PROMO

Ljeto, najbolje godišnje doba za uranjanje u knjigu

FOTO: PR

Opremite se na vrijeme za najbolji čitanac uz preporuke najpopularnijeg knjižarskog lanca

Miris kreme za sunčanje, šum mora, ugodna pjesma zrikavaca i okus sladoleda. Treba li nam još što za savršeno ljeto? Oh, pa da! Knjiga. Čak i Hrvati, koji baš nisu najnačitanija nacija, u svoju prtljagu za godišnji odmor uglavnom spakiraju nekoliko naslova koje planiraju čitati na plaži. Zašto je baš ljeto idealno godišnje doba za čitanje? Vrlo jednostavno. Obaveza je ponešto manje, dani su duži, vrućine nas odgovaraju od bilo kakve fizičke aktivnosti i tako dobijemo savršenu kombinaciju za ležanje na leđima i listanje stranica.

Mnogi će se prije godišnjih odmora naći u dilemi, posebno ako nisu redoviti čitatelji – koju knjigu ponijeti? Onu dugu, malo ozbiljnije tematike, koja vam stoji na noćnom ormariću i koju već mjesecima pokušavate završiti? Ljetni ljubić koji nećete moći ispustiti iz ruku i koji ćete pročitati u samo jednom podnevu? Skandinavski krimić od kojeg će vam se, i po najvećim vrućinama, slediti krv u žilama? Biografiju onog zgodnog i pametnog glumca, od čije vam naslovnice već cure sline?

Izbora je, naravno, mnogo, a idealno mjesto za utažiti svoju knjišku žeđ je knjižarski lanac Hoću knjigu, koji svakoga ljeta u svojih 10 poslovnica te na webshopu s ljubiteljima pisane riječi uranja u knjige i za njih izroni najzanimljivije prijedloge po najboljim cijenama. Budući da su knjige za osobni razvoj ove godine među najpopularnijim naslovima, dok ljeto žudi za laganim romantičnim štivom, Hoću knjigu preporučio je idealni miks za čitanje u hladu.

Zašto mi to nisu rekli prije? – Dr. Julie Smith

Mlada doktorica koja je svoju popularnost stekla kratkim, ali itekako kvalitetnim videima na Tik Toku, svojom je prvom knjigom odmah zauzela visoka mjesta na ljestvici najčitanijih naslova ove godine. Njezin je pristup naoko jednostavan: idemo o mentalnom zdravlju pričati kao o fizičkom. Ne trebate biti u velikom problemu da biste njezine savjete iskoristili na najbolji mogući način. U knjizi tako obrađuje mnogobrojne teme kojima pokušava zaokružiti problematiku mentalnog zdravlja koja se tiče svakog od nas. Tako među poglavljima pronalazimo naputke kako smanjiti anksioznost, podići razinu samopouzdanja, postaviti zdrave granice, osmisliti vlastite ciljeve te ih se držati, te najbolje načine za raditi s neugodnim osjećajima – tugom, ljutnjom i samoprijekorom. Njezini su savjeti uvijek iznimno jasni te upotrebljivi odmah i sada.

Idilična koliba u Irskoj – Julie Caplin

Imenjakinja gore spomenute doktorice piše nešto sasvim drugačije, no njihovi se ciljevi ne razlikuju toliko. Naime, Caplin nam nudi priče, prevedeno je više njih, u kojima ćete posjetiti razne zanimljive lokacije te usto uživati u romansama koje mame uzdahe. Dakle, volite li ovaj žanr, autorica će se pobrinuti da vam život bude ljepši i ugodniji. Junakinja romana želi promijeniti život koji je postao pomalo učmao te se upisuje na tečaj kuhanja u zelenoj Irskoj. Odmah na početku stvara se zaplet – večer prije samog puta iz Manchestera bajkoviti Killorgally upoznaje muškarca koji joj zamuti pogled i očara je. Sasvim slučajno, nakon nekoliko dana, u Irskoj je dočeka upravo on, kao glavni kuhar i velika kulinarska zvijezda koja vodi tečaj.

Možda sam u krivu – Björn Natthiko Lindeblad

Volite li švedske autore? Mnogi od nas uživaju u skandinavskim krimićima, no ne očekujemo nešto ovako. Naime, radi se o autobiografskoj ispovijesti nekada vrlo uspješnog poslovnog čovjeka je odjednom odlučio napraviti zaokret u životu koji bi mnoge izbacio iz šina. Odbacivši munjeviti uspjeh koji je postigao odmah kao mladić izašavši s fakulteta, Bjorn je otišao u Aziju priključiti se budističkom redu. Kao šumski redovnik naučio je mnogo toga, a ono što smatra bitnim za podijeliti naveo je u kratkim poglavljima ove knjige. Zanimljivo je da se nakon dvadesetak godina u kojima je koristio minimalne tekovine civilizacije, odlučio vratiti u Švedsku, ostavivši i tu avanturu iza sebe. Govorimo dakle o čovjeku, koji je ne jednom, nego dvaput istuboka promijenio svoj život. Zanima vas koja je glavna lekcija koju je autor, prema svojim riječima, naučio u svo to vrijeme? Evo je: nemojte vjerovati svakoj svojoj misli. Jednostavno, zar ne, no probate li tako doista i živjeti, dogodit će se nešto čudesno.

Kućica novih početaka – Suzanne Snow

Ako knjige Julie Caplin možemo nazvati putopisnim romansama, tada nam Suzanne Snow nudi nešto najbliže seoskim romansama. Njezin prvi roman na hrvatskom šarmatan je ljubić u kojem junakinja pronalazi ljubav baš kada smatra da je ne želi pronaći. Kad se Annie vrati u Thorndale, selo u kojem je provela većinu svog djetinjstva, u potrazi je za novim početkom. Samo želi popraviti kućicu koju joj je ostavila kuma i izliječiti svoje slomljeno srce. Kad se sukobi s lokalnim herojem, Jonom, Annie se mora zapitati je li povratak u Thorndale bio pogreška. Selo se očito promijenilo i posljednje što joj treba još je više drame. Ali izbjegavanje zgodnog Jona čini se nemogućom misijom, osobito kad se čini da se gradić urotio u namjeri da ih spoji. Samo ljubav tu može pomoći.

Za još toplih preporuka svakako bacite pogled na Hoću knjigu webshop te Instagram.