prisutni djelovali su mi opušteno. Anesteziologinja vadi dvije ampule, injekcijama ih uštrcava u infuziju. To su lijekovi protiv mučnine i za zaštintu želučane sluznice – preventivno se daju pacijentici kako ne bi imala posljedica od anestezije.

Prebrojavanje krvavih gaza

Sarkom je izvađen u 11:00. “Mi smo prebrzi, izvadili smo joj pola noge”, našalio se dr. Mijatović. Uz veliki komad tumora kirurzi su izvadili i jedan manji dio, stavili su ga na stolić s instrumentima. Medicinske sestre stavile su ga u čašicu koja ide direktno na patologiju zbog dijagnostike. Instrumentarka i medicinska sestra prebrojavaju krvave gaze na podu i one koje još nisu korištene.

Da budu sigurne kako niti jedna nije ostala u rani. Anesteziologinju obavještavaju kako je operacija gotova za 40-ak minuta. Treba zašiti sloj po sloj noge. Prvo joj je dr. Mijatović podšio tkivo iznutra. Nakon toga uveden je dren, jedan dio je ostao u bedru, drugi dio cijevi je probio kožu i ostao vani.

Sarkom je gotovo u cijelosti odvojen
Sarkom je gotovo u cijelosti odvojen
Vađenje sarkoma
Vađenje sarkoma
Tim anesteziologa nadgleda operaciju
Tim anesteziologa nadgleda operaciju

“Ova kuhinjska krpa sprečava krvarenje, to ćemo ostaviti u nozi”, pokazuje mi dr. Mijatović kvadratić gaze koji je zatim zalijepio na mišić oko kojeg je bilo spaljeno tkivo. Razgradivo platno sprečava krvarenje i ubrzava oporavak, kasnije mi je objasnio. Mlađe kolegice zatim su krenule šivati sloj po sloj tkiva. U 11:27 oko noge pacijentice omatale su zavoje. Još jednom su pregledali šav na trbuhu i ubrzo su kirurzi izašli iz operacijske sale. Prognoze su da će već sutra biti na nogama.

Sve je više oboljelih

“Ona to mora, da se prevenira venska tromboza. Osim toga i pacijent se bolje osjeća kad stoji ili sjedi. Dolaze fizikalni terapeuti do njih, podignu ih, hodaju, imaju različite vježbe. I tako svaki dan do otpusta”, kaže dr. Mijatović. Ako sve bude u redu pacijentica će otpust iz bolnice dobiti već idućeg utorka ili srijede. Budući da se radi o iznimno malignom tumoru, nastavak liječenja vodit će onkolozi.

Doktorice Sanda Smuđ Orehovec i Ivona Žgaljardić šivaju nogu
Doktorice Sanda Smuđ Orehovec i Ivona Žgaljardić šivaju nogu

“Sve ovo ne bi bilo moguće da nemamo izvrstan interdisciplinarni tim. Sastajemo se svakog petka, a stalno u vezi mailovima. Otkako smo krenuli s djelovanjem sve je više i više oboljelih, poput epidemije. Moguće da prijašnja dijagnostika nije bila dobra”, objašnjava dr. Mijatović. Objašnjava i kako su sarkomi nekada bili bolest stare populacije sada im dolaze pacijenti i s 20 godina.

Kod mladih ljudi zbog biologije i ubrzanog organizma pogoduju brzom napredovanju tumora i zato nema mnogo vremena za djelovanje. Tim za sarkom osnovan je u KBC Zagreb prošle godine, u njemu se nalaze onkolozi, internisti, radiolozi, specijalisti nuklearne medicine, patolozi i kirurzi. Tim vode onkolozi prof. Fedor Šantek i dr. Luka Simetić. Uz suradnju sa Centrom za nuklearnu patologiju koji se nalazi na lokaciji Šalata, imaju iznimno točnu patološku dijagnozu. To im omogućava precizno postavljanje dijagnoza i brzo djelovanje.

6
Šivanje nakon operacije, kirurzi i instrumentarka Nikolina Smoje
prof. dr. sc. Mijatović nadgleda postoperacijski proces
prof. dr. sc. Mijatović nadgleda postoperacijski proces
Anesteziologinja radi zapisnik i rednom rukom pridržava respirator
Anesteziologinja radi zapisnik i rednom rukom pridržava respirator
Pripremanje pacijentice za odlazak iz sale
Pripremanje pacijentice za odlazak iz sale
Specijalizantica i asistentica anesteziologinje u zagrljaju nakon operacije
Specijalizantica i anesteziološka tehničarka u zagrljaju nakon operacije
Asistentica anesteziologinje budi pacijenticu neposredno nakon operacije
Anesteziološka tehničarka budi pacijenticu neposredno nakon operacije
Zadnji korak u buđenju pacijentice
Zadnji korak u buđenju pacijentice, anesteziološka tehničarka Lucijana Šiljeg
Liječnici Igor Petrović, Ivona Žgaljardić, Danijela Bandić Pavlović, Sanda Smuđ Orehovec i Davor Mijatović
Liječnici Igor Petrović, Ivona Žgaljardić, Danijela Bandić Pavlović, Sanda Smuđ Orehovec i Davor Mijatović