Slovenija izborila finale odbojkaškog Eura, izbacili svjetke prvake pa europske doprvake

Najbolji plasman dosada bilo im je deveto mjesto, dok su prije dvije godine bili 13.

Slovenia's Mitja Gasparini (R) celebrates with teammates during the European Volleyball Championships semi-final match between Italy and Slovenia in Sofia on October 17, 2015.     AFP PHOTO / NIKOLAY DOYCHINOV

Slovenski odbojkaši prvi su finalisti ovogodišnjeg Europskog prvenstva, oni su u polufinalu u Sofiji svladali aktualne doprvake Talijane sa 3-1 (25-13, 23-25, 25-20, 25-20).

Slovenija je pobjedom protiv Italije osigurala svoju prvu medalju u povijesti. Ovo im je šesti nastup na EP od osamostaljenja, a peti zaredom, no najbolji plasman dosada bilo im je deveto mjesto dok su prije dvije godine u Danskoj i Poljskoj zauzeli 13. mjesto.

Izbacili Poljake

No, ove godine pod vodstvom talijanskog stručnjaka Andreje Gianija slovenski odbojakši igraju fantastično. Osvojili su Europsku ligu bez poraza, u četvrtfinalu EP-a svladali su aktualne svjetske prvake Poljake, a seriju uspjeha nastavili su i u polufinalu.

U nedjeljnom finalu (19.45 sati) Slovenija će igrati protiv pobjednika dvoboja između domaćina EP-a Bugarske i aktualnog pobjednika Svjetske lige Francuske.