Upravo su izašli memoari agenta tajne službe koji nije uspio spasiti Kennedyja; i spektakularni su

Bivši tajni agent, danas 84-godišnji Clint Hill, prisjeća se tragedija i obiteljskih drama pet predsjednika koje je čuvao, a najviše Kennedyja čiju si smrt nikad nije uspio oprostiti

Clint je pratio predsjednike te njihove supruge bez obzira jesu li negdje išao privatno ili službeno
FOTO: Clint Hill/Facebook

Kad Clint Hill gleda Hillary Clinton, Donalda Trumpa ili nekog drugog predsjedničkog kandidata na TV ekranu, ne sjedi mirno, napet je, na rubu stolca i pažljivo gleda što se događa oko njih.

To mu je profesionalna deformacija. Ovaj 84-godišnjak u svojoj karijeri agenta tajne službe čuvao je pet američkih predsjednika – Dwighta Eisenhowera, Johna F. Kennedyja, Lyndona B. Johnsona, Richarda Nixona i Geralda Forda.

No, Kennedy je ostavio najveći utjecaj na njegov život. Naposljetku, zbog Kennedyja i onog dana kad je poginuo se i propio. Trenutak u kojem je skočio kako bi svojim tijelom pokušao zaštititi predsjednika i Prvu damu proganjat će ga dok je živ.

Ipak, s predsjedničkim parom, kojeg je uvijek vjerno pratio, prije tragedije je prošao svašta. O njima, svojoj 20 godina dugoj karijeri, druga četiri američka predsjednika koje je čuvao, tragedijama i potpuno nepoznatim događajima iz života predsjedničkih obitelji piše u svojoj novoj knjizi Five Presidents: My Extraordinary Journey with Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon, and Ford, koja je izašla ovaj tjedan.

U noćnim klubovima s Jackie

Veliki dio knjige posvećen je upravo Kennedyjevima, a u njoj se, između ostalog, prisjeća i straha Johna F. Kennedyja zbog neprimjerene veze Jackie i Aristotlea Onassisa, i prije nego što se išta među njima dogodilo.

Kennedy se toliko bojao da će Onassis, koji je bio na glasu kao ženskaroš, pokušati zavesti njegovu suprugu, da je naredio Hillu da se čitavo vrijeme odmora u Grčkoj, na koji je otišla 196. godine, ne odvaja od Jackie. Hill tvrdi da se na tom putu zato nikad i nisu susreli.

Kennedy je bio toliko zabrinut, piše Hill, da mu je naredio da osigura da Jackie bude podalje od bogatog magnata tijekom odmora u Grčkoj na koji je otišla sama 1961. godine. Predsjednik se bojao kako će Onassis, koji je bio na glasu kao ženskaroš, pokušati zavesti njegovu suprugu.

Hill kaže kako je napravio sve što je mogao tad da drži Jackie podalje od Aristotlea, pratio ju je u šoping, išao je s njom u muzeje i izlazio u noćne klubove.

Hill prati Jackie Kennedy
Hill se nije odvajao od Jackie Kennedy Clint Hill/Facebook

“Nikad nisam mogao pronaći dobro objašnjenje za zahtjev gospodina Kennedyja da držim gospođu Kennedy podalje od Aristotlea Onassisa osim činjenice da je on bio u pravnim problemima sa SAD-om i toga da je predsjednik možda bio zabrinut zbog reprekusija do kojih bi došlo da su mediji dobili fotografije gospođe Kennedy i gospodina Onassisa zajedno. No, na tom putu 1961. godine gospođa Kennedy i gospodin Onassis nisu se susreli”, otkriva Clint.

Kad se vratila kući, dva tjedna kasnije, bila je bolje i činila se puno drugačijom. Predsjednik Kennedy želio je vjerovati da joj je trebalo samo malo vremena da bude daleko od svega i odbio je vjerovati da je bilo što drugo uzrok te promjene

Dvije godine kasnije, 1963. Jackie je opet posjetila Grčku, ali je ovog puta bila gošća na Aristotleovoj jahti. Naime, Jackie se teško nosila sa smrću sina Patricka koji je, zbog preranog poroda, umro nakon dva dana život. Kennedy se bojao da njegova žena sve više tone u očaj, zbog čega bi pristao na sve samo da joj pomogne. Zato se i složio da Jackie bude gošća na Onassisovoj jahti.

JFK zbog Jackie nikad nije bio opušten

Kad se vratila kući, dva tjedna kasnije, bila je bolje i činila se puno drugačijom. Predsjednik Kennedy želio je vjerovati da joj je trebalo samo malo vremena da bude daleko od svega i odbio je vjerovati da je bilo što drugo uzrok te promjene.

