Aktualno

Mediji ovih dana pišu kako je raditi u Netflixu pravi mali pakao. Evo što kažu zaposlenici

Wall Street Journal ogolio je tvrtku, objavivši informacije o bizarnoj poslovnoj kulturi radnih mjesta. Čini se kako je posrijedi korporativni pakao

Zamislite da svakodnevno odlazite na posao sa strahom da ćete biti otpušteni. Strah može biti samo vaša fikcija koja je možda vezana uz nesigurnost oko obavljanja posla, a može biti opravdana i neopravdana. Međutim, kad imate potpredsjednika tvrtke kojem je cilj da se tako osjećate jer smatra da strah najbolje drajva ljude da zadrže svoj posao, onda je vrijeme da pobjegnete glavom bez obzira ako želite sačuvati zdrav razum.

ŠTO SE DOGAĐA U NETFLIXU

Citirajući izjave 70-ak zaposlenika Netflixa, Wall Street Journal razotkrio je poslovnu kulturu koja se provodi u kompaniji. Da pojasnim, radi se o strukturi koja se temelji na iskrenosti, ritualnom poniženju i već navedenom stalnom strahu koje su zaposlenici itekako svjesni te su bili voljni govoriti o tome. “Netflix way” ili način ophođenja prema zaposlenicima je vrlo jednostavan – onaj tko se ne kvalificira kao najbolji od najboljih dobit će otkaz!

ŠTO JE KEEPER TEST

Pored toga tu je i zloglasni “Keeper Test” kojem su podvrgnuti nadređeni koje se pita bi li se borili zadržati zaposlenike u timu. Oni koji taj test ne shvate dovoljno ozbiljno i ne uspiju eliminirati najslabije u timu, mogu se naći u problemu. Bivša zaposlenica objasnila je kako je radila preko vikenda na promociji druge sezone serije Orange Is the New Black kad je dobila poziv od svojeg šefa da ju želi vidjeti na sastanku u ponedjeljak rano ujutro.

Rečeno joj je da je otpuštena zato što se njezino ponašanje ne uklapa u njihovu poslovnu kulturu i da je trebala otpustiti nekog iz tima kojim je upravljala. Još nekoliko menadžera izjavilo je kako osjećaju da moraju biti sigurni u odluku otpuštanja ili će u suprotnom djelovati blago.

TRANSPARENTNOST BEZ IMALO PRIVATNOSTI

Zaposleni na visokim pozicijama organiziraju okrugle stolove na kojima se međusobno kritiziraju, a ako je netko zaribao na poslu od njega se očekuje javna pokora tako da svima objasni što je krivo napravio. Isto tako kada netko dobije otkaz, u mailovima se detaljno razrađuje i analizira zašto je do toga došlo.

Činjenica je da mnogi ispitanici nisu imali jako grube riječi za tvrtku bez obzira na to što se ne slažu s time kako funkcioniraju stvari. Visoke plaće bi također mogle biti jedan od razloga za to, a mnogi izvori tvrde kako je “Kepper Test” uljepšana verzija prave politike poslovanja. Jedan zaposlenik je otpušten jer nije obavijestio ostale o zdravstvenom stanju svojeg podređenog kako ne bi narušio njegovu privatnosti, a to ondje nije dozvoljeno.

NETFLIX U BROJKAMA

Za ovakve divove straha nema čak ni kad su u pitanju kontroverze. Prema izvješćima koje je prošle godine objavilo Društvo za upravljanje ljudskim resursima, postotak ljudi koji daju otkaz samo je za 2% viši od nacionalnog prosjeka. Netflix je u posljednjih 12 mjeseci ostvario oko 14 milijardi dolara prihoda te je na sjajnom putu da postane još profitabilniji, a samim time i moćniji. Holivudska sila danas broji više od 137 milijuna pretplatnika diljem cijelog svijeta, a dionice su ovih dana porasle zbog kvartalnog prihoda od 4 milijarde dolara i 7 milijuna novih pretplatnika.

Kad se sve zbroji “Netflix way” poslovanje bez sumnje donosi rezultate koje sigurno neće ugroziti izjave zaposlenika. Barem, zasad. Za jedne Netflix & Chill, za druge Netflix & Hell.