Od polja do piva. Pivarski ječam s hrvatskih polja završava u domaćem pivu

Često se čuje da se u domaćim prehrambenim proizvodima koriste sirovine iz drugih zemalja, dok poljoprivrednici tvrde da nemaju kome prodati plodove svoga rada. No, čini se da se stvari mijenjaju. Poljoprivrednici se okreću profitabilnijim kulturama, a jedan od svijetlih primjera je proizvodnja pivarskog ječma koja stalno raste, prvenstveno zato jer se ječmeni slad koristi za proizvodnju piva.

Uzgojem pivarskog ječma zadovoljni su i članovi obitelji Junašević iz Nove Gradiške – otac Vjekoslav i sin Ivan. ”Ječam koji koristimo je domaći od samog svog početka. Sjeme je stvorila domaća pamet u domaćim institutima, sije i žanje ga domaći seljak, otkupljuje domaći prerađivač, a završava u domaćem pivu. Samo tako stvaramo dodatnu vrijednost koja nama poljoprivrednicima u konačnici jamči zaradu s kojom možemo normalno uzdržavati svoju obitelj”, ističe Vjekoslav Junašević, a njegov sin Ivan dodaje: ”Naš posao nije jednostavan, ali nam iskustvo pomaže. Drago nam je što se naš ječam već godinama koristi za omiljeno domaće pivo. Svakim gutljajem Karlovačkog piva ispijate plodove našeg cjelogodišnjeg rada, zbog čega sam osobito ponosan.“

Josip Berić iz Ljupine svoj je OPG osnovao prije 13 godina, a otada uzgaja različite kulture, od kojih je jedna pivarski ječam: „Već se dugo bavim poljoprivredom, a kako se radi o teškom i neizvjesnom poslu, veliko je zadovoljstvo vidjeti plodove svoga rada. Neki su vidljivi odmah kada ih ubiremo ili žanjemo na našim poljima, a neki kasnije – kad ih ispijate u najboljem domaćem pivu.“

Matija Brkanac iz Bodovaljaca, inače diplomirani inženjer strojarstva, još je jedan uspješni proizvođač pivarskog ječma koji također vodi obiteljsko gospodarstvo. Kaže da mu je žao što mladi ljudi odlaze sa sela jer, kaže, od poljoprivrede se doista može dobro živjeti: „Moja obitelj je stvorila lijepo gospodarstvo i dobre uvjete pa sam ostao na selu te se bavim poljoprivredom. Žao mi je što mnogi mladi odlaze sa sela jer vjerujem da se život na selu može isplatiti. Isplatio bi se još i više kad bi i drugi prerađivači pratili primjer Karlovačkog piva te više koristili domaće sastojke u svojim proizvodima.“

Braća Silvio i Kristijan Trnka iz Dragalića su poljoprivrednici od malih nogu, a posao su naslijedili od oca Željka. „Cijenimo kada proizvođači daju prednost domaćim poljoprivrednim proizvodima. To nam mnogo znači, a uostalom, to nam se čini i kao obostrana korist – mi širimo proizvodnju, a proizvođači dobivaju kvalitetne domaće sastojke“, kaže Kristijan, a Silvio dodaje: „Ječam koji uzgajamo je vrhunski – koristimo domaće sjeme, a nakon uzgoja na našim poljima prodajemo ga domaćem prerađivaču. Dodatnu potvrdu kvalitete našeg ječma dobivamo time što se on koristi za proizvodnju ječmenog slada i završava u našem omiljenom pivu.”

Pivarski ječam spada u kategoriju tradicionalnih kultura na našem području, poput pšenice. No, za razliku od pšenice, cijena ječma je od 5 do 20 posto veća, dok ranija žetva znači i raniji novac za poljoprivrednike. Inače, sve količine pivarskog ječma sigurno otkupljuje Poljoprivredno prehrambeni kompleks iz Nove Gradiške koji je s pivovarom iz Karlovca pokrenuo i Klub proizvođača ječma Karlovačko, kroz koji okupljaju proizvođače te im nude cjelokupnu stručnu podršku. Rezultati tog rada vidljivi su kroz sve veći broj hektara na kojima je u našoj zemlji posađen pivarski ječam.