Jackie u društvu Onassisa
Jackie u društvu Onassisa AFP

Ali nije bio prvi put da se Jackie susrela s Onassisom, piše Hill. Prvi njihov susret dogodio se 1958. Dok su političari pričali o poslu, Onassis je napravio vrlo očigledan pokušaj da razgovara s gospođom Kennedy.

Kasnije je Jackie u jednom intervjuu priznala kako ju je Onassis tad već šarmirao. No, Onassis nije bio problematičan samo zato što je bio ženskaroš već je imao i ozbiljnih pravnih problema s SAD-a, a koliko se Hill prisjeća, između ostalog, bio je optužen za prijevaru.

“Prije nego što smo krenuli na put, Kennedy se pobrinuo da nam je svima jasno da ne želi da se negdje objave fotografije iz noćnih klubova ili s čašama i bocama vina na stolu. A pogotovo ne fotografije Jackie u bikiniju. John se jako brinuo oko toga kakvu će sliku o njoj imati javnost”

JFK je, prisjeća se Hill, imao nonšalantni šarm, ali nije bio toliko opušten kad je u pitanju bila njegova supruga Jackie od koje se Hill nikad nije odvajao.

John se jako brinuo oko toga kakvu će sliku o njoj imati javnost te je volio kontrolirati stvari koje će se o njoj objavljivati. Jedan od primjera njegove potrebe za kontrolom, prisjeća se Hill u knjizi, dogodio se tijekom predsjedničkog puta u Italiji 1962. godine.

Dogovor s novinarima

Clint je pratio predsjednike te njihove supruge bez obzira jesu li negdje išao privatno ili službeno
Clint je pratio predsjednike te njihove supruge bez obzira jesu li negdje išao privatno ili službeno Clint Hill/Facebook

“Prije nego što smo krenuli na put, Kennedy se pobrinuo da nam je svima jasno da ne želi da se negdje objave fotografije iz noćnih klubova ili s čašama i bocama vina na stolu. A pogotovo ne fotografije Jackie u bikiniju.

Jedine fotografije gospođe Kennedy u kupaćem kostimu koje su se mogle objaviti, osim možda nečega što je bilo snimljeno iz daleka, dogovorio sam ja s novinskim fotografima. Oni su rekli da će ih ostaviti na miru ako im mogu srediti par dobrih slika”, prisjetio se Hill. Upravo zbog toga je Jackie snimljena u jednodjelnom kupaćem kostimu.

Kennedy na sastanku i Hill u prikrajku
Kennedy na sastanku i Hill u prikrajku Cecil Stoughton. Scanned from original 35mm negative by DJ on DAMS6

Ironija u Kennedyjevom strahovanju da će Jackie završiti s Aristotleom te hoće li njezine slike biti objavljene u zavodljivom bikiniju bila je u tome što je on nju varao godinama.

Navodno je imao desetke flertova i malih avantura, uključujući i dugogodišnju romansu s Marilyn Monroe. Pet godina nakon njegove smrti, 1968. godine Jackie se udala za grčkog magnata na njegovom privatnom otoku.

Zbog grižnje savjesti postao alkoholičar

Fotografija snimljena kratko prije atentata
Fotografija snimljena kratko prije atentata AFP

Hill u svojoj knjizi opisuje i trenutak kad je shvatio da je Kennedy mrtav, 22. studenog 1963. godine. Trčao je uz automobil u kojem je bio bračni par Kennedy te je skočio na auto u trenutku kad je čuo prvi pucanj. No, treći je bio koban, pogodio je predsjednika u glavu. Zvuk hica Hill opisuje ‘kao kad lubenica padne na beton’, to je bio trenutak kad je Johnova glava eksplodirala.

Godinama kasnije, Hill je dobio zadatak da obučava agente tajne službe. Kao dio treninga, budući agenti su morali gledati snimku Kennedyjevog ubojstva, što je za njega bilo užasno mučno.

Trčao je uz automobil u kojem je bio bračni par Kennedy te je skočio na auto u trenutku kad je čuo prvi pucanj. No, treći je bio koban, pogodio je predsjednika u glavu. Zvuk hica tajni agent Hill danas opisuje “kao kad lubenica padne na beton”.

Hill se nikako nije mogao nositi s gubitkom Kennedyja, to ga je izjedalo, kaže da je obolio od PTSP-ja. Zato je, kaže, želio otupiti, a to ga je odvelo u ovisnost o alkoholu. Na kraju svega više nije bio ni fizički sposoban za normalan rad u tajnoj službi pa je otišao u mirovinu sa 43 godine. Mir je, tvrdi, našao kad je počeo govoriti o onome što se dogodilo i pisati knjige.

