Nekad je nužno odabrati stranu

Ugovorom o roll-up kreditu definirano je tko će odrediti skupine vjerovnika

Goranko Fižulić analizira novu odluku Trgovačkog suda o Agrokoru, Ramljakove poteze i strukturu Vjerovničkog vijeća

FOTO: Telegram

U članku 20. 6. Ugovora o najstarijem zajmu lijepo piše kako će roll-up zajmodavci biti tretirani kao zasebna skupina u Vjerovničkom vijeću, da će imati posebno pravo glasa i biti rangirani kao 'super senior for all purposes'. Takva odredba još je prije osam mjeseci derogirala lex Agrokor i ovlastila AlixPartners i roll-up kreditore da kreiraju vjerovničke skupine i sastav samog Vijeća prema vlastitom nahođenju i interesima. A Ante Ramljak štreberski poštuje odredbe iz Ugovora o najstarijem zajmu jer je, za razliku od namjerno ili neznalački nedorečenog lex Agrokor, u njemu sve detaljno i precizno razrađeno. Londonski Hogan Lovells zbog toga se može ponositi autorstvom dvjesto strana debelog ugovora, a hrvatskog pisca Zakona Hrvoje Krešić i dalje nikako ne uspijeva pronaći

Zoran Stanković, član Uprave Atlantic Grupe i potpredsjednik za financije gostovao je u nedjelju u emisiji Nataše Božić Šarić na N1 televiziji. U iznimno dobro vođenom razgovoru o položaju i očekivanjima dobavljača Agrokora i mogućoj nagodbi Stanković je upozorio da je Udruga dobavljača iznenađena rješenjem Trgovačkog suda u Zagrebu o razvrstavanju vjerovnika u skupine objavljenim u petak. Rješenje koje je doneseno na prijedlog izvanrednog povjerenika predviđa razvrstavanje vjerovnika u pet skupina, a svaka skupina treba izabrati jednog svog predstavnika u Vjerovničko vijeće.

Budući da Zakon o postupku izvanredne uprave predviđa da Vjerovničko vijeće može imati najviše devet članova, postavlja se opravdano pitanje zašto je Ante Ramljak predložio da ono broji samo pet članova, kao i po njemu odabrano i formirano Privremeno vjerovničko vijeće. Lex Agrokor propisuje razvrstavanje vjerovnika u posebne skupine s obzirom na njihov različit pravni položaj, ali i istovrsne gospodarske interese. Izvanredni povjerenik u svom prijedlogu Sudu o formiranju skupina potpuno je zanemario zajedničke gospodarske interese pojedinih skupina vjerovnika te cijeli prijedlog utemeljio samo na njihovom različitom pravnom položaju.

Dobavljači gube jedno mjesto u Vjerovničkom vijeću

Kako prema članku 20. 6. Ugovora o najstarijem zajmu (roll-up kreditu) Ante Ramljak ima obavezu savjetovanja o načinu formiranja vjerovničkih grupa i samom sastavu Vjerovničkog vijeća s AlixPartners i roll-up kreditorima, njegov prijedlog nije trebao biti preveliko iznenađenje. Zoran Stanković između ostalog rekao je da su u Udruzi dobavljača posebno razočarani činjenicom da će umjesto dva mjesta, koja su dosad dobavljači imali u Privremenom vjerovničkom vijeću, sada imati samo jedno i morat će ga dijeliti sa svim drugim neosiguranim vjerovnicima, uključujući financijske institucije i državu.

Je li se Ante Ramljak prije podnošenja svog prijedloga savjetovao i s ostalim članovima Privremenog vjerovničkog vijeća uključujući i Maricu Vidaković, prokuristicu Kraša i predstavnicu dobavljača nije poznato. Ali bez obzira na sve, nitko nema pravo na čuđenje. Jer u istom članku Ugovora o najstarijem zajmu potpisanog 8. lipnja 2017. lijepo piše kako će roll-up zajmodavci biti tretirani kao zasebna skupina u Vjerovničkom vijeću, da će imati posebno pravo glasa i biti rangirani kao “super senior for all purposes”. Takva odredba još je prije osam mjeseci derogirala lex Agrokor i ovlastila AlixPartners i roll-up kreditore da kreiraju vjerovničke skupine i sastav samog Vijeća prema vlastitom nahođenju i interesima.

Adrisova zamka Ramljaku (i ne samo njemu)

Prema objavljenom Rješenju u skupini A nalaze se vjerovnici čije su tražbine osigurane razlučnim pravom, znači zalogom nad nekretninama ili dionicama. Kako ni za jednu skupinu nije naveden poimeničan sastav i ukupna vrijednost tražbina, tako zasad nije jasno ni tko sve čini ovu. Tim više što su roll-up kreditori kao osiguranje povrata zajma dodatno dobili pravo zaloga na nekretnine i robne žigove Jamnice i Leda. Skupinu B čine vlasnici obveznica i ona izaziva najviše prijepora. Adris je osporio pravo samog postojanja cijele ove skupine jer smatra da su vlasnici obveznica, sukladno Zakonu o izvanrednoj upravi, bili dužni sami prijavljivati svoje tražbine, a ne to činiti putem banke skrbnika, Bank of New York Mellon.

Dok čekamo sudski epilog ovog slučaja, koji će uvelike odrediti nastavak cijelog procesa, potrebno je još jednom podsjetiti na najspornije dijelove roll-up Ugovora. Ante Ramljak, ponukan komentarom u Telegramu, krajem je listopada priznao kako je Agrokor kupio 268,8 milijuna eura obveznica u njihovoj nominalnoj vrijednosti. Kada i kako je ta transakcija napravljena nismo saznali do danas. Agrokor je 2012. izdao tri tranše obveznica, dvije u eurima, a jednu u američkim dolarima; ukupno 625 milijuna eura i 300 milijuna dolara.

