ZDRAVLJE

Ljeti moramo biti posebno oprezni oko čuvanja hrane. Imamo najvažnije savjete

Ljeto je razdoblje kad mnogi imaju problema s dijarejom, no informiranjem o uzrocima, posljedicama i prevenciji taj se problem može riješiti

Ljeto je razdoblje kad mnogi imaju problema s dijarejom, no informiranjem o uzrocima, posljedicama i prevenciji taj se problem može riješiti

Nema osobe kojoj barem jednom u životu probavne smetnje nisu poremetile planove ili izazvale neugodnosti. Ususret sezoni proljeva važno je informirati se o uzrocima, posljedicama te prevenciji i terapijskim metodama za liječenje ove nepredvidive i neugodne tegobe. Dr. sc. Ivan Kurelac, dr. med. spec. infektolog pojašnjava da je proljev je jedna od najčešćih zdravstvenih tegoba, a definiran je kao prisustvo tri ili više vodenastih stolica u 24 sata.

“U većini slučajeva uzročnik je virus ili bakterija. Ovakav infektivni proljev obično je posljedica unosa onečišćene hrane ili vode u organizam, a može biti i rezultat infekcije fekalno-oralnim putem, primjerice prljavim rukama! Kod zdravih osoba proljev se uz odgovarajuću terapiju obično smiruje kroz nekoliko dana”, objašnjava dr. Kurelac.

Dijete se više ne preporučuju

Shutterstock

Dugotrajne i stroge dijete više se rutinski ne preporučuju. Osnovna mjera u liječenju počinje nadoknadom tekućine koja se prvenstveno vrši na usta, otopinama koje sadrže vodu, soli (elektrolite) i glukozu. Čaj od šipka, slani štapići, i juhe mogu biti prva linija prehrambenih proizvoda u blago bolesnih osoba. U liječenju simptoma akutnog proljeva, sprječavanju dehidracije i normalizaciji stolice koristiti se i ‘pametni’ lijek Hidrasec® Effect.

Kapsule od 100 mg djeluju brzo, smanjuju broj i količinu stolice, a pritom ne usporavaju peristaltiku crijeva pa omogućavaju da toksini koji uzrokuju proljev iziđu iz organizma. Kapsule sadrže aktivnu tvar racekadotril – supstancu koja ima antisekrecijsko djelovanje na crijevo te smanjuje prekomjerno lučenje vode i elektrolita u crijevu i tako ublažava simptome proljeva i dehidrataciju.

Liječenje ovim lijekom nije zamjena za rehidrataciju koja se svakako treba provoditi i za vrijeme uzimanja lijeka. Liječenje kod odraslih počinje jednom kapsulom od 100 mg i nastavlja se istom dozom tri puta dnevno, obično prije obroka, sve dok se ne postignu dvije formirane stolice. Liječenje ne smije trajati dulje od sedam dana.

Higijena prije svega

Getty Images

Bolesnici su zarazni za vrijeme trajanja bolesti, naročito kada pripremaju hranu. Pranje ruku vodom i sapunom učinkovita je mjera, kao i dezinfekcija alkoholnim sredstvima. Provoditi ih treba prije i poslije pripremanja hrane, nakon promjene pelena, baratanja otpadom i slično. Pranje ruku vodom i sapunom učinkovita je mjera za prevenciju infektivnih proljeva, kao i dezinfekcija alkoholnim sredstvima. Provoditi ih treba prije i poslije pripremanja hrane, nakon promjene dječjih pelena, baratanja otpadom i slično.

Dr. Kurelac izdvaja nekoliko savjeta koji nam mogu pomoći u prevenciji proljeva:

  1. Izbjegavajte konzumiranje nepasteriziranog mlijeka
  2. Sirovo povrće obvezno operite
  3. Sirovo meso i ribu držite odvojeno od ostale hrane
  4. Operite ruke i pribor nakon obrade sirove hrane
  5. Hranu životinjskog porijekla, morske plodove i jaja potrebno je dobro prokuhati
  6. Kuhanu hranu na sobnoj temperaturi ne treba ostavljati dulje od dva sata

Posebne preporuke za trudnice i imunosuprimirane još su i sljedeće: izbjegavati meke sireve (osim ako imaju potvrdu da su od pasteriziranog mlijeka), morske plodove i paštete koje se skladište u frižideru, hladne nareske, salate sa šunkom ili jajima koje su prethodno pripremljene, tekući sadržaj kod pripreme sirovog mesa, kao i „hot dog“ i slična gotova jela zbog mogućnosti da nisu dovoljno termički obrađena. S druge strane, takvi obroci ne predstavljaju rizik za ostatak populacije.

Proljev kao simptom ozbiljnije bolesti

Pexels

Liječnički pregled potreban je kod težih slučajeva proljeva te kod kroničnih bolesnika smanjene imunosti. Kod težih slučajeva, kada je prisutna trajno povišena temperatura, krv u stolici, značajna bol u trbuhu, znakovi dehidratacije kao što su suhe sluznice, oskudnije mokrenje, tamniji urin, niži krvni tlak, pa i poremećaj stanja svijesti, potrebno se obratiti liječniku. Lijek Hidrasec® Effect 100 mg tvrde kapsule dostupan je u ljekarnama bez recepta po pristupačnoj cijeni, a svakako ga je dobro imati u svojoj kućnoj ljekarni kako bi bezbrižno uživali u ljetnim danima i izbjegli nelagode izazvane probavnim smetnjama.

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojava upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Sadržaj nastao u suradnji s Hidrasec