Nekad je nužno odabrati stranu

Hrvatska je upravo izgubila mogućnost biti najbolja treća, a Albanija je izborila povijesni Euro

Najbolja treća reprezentacija kvalifikacija bit će ili Mađarska ilil Ukrajina

Albania's Shkelzen Gashi (L) vies with Armenia's Kamo Hovhannisyan during the Euro 2016 group I qualifying football match between Armenia and Albania on October 11, 2015 at the Replubican stadium in Yerevan. AFP PHOTO / KAREN MINASYAN

Nakon posljednjih susreta u skupinama F i I nogometne reprezentacije Albanije i Rumunjske izborile su plasman na Europsko prvenstvo 2016. godine.

Albanija je povijesni plasman na neko od velikih međunarodnih natjecanja izborila gostujućom pobjedom u Armeniji 3-0. Nakon domaćeg poraza od Srbije, Albaniji je za francusku vizu trebala pobjeda i to je uspjela ostvariti. Gosti su poveli u 9. minuti autogolom Kame Hovhanisjana, a na 2-0 povisio je Berat Xhimshiti u 25. minuti . Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Armando Sadiku u 76. minuti. Za Albaniju je do 58. minute igrao igrač Splita Sokol Cikalleshi.

Portugal slavio u Srbiji

Portugal je prvo mjesto u skupini samo potvrdio pobjedom u Srbiji 2-1, dok će Danska u dodatne kvalifikacije. U susretu koji nije imao nikakvu rezultatsku važnost golove za Portugal zabili su Nani (5) i Joao Moutinho (78), dok je pogodak za Srbiju zabio Zoran Tošić (65). Domaćin je utakmicu završio sa devetoricom nakon što je Nemanja Matić dobio crveni karton u 82. minutu zbog prekršaja. Nakon što je izašao iz igre, crveni karton dobio je i Aleksandar Kolarov zbog prigovaranja sucu.

Portugal je na koncu prvi sa 21 bodom, Albanija je druga sa 14 bodova, a Danska je treća sa dva boda manje. Srbija na četvrtom mjestu ima četiri boda, a posljednja je Armenija s dva boda.

Uvjerljiva Rumunjska

U skupini F plasman na EP i prije zadnjeg kola izborila je Sjeverna Irska, a večeras joj se pridružila i Rumunjska pobjedom na gostovanju kod Farskih Otoka 3-0. Strijelci za Rumunje bili su Constantin Budescu (4, 45) i Alexandru Maxim (83).

U lovu na drugu poziciju bili su i Mađari koji su izgubili na gostovanju kod Grčke 3-4. Mađari su tražili bolji rezultat od Rumunjske kako bi osvojili drugo mjesto i direktan plasman na EP. Međutim, i ovim raspletom korak su do Eura, prvog nakon 1972. kada su bili četvrti.

Hrvatska izgubila šansu

U ovom trenutku Mađarska je najbolja trećeplasirana reprezentacija i može je preskočiti jedino Ukrajina pobjedom u Španjolskoj. To znači da hrvatska reprezentacije više ne može biti najbolja trećeplasirana ekipa, pa će za direktan plasman morati pobijediti Maltu i nadati se pomoći Italije protiv Norveške.

U ‘ludoj utakmici’ Mađarska je vodila 2-1 i 3-2, no Grci su uspjeli ostvariti prvu pobjedu u kvalifikacijama i zabiti prve domaće golove nakon što su izgubili sve tri utakmice kod kuće bez postignutog gola. Strijelci za Grčku bili su Kostas Stafylidis (5), Panagiotis Tachtsidis (57), Kostantinos Mitroglou (79) i Panagiotis Kone (86), dok su golove za Mađarsku zabili Gergo Lovrencsics (26) i Krisztian Nemeth (54, 76).

Pobjednik skupine Sjeverna Irska remizirala je u Finskoj 1-1.

Skupina F

Finska – Sjeverna Irska 1-1 (Pohjanpalo 87 / Cathcart 31)

Farski Otoci – Rumunjska 0-3 (Budescu 4, 45, Maxim 83)

Grčka – Mađarska 4-3 (Stafylidis 5, Tachtsidis 57,Mitroglu 79, Kone 86 / Lovrencsics 26, Nemeth 54, 76)