U vrijeme kada su obavljene transakcije njihova cijena na burzama kretala se u rasponu od 15 do 30 centi za euro ili dolar. Ramljak je najprije Knighthead Capital Managementu (KHCM-u) i njegovim prijateljima alocirao 150 milijuna eura roll-up kredita, a nakon što Sberbanka nije iskoristila svoje pravo na sudjelovanje u roll-up zajmu Ramljak je njen iznos velikodušno dao KHCM-u i drugim, nikad poimence navedenim vlasnicima obveznica. Tako je taj iznos napuhan na Agrokoru nepotrebnih 268,8 milijuna eura i tu je zapravo ključ zamke koju je Adris postavio, i to ne samo Anti Ramljaku.

Banka iz New Yorka glasat će u ime vjerovnika koji to više nisu

Bank of New York Mellon trebala bi predstavljati sve vlasnike obveznica i u njihovo ime ukupno potraživati 625 milijuna eura i 300 milijuna dolara. Ali struktura vlasnika obveznica danas i na dan početka rada izvanredne uprave nije ista. Trećina obveznica je u vlasništvu ili pod kontrolom samog Agrokora, odnosno Ante Ramljaka. Ako će Trgovački sud u Zagrebu priznati cjelokupni iznos sve tri tranše obveznica kao jedinstveno potraživanje i njemu odgovarajuće pravo glasa skrbničkoj banci iz New Yorka, onda to znači da će banka glasati u ime vjerovnika koji to više nisu i s vrijednošću tražbina koje više ne postoje. Njih je Ante Ramljak odavno otkupio.

Isti kaos kreiran je i u skupini C, koju čine vjerovnici čije tražbine su osigurane jamstvima, a sudjelovali su u roll-up kreditiranju. Agrokor je djelomično isplatio njihove kredite dobivene prije uvođenja izvanredne uprave sukladno Ugovoru o najstarijem zajmu. Kako vjerovnici, prema lex Agrokor, mogu glasati o nagodbi samo temeljem iznosa tražbina koje su postojale prije uvođenja izvanredne uprave i ova će skupina biti u prilici ostvariti to svoje pravo i za već naplaćena potraživanja.

Skupinu D čine vjerovnici čije su tražbine osigurane jamstvima, ali koji nisu htjeli ili nisu smjeli sudjelovati u roll-up kreditu. Najbrojnija je skupina E, koju čine vjerovnici bez ikakvih osiguranja naplate svojih tražbina, od kojih je jedan dio primio avans za djelomični ili cjelokupni iznos svojih starih ili “graničnih” potraživanja. Zoran Stanković je u gore spomenutom razgovoru na N1 televiziji implicite priznao da su dobavljači pretvarali svoje “stare” tražbine u “granični” dug kako bi iskoristili članak 40. točku 3. Zakona.

I dalje se ne zna tko je od dobavljača produživao rokove plaćanja

Ante Ramljak nikada nije objavio podatak tko je sve od dobavljača i u kojem iznosu naknadno produživao rokove plaćanja, kako bi na taj način pokušao izbjeći neminovni otpis dijela svojih potraživanja. Jer prema lex Agrokor takve tražbine postale su dijelom obaveza iz redovnog poslovanja i moraju biti u cijelosti plaćene. Taj kreativni postupak na štetu slabije informiranih i umreženih vjerovnika ne bi mogao biti uspješan bez suglasnosti i odobrenja same izvanredne uprave.

Kako će više od 4500 vjerovnika iz ove skupine izabrati svog predstavnika u Vjerovničkom vijeću nije poznato. Ako to ne učine u roku od 90 dana od objave poziva za izbor predstavnika u Vjerovničko vijeće, to će umjesto njih napraviti Sud, naravno na prijedlog Ante Ramljaka. Izvanredna uprava već neko vrijeme testira malobrojnu zainteresiranu javnost idejom da oktroirano Privremeno vjerovničko vijeće može odraditi cijeli posao do kraja.

Odavno pripremljena i pažljivo izrežirana predstava

Razlozi za još jedno kreativno tumačenje Zakona pronađeni su u parničnim postupcima koji se vode zbog osporenih tražbina između pojedinih vjerovnika. Cijela ova odavno pripremljena i pažljivo izrežirana predstava, namjerno odigrana u zadnjem mogućem terminu, još je jednom potvrdila, za one koji su možda sumnjali, jedini smisao ukupnog procesa rada izvanredne uprave. U travnju prošle godine potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić javno je izjavila kako je lex Agrokor napravljen zbog dobavljača te da “oni neće ni sudjelovati u nagodbi jer će u međuvremenu biti u cijelosti isplaćeni”.

Nakon deset mjeseci rada na realizaciji tog cilja dobavljači su postali dio skupine E s plaćenim avansima za dio tražbina i nepoznatim iznosom otpisa svojih potraživanja. Kupljeni istim tim avansima poslužili su kao smokvin list i glasačka potpora za roll-up operaciju koja je neupitan temelj cijele nagodbe. Ante Ramljak štreberski poštuje odredbe iz Ugovora o najstarijem zajmu jer je, za razliku od namjerno ili neznalački nedorečenog lex Agrokor, u njemu sve detaljno i precizno razrađeno. Londonski Hogan Lovells zbog toga se može ponositi autorstvom dvjesto strana debelog ugovora, a hrvatskog pisca Zakona Hrvoje Krešić i dalje nikako ne uspijeva pronaći.