Praktično kućanstvo

Ako vam rublje i nakon omekšivača ne miriši, vrijeme je za čišćenje perilice. Imamo 5 super trikova

Jednostavni su za primjenu, a možete ih isprobati već danas pri sljedećem pranju veša

FOTO: Gorenje

Gotovo svi smo se našli u situaciji da koliko god omekšivača, parfema ili pak mirisnih kuglica stavili u pranje, rublje nam i dalje ne miriši kako bismo htjeli. Zatim rublje stavljamo na ponovno pranje, a neki idu u ekstreme pa odmah kupuju novu perilicu jer misle da je problem u staroj. No, glavni krivac su zapravo baterije i vlaga koje se s vremenom nakupi u bubnju, cijevima i gumi. Ne brinite, trebate samo napraviti dubinsko čišćenje perilice rublja. Zato smo izdvojili pet korisnih i jednostavnih trikova kako povratiti život perilice rublja pa da vam garderoba ponovn miriši kao da je svježe oprana.

1. Ne stavljajte previše deterdženta za pranje

Iako mnogi misle da se ne može staviti previše deterdženta za pranje rublja, bilo da je u pitanju tekući ili praškasti – u krivu su. Osim što si možete tako uništiti odjeću jer prašak u nekoj mjeri nagriza konce i boju vašeg veša, ako ga stavite previše, perilica ga ne možete u potpunosti isprati. Zato zaostaje u mašini, cijevima i gumi, što čini pogodno tlo za nakupljanje bakterija koje posljedično uzrokuju neugodne mirise. Također, ako ga stavite pak premalo, to može značiti da vam se mrlje neće odstraniti u cijelosti pa te mrlju znaju isto izazvati neugodne mirise. Najbolje je pročitati upute na deterdžentu i slijepo ih slijediti. Tada ćete biti sigurni da ga ne stavljate premalo ili previše.

2. Ne ostavljajte predugo mokro rublje u bubnju

Svima nam zna dogoditi da nismo pokraj ili ne primijetimo odmah kad nam perilica rublja završi ciklus pranja. Mokro i vlažno rublje pogoduje stvaranju bakterija pa one znaju zaostati u mašini, a i neutralizirati onaj ugodni miris omekšivača. Zato imajte na umu i proračunato uključite perilicu tako da vam završi s pranjem kada ste pokraj da veš možete odmah staviti na sušenje. Osim toga, kada vam pranje završi, nikada ne zatvarajte u potpunosti vrata od perilice. Uvijek je ostavite malo otvorenu da može prozračiti i osušiti. Tako ćete biti sigurni da gljivicama i bakterijama ne ostavljate tamu i vlagu, odnosno mikroklimu koja pogoduje njihovom razmnožavanju.

3. Svako toliko prakticirajte jedno prazno pranje

S vremena na vrijeme bismo trebali praznu mašinu staviti na 90 stupnjeva i oprati s octom te sodom bikarbonom. Uz to bismo mješavinom octa i destilirane vode trebali dezinficirati i vrata, gumu, filtere te otvor za sipanje deterdženta za pranje. Na taj način eliminirate sve bakterije, gljivice, prašinu i mrlje od kamenca, a to će vam definitivno utjecati na kvalitetu pranja. Neke perilice imaju opciju samočišćenja. Primjerice, funkciju DrumClean imaju Gorenje perilice rublja WaveActive. Jedinstveni WaveActive uzorak bubnja u obliku valova u kombinaciji sa specijalnim 3D rebrima osigurava najnježniji tretman rublja. Osim toga, imaju ugrađeni i program SteamTech koji značajno smanjuje nabore, i to bez omekšivača. Funkcija ExtraHygiene pak koristi snagu pare i pranja na visokim temperaturama, klinički dokazano eliminira 99,9 posto bakterija i grinja pa je odlična opcija za alergičare. Nova SuperHygiene funkcija donosi novi val dezinfekcije u njegu rublja, čak i pri nižim temperaturama, dodavanjem dezinficijensa u poseban umetak u ladici za doziranje.

4. Mijenjajte i redovito čistite filtere

Ako ste slijedili sve naše savjete, a rublje vam i dalje ne miriši kako biste htjeli, u pitanju je vrlo vjerojatno tvrda voda. Ona je smrt za rublje i jedan od uzročnika neugodnih mirisa. Smanjuje učinkovitost deterdženta, bez obzira na to koji brend koristili i posljedično ostavlja mrlje od kamenca. No, postoji i za to rješenje, a to je da ugradite filter koji će spriječiti taloženja kamenca u mašini. Uz to, valja redovito očistiti sve filtere koje vaš uređaj ima i pritom imajte na umu da ondje lako mogu dospjeti neke manje stvari poput čarapa gdje se onda također zna nakupljat prljavština.

5. Nemojte pretrpavati perilicu rublja

Iako svi volimo s jednim pranjem riješiti što više prljavog veša, to nam se kasnije može obiti o glavu. Ako pretrpamo perilicu i stavimo više garderobe nego za što je ona namijenjena po kilaži, možemo u prvu ruku oštetiti lagere i bubanj, a veš nam se neće oprati kako treba. Današnji modeli perilica su ekološki učinkovitiji i koriste manje vode za pranje pa ako je bubanj puno rublja, ta voda neće imati dovoljno prostora da se kreće između rublja. Samim time ne dozvoljavamo perilici da obavi svoj posao i riješi nas dosadnih fleka. Savjetujemo da perilicu uvijek napunite do tri četvrtine kapaciteta, odnosno da jednu četvrtinu ostavite prazno. Isprobajte tu metodu i usporedite s prijašnjim pranjima. Zasigurno ćete odmah primijetiti razliku u čistoći i mirisu.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Gorenje.