FOTO: Aleksandar Selak

Bili smo na radionici krafni i pokupili top savjete vrsnog chefa. Pogledajte kako su nam ispale

Napravili smo i 5 slasnih punjenja

Gastro iskustvo

Bili smo na radionici krafni i pokupili top savjete vrsnog chefa. Pogledajte kako su nam ispale

Napravili smo i 5 slasnih punjenja

FOTO: Aleksandar Selak

Počela je veljača, a to znači samo jedno – krafne su jedino o čemu možemo razmišljati. Ovih nekoliko tjedana ne znamo i ne želimo znati za drugi desert. Ako ste u našem timu, zanimat će vas popis mjesta na kojima se u Zagrebu mogu pronaći fine krafne, a mi smo već isprobali i najbolje nove krafne neobičnih okusa. Ipak, ove sezone otišli smo još jedan korak dalje i odlučiti sudjelovati na – radionici krafni.

Aleksandar Selak

Da, krafne je najlakše kupiti, ali oni koji vole razvijati svoje kulinarske vještine mogli bi uživati u poprilično kompleksom, ali zapravo zabavnom procesu izrade ove mnogima omiljene slastice. S obzirom na to da se ubrajamo u ovu drugu grupu, posjetili smo Flavorific radionicu u novouređenom prostoru u Lučkom i u nekoliko sati naučili vrijedne trikove kod izrade krafni i punjenja. Radionicu je vodio chef Darko Debić koji ima više od 20 godina profesionalnog iskustva, kao i posebnu strast prema tijestima i slatkom, u što smo se uvjerili na licu mjesta. Evo kako nam je bilo.

Izrada tijesta za krafne

Nakon tople dobrodošlice i zakuske odmah smo započeli s tijestom jer nakon izrade treba odstajati. Prvi korak bio je pomiješati šećer, mlijeko, kvasac i brašno. Nakon što se kvasac aktivirao, pomiješali smo tu smjesu s brašnom, šećerom, limunovom koricom, vanilin šećerom i tonkom. Zatim smo dodali jaja, preostalo mlijeko i rum te izmiksali sve. Tijesto je odmaralo desetak minuta, nakon čega smo dodali maslac i nastavili miksati. Sada je bilo vrijeme za dizanje tijesta koje se treba udvostručiti, što nam je dalo vremena za izradu čak 5 nadjeva za krafne.

Aleksandar Selak

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Slasna punjenja

S izradom kreme od vanilije krenuli smo tako da smo smiksali žumanjke sa šećerom, gustinom, mlijekom i soli i zatim sve umiješali u kipuće mlijeko te kratko kuhali. Kada se smjesa ohladila, umiješali smo maslac i prema želji mene i kolegice za radnom jedinicom – liker od kave.

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Drugi nadjev bila je pasta od lješnjaka, a izradili smo je tako da smo šećer rastopili u karamel i njime prelili lješnjake te za kraj ohlađene sastojke usitnili u jakom blenderu. Važno je da lješnjaci počnu otpuštati svoje ulje kako bi se smjesa povezala i postala – pasta.

Aleksandar Selak

Jedan od meni najboljih nadjeva bio je onaj od slane karamele koju ću definitivno odsada više raditi, ne samo za punjenje krafni, već i za druga jela i slastice. Postupak stvarno nije kompliciran jer samo treba kuhati šećer i vodu dok se šećer ne otopi i dobije zlatnu, jantarnu boju. Tada se treba skloniti s vatre i umiješati maslac i vrhnje te vratiti na laganu vatru i uz miješanje kuhati dok se karamel ne otopi. Na kraju smo u smjesu dodali sol, što svakako preporučujem svima.

Aleksandar Selak

Radili smo i brzinski džem od marelica i to tako da smo očišćene marelice prelili limunovim sokom i šećerom i sve to kuhali oko 15 minuta u plitkoj posudi dok se nije zgusnulo. Klasik koji uvijek dobro prolazi.

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Za posljednji nadjev trebalo nam je slatko vrhnje i čokolada, a radili smo – čokoladni ganache. Vrhnje smo zakuhali do točke vrenja i preliti po usitnjenoj čokoladi te zatim sve promiješali. To je to!

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Oblikovanje i pečenje krafni

Iako se nakon otprilike sat vremena naše tek napravljeno tijesto zaista diglo, na radionici smo dobili jedan dan odstajanu smjesu koja je bila još bolja za nastavak procesa. Naše smo tijesto, kao i ostatak svih nadjeva dobili za ponijeti kući kako bismo svoje krafne mogli dan nakon radionice ponovno napraviti sami. No, vratimo se na radionicu.

Aleksandar Selak

Tijesto smo podijelili na 16 komada i zatim ga oblikovali u pravilne i napete kuglice kružnim pokretima dlana po podlozi, što je jako bitno za njihovo daljnje dizanje i finalni oblik. Svaku smo krafnu stavili na komadić papira za pečenje i zatim malo pričekali da im se poveća volumen za dvije trećine. Nakon što se to dogodilo, konačno je došlo vrijeme za pečenje!

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

U zagrijano duboko ulje stavljali smo krafne, prvo na gornju stranu koja se pod poklopcem pržila dvije do tri minute, a zatim smo ih okrenuli na drugu stranu oko dvije minute bez poklopca. Kada su poprimile željenu boju, izvadili smo ih na kuhinjski papir kako bi upile višak masnoće i po želji ih uvaljali u šećer.

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Punjenje i ukrašavanje krafni

Već dugo želim isprobati koristiti slastičarsku vrećicu, a ovo je bila idealna prilika jer smo ih sada upotrijebili kako bismo lakše i urednije napunili naše krafne. Prvo smo škaricama zarezali krafne i zatim ih prema želji punili odabranim nadjevima. Chef nam je pokazao kako to rade stručnjaci, a mi smo pokušali ponoviti. Možda nije ispalo baš jednako, ali ipak dovoljno dobro jer je u svakom slučaju najvažniji – okus! Za kraj donosimo nekoliko važnih trikova koji će osigurati da vaše krafne baš svaki puta budu jako fine.

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Trikovi za najbolje krafne

  • Svi sastojci kod izrade tijesta neka budu sobne temperature
  • Za aromatičnije i podatnije tijesto nakon prvog dizanja tijesto premijesiti i ostaviti preko noći u hladnjaku
  • Malo ruma u smjesi dat će okus i miris, ali i spriječiti da krafne kod pečenje ne upiju previše ulja
  • Kod oblikovanja krafni pripaziti da su sve jednake veličine, idealno 50 grama
  • Krafne se trebaju peći na temperaturi ulja od 165-170 stupnjeva
  • Temperatura se, osim termometrom, može provjeriti i uranjanjem drvene kuhače u ulje oko koje će se na željenoj temperaturi pojaviti mjehurići