Five presidents je treća knjiga koju je napisao, nakon Mrs. Kennedy and Me te Five Days in November.

Karijera nakon Kennedyja

Tijekom mandata za Johna F. Kennedyja
Tijekom mandata za Johna F. Kennedyja Clint Hill/Facebook

U knjizi opisuje kako s Lydonom Johnsonom vozio u helikopteru iznad Washingtona poslije nereda koji su izbili nakon što je ubijen Marthin Luther King Jr., kako je stajao na travnjaku Bijele kuće kad je osramoćeni predsjednik Richard Nixon posljednji put ušao u helikopter Marine One i napustio Bijelu kuću.

“Svi su bili drugačiji, niti jedan od njih petorice nije imao ništa zajedničko”, prisjeća se danas nostalgično. Svoju priču u knjizi priča od samog početka, 1958. kad je primljen u denverski ured tajne službe do umirovljenja 1975. godine, kad je već bio psihički loše.

Čuvao je Eisenhowera koji je pokušavao pobijediti legendarnog golfera Arnolda Palmera u golfu, bio je onaj koji je dobio vijest da se Elvis Presley nenajavljen pojavio na vratima Bijele kuće kako bi razgovarao s Nixonom i bio je u Cape Carnevalu gdje je gledao lansiranje Apolla 11 koji je odveo čovjeka na Mjesec.

“Svi su bili drugačiji, niti jedan od njih petorice nije imao ništa zajedničko”, prisjeća se danas pomalo nostalgično. Svoju priču u knjizi priča od samog početka. Točnije, od 1958. godine kad je primljen u denverski ured tajne službe do umirovljenja 1975. godine. U knjizi piše i o svojoj teškoj osobnoj priči koja se odvijala paralelno s njegovom profesionalnom karijerom.

Počeo je s Eisenhowerovom punicom

Hill je prvo čuvao Eisenhowerovu punicu, a potom tek njega osobno
Hill je prvo čuvao Eisenhowerovu punicu, a potom tek njega osobno U.S. Embassy, Jakarta/Flickr

Posvojen kao dijete, Hill je odrastao u Sjevernoj Dakoti s obitelji koja mu je, piše, dala puno ljubavi. Nakon što je diplomirao na koledžu, pridružio se vojnoj obavještajnoj službi te je zasnovao vlastitu obitelj. Nakon toga, ambiciozni Hill zaključio je kako je vrijeme da napreduje te se prijavio na otvoreno radno mjesto u tajnoj službi i dobio posao.

Jedan od njegovih prvih zadataka bio je da čuva denverski dom 80-godišnje punice predsjednika Dwighta Eisenhowera. Ubrzo nakon toga, dobio je poziv da dođe u bijelu kuću te bude pratnja Eisenhoweru s kojim je proputovao 11 zemalja tijekom 1959. godine.

Lyndon Johnson ga je izluđivao

Snimljeno 1966. godine u Kansasu, Hill prati Johnsona
Snimljeno 1966. godine u Kansasu, Hill prati Johnsona LBJ Library photo by Yoichi Okamoto

Kako piše Washington Post, neki od najživljih trenutaka opisanih u knjizi su oni vezani uz predsjednika Johnsona jer je užasno frustrirao Hilla. Naime, kako je on bio taj koji je morao znati svaki korak koji će predsjednik napraviti unaprijed, a Johnson je bio jedan od onih nepredvidljivih tipova ljudi, užasno je izluđivao tajne agente.

Sjeća se kako je Johnson, kao Kennedyjev potpredsjednik, dva sata nakon njegova ubojstva položio predsjedničku zakletvu u Air Force Oneu dok je u avionu stajao lijes s ubijenim Kennedyem. Svemu je svjedočila šokirana Jackie u svom ružičastom kostimu uprljanom krvlju pokojnoga supruga.

U knjizi se Hill prisjeća i kako je Johnson, kao Kennedyjev potpredsjednik, dva sata nakon njegova ubojstva položio predsjedničku zakletvu u Air Force Oneu dok je u avionu stajao lijes s ubijenim Kennedyem. Svemu tome je svjedočila, prisjeća se, šokirana Jackie u svom ružičastom kostimu uprljanom krvlju pokojnoga supruga.

