FOTO: Saša Ćetković

Isprobali smo tri električna kreveta. Apsolutni favorit nam je krevet s madracem koji koristi i NASA

Otišli smo u Harvey Norman gdje su nam objasnili zašto budućnost leži u električnim krevetima

Super1 test

Isprobali smo tri električna kreveta. Apsolutni favorit nam je krevet s madracem koji koristi i NASA

Otišli smo u Harvey Norman gdje su nam objasnili zašto budućnost leži u električnim krevetima

FOTO: Saša Ćetković

Na kraju dana jedino što jedva čekamo jest doći kući i leći u svoj krevet. Taj trenutak mira i spokoja je nezamjenjiv, a tada su nam tijelo i um najzahvalniji jer punimo baterije za novi dan. Čuli smo za činjenicu da pola života prespavamo, zato je iznimno bitno na čemu spavamo. Nedvojbeno je dobar madrac i krevet važan za naše zdravlje jer nova ovogodišnja američka studija pokazuje da dobar san nam može produljiti život. Štoviše, istraživanje pokazuje da muškarci koji redovito dobro spavaju mogli bi živjeti gotovo pet godina duže od onih koji to ne čine, dok bi žene mogle dvije godine. Zato smo se mi uputili u trgovinu Harvey Norman u Zagrebu gdje smo na licu mjesta isprobali tri kreveta za koja nam se ondje kunu da su budućnost spavanja, a riječ je o električnim krevetima. No, ne onakvima kakve smo vidjeli u bolnici, već onakvima kakve koriste zvijezde poput Kristin Chenoweth, Oprah Winfrey i Serene Williams.

Prvi krevet je pun pogodak

Krevet Letto Perfecto može se kombinirati s madracima različitog tipa – pjenasti i s oprugama Saša Ćetković

“Na svakom stručnom predavanju koje smo imali jest zaključak da su električni krevet budućnost i da ćemo ih za 20 godina svi imati. Jednom kad ga isprobate, više se ne vraćate na staro”, govori nam Domagoj Valjak, zamjenika menadžera u Harvey Norman poslovnici na Jankomiru, dok nas vodi između labirinta kreveta do našeg prvog odabranog. Već na prvi pogled ne izgleda kao regularni krevet jer je lijeva strana bila blago podignuta. Zove se Letto Perfecto, a stvarno naziv opravdava sve jer, bez pretjerivanja, možemo tvrditi da je savršen. Uglavnom, kao da imate Teslu u svijetu kreveta.

Podijeljen je na dva dijela, a svaka podnica se regulira daljinskim upravljačem te se može spuštati i dizati po želji. Dakle, na svakoj strani se u platnenom džepnom utoru nalazi po jedan daljinski na kojem birate mode koji želite, odnosno želite li podići samo gornji ili donji dio ili pak oba. Također, ima i tipku s kojom se pali svijetlo na daljinskom, što je baš zgodno kada se namještate u mraku. Mi smo se igrali s daljinskim i odmah podigli gornji dio. Kakav blagoslov za kralježnicu. Takvu potporu na krevetu nismo nikad osjetili, a to je odlična funkcija ako volite čitati knjigu ili gledati televizor prije spavanja.

Tehnologija koju je razvila NASA

Domagoj Valjak, zamjenika menadžera u Harvey Normanu, nam je pokazao tri električna kreveta Saša Ćetković

“Zapravo su električni kreveti puno više od komfora. Oni su spas za zdravlje. Studije pokazuju da je čovjeku neprirodno spavati u ležećem položaju jer nam nepovoljno utječe na kostur i na cirkulaciju. Zato je super opcija da možete podići donji dio gdje su noge jer vam više krvi odlazi u srcu i protok je bolji”, kaže Domagoj. Nastavlja da je proizveden u Izraelu i da se kombinira s Tempurovim madracima. Onaj na kojem smo mi ležali bio je srednje tvrd te je imao posebnu navlaku koja po ljeti hladi tijelo, a po zimi ga drži toplim, odnosno ima ugrađenu tehnologiju za regulaciju idealne tjelesne temperature.

Dakle, s ovom navlakom vam nikad ne bi trebalo biti ni prevruće ni pretoplo. Neobično dobar osjećaj – kao da istovremeno ležite na vodenom madracu koji hladi i mekanoj deki koja grije. Materijal za te madrace je inače razvila NASA za ublažavanje pritiska astronautima prilikom lansiranja. Na tržištu ne postoji ništa slično tomu jer je Tempur materijal zapravo jedinstvena i revolucionarna viskoelastična pjena velike gustoće koja se savršeno prilagođava obliku tijela, težini i temperaturi pružajući mu dugotrajnu udobnost i oslonac.

