Doznajemo da bi se ova zgrada na Trgu bana Jelačića uskoro mogla preurediti u hotel s pet zvjezdica

Adris grupa planira zgradu Croatia osiguranja na uglu Trga i Praške prenamijeniti u luksuzni hotel

FOTO: borkudin

Posljednjih nekoliko tjedana po Zagrebu se intenzivno priča da bi zgrada Croatia osiguranja na Trgu bana Jelačića mogla postati luksuzni hotel. Kako doznajemo od izvora bliskog upravi te osiguravajuće tvrtke, čini se da su gradske glasine točne. Ako se finaliziraju dogovori koji upravo traju, uglovnica između Trga i Praške, građevina arhitekta Ignjata Fischera, bit će prenamijenjena u hotel s pet zvjezdica.

Prema trenutačnom stanju stvari, hotel bi trebao imati 3200 kvadrata. No, doznajemo, u tijeku su pregovori i o otkupu susjedne zgrade u Praškoj koja je danas u vlasništvu Hrvatske poštanske banke. Kako se sada čini, postoje ozbiljni prijepori oko cijene te dodatne nekretnine koju investitori priželjkuju pripojiti budućem hotelu. HPB, čini im se, traži previše novca.

Podzemni hodnik s pokretnim trakama

U sklopu projekta planira se i gradnja garaže. S hotelom bi, objašnjava Telegramov izvor, bila spojena podzemnim hodnikom kojim bi gosti prolazili pokretnim trakama kakve se obično postavljaju na velikim aerodromima. Hotel planira otvoriti istarska Adris grupa, kompanija koja je u ožujku prošle godine kupila Croatia osiguranje. Sjedište osiguravajuće tvrtke zato bi se s Trga izmjestilo u Adrisov nedavno dovršeni poslovni centar u Jagićevoj ulici.

Pogled na bočni dio zgrade s Trga
Pogled na bočni dio zgrade s Trga borkudin
Pogled na zgradu iz Praške
Pogled na zgradu iz Praške borkudin
Prikaz golemog bloka koji bi zauzimao novi hotel
Prikaz golemog bloka koji bi zauzimao novi hotel

Adris pod sobom već ima jednu od najvećih turističkih kompanija u zemlji, Maistru, koja je tijekom posljednjih nekoliko godina u Rovinju sagradila luksuzne hotele Monte Mulini i Lone te preuredila tamošnje turističko naselje Amarin i wellnes centar Eden. Nakon investicija od gotovo tri milijarde kuna početkom godine najavili su dodatnu milijardu i pol. Do 2017. godine planiraju gotovo sve svoje hotele podignuti na razinu četiri, odnosno pet zvjezdica.

Samo za ovu, 2015. godinu, predvidjeli su 150 milijuna kuna, od kojih je najveći dio uložen u rekonstrukciju starog hotela Adriatic na glavnom rovinjskom trgu. Najavili su, nadalje, da će do 2017. godine sagraditi hotele Valadiso te novi rovinjski Park na postojećoj lokaciji. Hotel na Trgu, o kojem se posljednjih tjedana intenzivno razgovara, bio bi Adrisova prva turistička investicija u Zagrebu. Glavni grad trenutačno ima samo tri hotela s pet zvjezdica. Pritom, luksuz Sheratona i Westina prilično je dubiozan, s obzirom na to da desetljećima nisu temeljito obnovljeni. Jedinu istinsku konkurenciju Adrisov hotel imao bi u Esplanade. Čija se lokacija, opet, ne može mjeriti s centralnim trgom.

Glavni ulaz u uglovnicu
Glavni ulaz u uglovnicu borkudin

Imućni židovski veletrgovac

Prenamjena uglovnice na Trgu zahtijevala bi minucioznu adaptaciju jer se radi o povijesnoj građevini jednog od najvećih hrvatskih arhitekata. Na mjestu današnje zgrade Croatia osiguranja nekad se nalazila kuća Emanuela Pristera, imućnog filantropa koji se obogatio izvozom stoke. Odnosno, ogromnih 40 tisuća forinti koje je naslijedio od tate, oplodio je na konjima, mazgama i volovima kojima je opskrbljivao razne europske vojske, u nekom trenutku i graditelje Sueskog kanala. Prister je poslije postao porezni zakupnik pa zagrebački gradski zastupnik.

Postupno je pokupovao sve nekretnine na lijevoj strani Praške ulice, a njegova stoka pasla je na livadi na mjestu današnjeg Zrinjevca. Kao jedan od najbogatijih židovskih građana svog doba darovao je zemljište i deset tisuća forinti za gradnju sinagoge. Zagrebu je ostavio nacrte i projekt za gradski vodovod. Njegov sin Eduard nije baš bio jako talentiran za biznis. Ipak, uspio je na mjestu današnje Name u Ilici sagraditi hotel ‘K caru austrijskom’, iako je više volio trošiti i poklanjati. Naručio je, recimo, od Hermana Bolléa Muzički paviljon na Zrinjevcu koji je darovao gradu. Obiteljska kuća na uglu Trga i Praške teško je stradala u potresu 1880. godine. Do te mjere da su godinu poslije morali dati sagraditi novu.

Zgrada snimljena sredinom tridesetih godina
Zgrada snimljena sredinom tridesetih godina
Trg snimljen sedamdesetih godina
Trg snimljen sedamdesetih godina

Prenamjena interijera

Nakon sloma Austro-Ugarske, kada su novac i ratne obveznice postali bezvrijedni, obitelj je osiromašila. Njihova sljedeća generacija živjela je u unajmljenim stanovima. Kako je pisala povjesničarka urbanizma Snješka Knežević, u kući na uglu Trga i Praške, uz razne agencije i urede, nalazila se i podružnica Hrvatske zemaljske banke. Sljedeći vlasnik, zubar dr. Žiga Altstätter, kuću je za potrebe banke proširio na susjednu zgradu u Praškoj. Nakon Prvog svjetskog rata banka je promijenila naziv u Jugoslavensku, a arhitekt Ignjat Fischer 1920. godine dobio je zadatak spojiti te dvije građevine u jednu. Zgrada, prepoznatljiva prije svega po neoklasičnim arhitektonskim i simboličkim elementima te jonskim stupovima, završena je 1926. godine.

Stara razglednica s pogledom na ugao današnje Praške i Trga
Stara razglednica s pogledom na ugao današnje Praške i Trga

Kako doznajemo, investitori nemaju namjeru intervenirati u Fischerov eksterijer. S obzirom na to da još traju pregovori o otkupu dodatnih, susjednih nekretnina, ne zna se koji arhitekti konkuriraju za eventualnu prenamjenu unutrašnjosti. Za svoje kapitalne investicije Adris je dosad angažirao domaće tvrtke. Rovinjski Lone studija 3LHD dobio je 2011. nagradu Viktor Kovačić za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje, a 2012. europski Best Architecture Design Award u kategoriji novosagrađenih hotela.