Nekad je nužno odabrati stranu

Možda zvuči nevjerojatno, ali plaćanje beskontaknom karticom čuva vas od bakterija i virusa

Male hand wallet payment shop
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Jedna od najprljavijih stvari koje ste danas držali je novčanica. Novčanice od pet, deset i dvadeset kuna najčešće traju godinu i pol, dok one u većim apoenima imaju prosječan vijek trajanja do 25 mjeseci, prije nego su toliko oštećene da se moraju povući iz opticaja. Kovanice traju i 20 godina. A u to vrijeme, novčanica prođe kroz nebrojeno ruku i pritom ju nitko ne pere (niti bi mogao). Iako kune nisu prolazile mikrobiološko testiranje, istraživanje novčanica eura je pokazalo da se na prosječnoj novčanici nalazi oko 26.000 mikroba.

A odlučite li se na plaćanje beskontaktnom karticom, nećete ju morati ispustiti iz ruke, niti ćete morati uzimati ostatak novaca. A čekanje u redu (u kojem je dovoljno da se jedan prehlađeni čovjek zakašlje…) je kraće.

No, čak i ako se zanemare virusi i bakterije, beskontaktne Maestro i Mastercard kartice u mnogočemu olakšavaju život. Korisnik, umjesto da mora odlaziti do bankomata, vaditi novčanik i gotovinu i čekati kusur za kupnje do 100 kuna samo treba beskontaktnu karticu prisloniti na POS terminal, dok je za one iznad 100 kuna nakon prislanjanja kartice potrebno unijeti PIN ili potpis. Zato je ova je vrsta plaćanja idealna za djelatnosti u kojima je brzina od presudne važnosti – poput restorana brze hrane, benzinskih postaja, ljekarni, kina ili javnog prijevoza.

Bazirane na čip tehnologiji kao najnovijem obliku zaštite, beskontaktne kartice su sigurne, a upravo ta tehnologija osigurava da se kreira jedinstven kod prilikom svake transakcije čime su rizici prijevara svedeni na najmanju moguću razinu.

Mastercard je najavio da će do 2020. postaviti prihvat beskontaktnog plaćanja kao standard za europske trgovce koji prihvaćaju Mastercard i Maestro kartice. Postojeći POS terminali mogu biti zamijenjeni na kraju svog roka trajanja, odnosno najkasnije do 1. siječnja 2020., a novi POS terminali koji se uvode od 1. siječnja 2016. moraju biti usklađeni s novim standardom. Time će se potrošačima u Europi omogućiti da plaćaju svojim beskontaktnim karticama i uređajima s ugrađenom NFC tehnologijom na svim POS terminalima.

Kod beskontaktnog plaćanja vrijede najviši sigurnosni standardi kartičnih kuća. Ne postoji mogućnost “slučajnog plaćanja” jer kartica mora biti prislonjena uz uređaj kako bi se transakcija provela.
Također, jedna kupnja se ne može naplatiti više puta – ako se kartica i prisloni nekoliko puta, transakcija će se provesti jednom. Kod svake takve transakcije generira se jedinstveni sigurnosni kod koji se ne može ponovo upotrijebiti za neku drugu transakciju.