Krevet Serta Classico je dosta visok što omogućava lakše ustajanje i komfor Saša Ćetković

Navlaka je inače periva i hipoalergena, što je veliki plus za asmatičare. “Osim što ovakvi kreveti potiču bolji san i cirkulaciju, mogu pomoći kod nesanice, hrkanja, apneje, probavnih problema poput refluksa i bolova u leđima. Tempur madrac se inače tretira kao medicinski proizvod, a njegova prodaja krenula je 90-ih godina u ljekarnama”, govori Domagoj. Dodaje se na Letto Perfecto ne mora nužno ići Tempur madrac, već okviru kreveta pristaju i drugi modeli koje imaju u ponudi, čak i oni s džepićastim oprugama. “I ja sam planiram uskoro kupiti ovakav krevet i madrac. Jednostavno nema boljeg. To se ne može opisati, morate isprobati”, kratko će. I stvarno jesmo. Moramo priznati, teško smo se nagovorili da ustanemo s kreveta i odšetamo do drugog koji smo testirali.

Idealan za lakše ustajanje

Zanimalo nas je budući da je električni krevet koji se kabelom spaja u utičnicu i cijelo je vrijeme ukopčan u struju – može li nas stresi struja kad ležimo ili odlutati neka iskra pa se krevet samozapaliti? Naše pitanje je ekipu u trgovini i pomalo nasmijalo jer je takav scenarij, objašnjavaju nam, nemoguć. “Struja radi samo u trenutku kada se podnica pomiče. To je takav mehanizam da nema nikakvih magnetskih i električnih polja. Tvornica koja ih proizvodi postoji već desetljećima i nikad nisu imali takvih slučajeva ni pritužbi”, kažu u Harvey Normanu kad smo stigli do drugog modela kreveta koji se zove Serta Classico, a proizvodi se u SAD-u.

Madrac koji smo isprobali bio je srednje tvrdo do tvrd, a svaki krevet dolazi s daljinskim upravljačima Saša Ćetković

Već je na prvi pogled drugačiji od prvog koji smo isprobali jer je površina madraca do polovice spojena, dok je na prvom u potpunosti odvojena. Dosta je visok, madrac i nadmadrac su otprilike metar visine, što je idealno za one koji vole spavati na povišenom i za one koji si žele olakšati ustajanje. Dok Letto Perfecto izgleda pomalo futuristički i jednostavno bi se uklopio u minimalističku spavaću sobu u kojoj prevladavaju crne, bijele i sive boje, Serta Classico izgleda kao klasičan krevet s modernim i trendovskim štihom. Pomalo kao da je ispao iz nekog američkog filma gdje je zvijezda spavaće sobe krevet.

Prilagođava se težini tijela

Serta Pure je isti kao i Classic, ali ima nešto slabiji motor Saša Ćetković

“Dolazi u više od 200 različitih boja i materijala. Madrac je srednje tvrd do tvrd i prilagođava se svakom obliku tijela i težini. Razlika između prvog i drugog jest u džepićastoj jezgri i, kao što ste sami zamijetili, površini nadmadraca koji je napola spojen pa je više nalik bračnom krevetu”, navodi Domagoj. Moramo priznati da nam je prvi krevet s Tempur madracem i dalje favorit, ali to je do osobnog ukusa je preferiramo mekše i niže madrace. Mehanizam u Serta Classico je isti kao i u Letto Perfecto – svaka se podnica podiže i spušta s daljinskim upravljačem, odnosno možete prilagoditi visinu uzglavlje i podnožja po želji.

“Krevet ima ugrađen džepni ovjes u električnoj bazi koji se u kombinaciji s pjenom prilagođavan težini i obliku tijela. Na taj se način osigurava ravnomjerna raspodjela tjelesne težine kroz madrac, što dovodi do poboljšane cirkulacije krvi i ublažavanja bolova u križima i kralježnici”, apostrofira Domagoj. Treći i zadnji krevet također dolazi iz obitelji Serta, ali je riječ o modelu koji se zove Pure.

Cijene kreveta idu do 4500 eura, ovisno o tome koje elemente odaberete Saša Ćetković

Zapravo je isti kao i Classico, a razlika je jedino u jačini motora. “Imaju sve isto – električnu bazu s madracem kraljevske visine, podnice na daljinsko upravljanje, dolaze u mnogo boja i materijala, no Pure ima nešto slabiji motor što eventualno utječe na brzinu dizanja i spuštanja podnice. Krevet Pure u svojoj klasi nudi najviše što možete dobiti za tu cijenu i dolazi, kao i svi ostali, u nekoliko različitih veličina”, kaže Domagoj. Kad smo legli na krevet, osjećaj je bio isti kao i kod Classica, jedino što je nadmadrac bio nešto tanji pa nam se treći električni krevet činio kao najtvrđi, što vjerujem da onima koji ne vole mekane podloge super odgovara.

Dok nam se Classic činio kao krevet koji je idealan za obitelj koja voli imati filmske večeri doma, Pure nam je odao dojam onoga koji bi se uklopio u apsolutno svaku okolinu, scenarij i tip spavaće sobe. Baš je nekako univerzalan pa ako se ne možete odlučiti koji odabrati, Pure je uvijek dobar izbor. Vječna klasika. I za kraj, cijene ovakvih kreveta kreću od od 2500 do 4500 eura, ovisno o tome kakav madrac, podnice i veličinu kreveta odabere. No, imajte na umu da u kvalitetan san i zdravlje definitivno vrijedi uložiti.


Sadržaj nastao u suradnji s trgovinom Harvey Norman.