Snimljeno 1968. godine, tjedan dana nakon ubojstva Martina Luthera Kinga, Hill odmara u Air Forceu na putu za Havaje s Johnsonom
Snimljeno 1968. godine, tjedan dana nakon ubojstva Martina Luthera Kinga, Hill odmara u Air Forceu na putu za Havaje s Johnsonom Okamoto

Hill je dobio zadatak da pazi na Jackie još godinu dana nakon što je Kennedy ubijen, a potom se počeo pripremati za službu kod Johnsona.

Brzo je shvatio kako mu novi predsjednik nije previše naklonjen, prve večeri kad je došao na dužnost na Johnsonov ranč u blizini Austina ovaj ga je gotovo i izbacio iz svoje pratnje.

Ispitao Hillovu lojalnost

Nakon toga je predsjednik privatno ispitao Hillovu lojalnost, jer ipak, bio je blizak s Kennedyjevima. Postupno, Hill je dobio Johnsonovo poštovanje koje je postalo toliko veliko da ga je postavio za glavnog osobnog agenta.

No, Johnson je i dalje ostao dosta kompliciran klijent koji je uvijek iskakao iz automobila kako bi se rukovao s ljudima i time neprekidno zadavao šokove svojim agentima, a još više ih je izluđivao nenajavljenim putovanjima i turnejama.

‘Eto me, agent zadužen za Johnsonovu sigurnost koji ga vodi direktno u ratno zonu i nema pojma što će iduće ovaj čovjek napraviti’, piše u memoarima o Johnsonovim impulzivnim odlukama da ode na putovanja po svijetu ili vožnju helikopterom.

To uključuje i njegove impulzivne odluke da sjedne u helikopter i odveze se do susjednog ranča na kratki posjet i neplaniranu turneju po svijetu u prosincu 1967. godine koja je počela tako da je Johnson otputovao u Melbourne na pogreb premijera, a nakon toga je osoblju rekao kako želi skočiti do pape te posjetiti američke trupe u Tajlandu i Vijetnamu. Hill je tad osjećao mješavinu, kako je opisao, uvrijeđenosti i straha.

“Eto me, agent zadužen za Johnsonovu sigurnost koji ga vodi direktno u ratno zonu i nema pojma što će iduće ovaj čovjek napraviti”, priča Johnson desetljećima kasnije.

Bio uz Nixona tijekom afere Watergate

3679494978_d3eacd3f17_b
Hill je taj kojeg su obavijestili da je Kralj nenajavljeno došao u Bijelu kuću kod Nixona The U.S. National Archives/Flickr

A nakon što je Johnson napustio ured predsjednika, Hill je nadgledao sigurnost Nixonova dva potpredsjednika te postao asistent direktora službe. Hill je pak predsjednika Nixona smatrao tajnovitim i povučenim.

Brzo je shvatio kako mu novi predsjednik nije previše naklonjen, prve večeri kad je došao na dužnost na Johnsonov ranč u blizini Austina ovaj ga je gotovo i izbacio iz svoje pratnje. Postupno, je dobio njegovo poštovanje koje je postalo toliko veliko da ga je postavio za glavnog agenta.

Kad se 1973. godine zakuhala istraga oko Watergate afere, Hill je dobio ponudu da napreduje na voditeljsku poziciju, međutim, od toga je odustao jer je bio emotivno i fizički potrošen za takvu ulogu. Ostao je svojoj tadašnjoj poziciji, a naposljetku, bio je među onima koji su mu mahali s travnjaka Bijele kuće kad je Nixon dao ostavku i otišao nakon afere Watergate.

Ford ga je potpuno impresionirao prizemljenošću

Predsjednik Ford sa suprugom u bijeloj kući
Predsjednik Ford sa suprugom u Bijeloj kući Library of Congress/Flickr

No, zato ga je impresionirao Gerald Ford koji je, po njegovom mišljenju, bio zapravo jako prizemljena osoba.

“Prvih deset dana svog predsjedničkog mandata, živio je kao da nije predsjednik. Još se nije preselio u Bijelu kuću pa bi svako jutro u pidžami izlazio po novine pred vratima te bi se potom vratio u kuhinju i pio kavu”, jedno je od Hillovih sjećanja na Forda.

Dvije godine kasnije, Hillu su liječnici rekli kako se mora povući iz službe ako želi doživjeti zdravu staračku dob, a on je taj savjet i poslušao.

Hillova knjiga Five Presidents
Hillova knjiga Five Presidents Amazon

Danas ovaj 84-godišnjak smatra kako su se stvari u tajnoj službi bitno promijenile. Deset puta je više agenata nego što ih je bilo kad je on pristupio. A zbog toga strahuje kako se izgubio osjećaj bratstva i povezanosti među agentima.