FOTO: Foto: Mark Sullivan/Contour by Getty Images / V&A Press
Cher, Elton John and Diana Ross at Rock Awards  Santa Monica Civic Auditorium 1975; Various Locations; Mark Sullivan 70's Rock Archive  (Photo by Mark Sullivan/Contour by Getty Images)

Najveće dive pop kulutre na jednom mjestu. Vodimo vas iza kulisa modne izložbe zbog koje se isplati otići u London

Izložba istražuje originalno značenje riječi diva, njezine negativne konotacije i senzacionalna izdanja poznatih diva

Povijest mode

Najveće dive pop kulutre na jednom mjestu. Vodimo vas iza kulisa modne izložbe zbog koje se isplati otići u London

Izložba istražuje originalno značenje riječi diva, njezine negativne konotacije i senzacionalna izdanja poznatih diva

Cher, Elton John and Diana Ross at Rock Awards  Santa Monica Civic Auditorium 1975; Various Locations; Mark Sullivan 70's Rock Archive  (Photo by Mark Sullivan/Contour by Getty Images)
FOTO: Foto: Mark Sullivan/Contour by Getty Images / V&A Press

U londonskom muzeju Victoria & Albert prije nekoliko dana otvorena je famozna nova izložba pod imenom Diva. Izložba istražuje i slavi kreativno nasljeđe poznatih izvođača od 19. stoljeća do danas koji se mogu svesti pod termin diva. Prva je izložba takve vrste, a okuplja više od 250 predmeta kako iz arhive V&A-ja tako i onih koje su donirali dizajneri, glazbenici, fotografi, kostimografi i drugi iz cijelog svijeta. Kustosica Kate Bailey zamislila je izložbu kao putovanje kroz famozne kostime koje su nosile neke od najvećih diva kroz povijest performativnih umjetnosti, od opernih pjevačica preko zvijezda nijemih filmova pa sve do današnjih holivudskih i pop zvijezda.

Među njima su neki od najpamtljivijih koje su nosile neke od najpoznatijih diva kroz ovo i prošlo stoljeće. Tu je komplet koji je Maria Callas nosila u ulozi Norme u istoimenoj operi 1952. godine. Tu je i crna haljina s resama u kojoj se Marylin Monroe pojavljuje u filmu Neki to vole vruće (1959.) u ulozi Sugar “Kane” Kowalczyk. Izložba donosi pregršt komada legendarnog Boba Mackieja među kojima su oni koje je kreirao za Cher, Tinu Turner i Pink. I dive nisu samo žene. Na izložbi možete vidjeti i komplet kostimografkinje Sandy Powell nadahnut Lujem XIV koji je Elton John nosio na proslavu svog 50. rođendan 1997. godine.

Maria Callas kao Violette, ©Victoria & Albert Museum, London ©Victoria & Albert Museum, Lond

Osim blještave vizualne strane, izložba istražuje i značenje samog pojma diva, kako se on uopće počeo povezivati s izvođačima i izvođačicama, kako je zaradio negativne konotacije i što je značio za različite društvene pokrete uključujući i one za ljudska i ženska prava. Zaista se radi o jednoj bogatoj izložbi koja na prvi pogled možda izgleda kao šljašteći praznik za oči, no ulazi mnogo dublje u povijest pojma diva.

Od zvijezda nijemih filmova do Zlatnog doba Hollywooda

Legendarni kostimi Marilyn Monroe

Izložba je podijeljena u dva velika dijela. Prvi koji je nazvan Act One ili Prvi čin istražuje povijesni kontekst pojma diva te donosi pregled zvijezda koje su kroz pozornicu i filmsko platno oblikovale popularnu kulturu kakvom je danas znamo. Putovanjem kroz izložbu prvo nas vode protagonistkinje prvog vala feminizma među kojima su Ellen Terry, Sarah Bernhardt i Marie Lloyd. Zatim se upoznajemo i s radom zvijezda nijemih filmova kao što su Clara Bow i Mary Pickford, a onda i zvijezdama Zlatnog doba Hollywooda među kojima su Vivien Leigh, Mae West i Marilyn Monroe.

V&A Press

Ovaj dio izložbe prikazuje i važnu ulogu medija koji su raspirivanjem javnog interesa za privatne živote spomenutih žena dodatno učvrstili pojam diva kao nešto uzvišeno, ali i negativno. Jedan od ključnih momenata koje ćete sigurno zapamtiti nađete li se ovih dana u Londonu na ovoj izložbi je jedna od najstarijih očuvanih couture kreacija koja će prvi put biti izložena, a u kojoj je talijanska operna pjevačica Adelina Patti nastupala još u 19. stoljeću. Tu je i haljina koju Bette Davis nosi u filmu All About Eve (1950.), a koju je kreirala legendarna holivudska kostimografkinja Edith Head. Vrlo je pamtljiva i tamnocrvena Dior haljina koju Vivien Leigh nosi u ulozi Paole u filmu Duel of Angels (1958.).

Dive protiv patrijarhata i heteronormativnosti

Tina Turner u plamtećoj haljini Boba Mackieja 1980. Redferns

Drugi čin izložbe dublje se bavi pojmom diva i time kako su različiti glazbenici i drugi izvođači svih rodova koji su u medijima nazivani tim terminom, promijenili njegovu negativnu konotaciju u pozitivnu. Diva danas predstavlja slobodu izražavanja, borbu za LGBTIQ+ prava te ženska prava u industriji kojom dominiraju muškarci. U ovom dijelu izložbe brend diva, kako to nazivaju iz V&A-a, istražujemo kroz rad Billie Holliday, Nine Simone i Elle Fitzgerald i to što su one značile za pokret za ljudska prava u SAD-u. Upoznajemo se i s time kako su Grace Jones, Annie Lennox, Prince i Elton John pomaknuli granice muškog i ženskog odijevanja na sceni eksperimentirajući s kostimima i izražavajući kroz njih svoje seksualno opredjeljenje i stavove. U ovom se dijelu izložba dotiče i diva koje djeluju izvan klasične glazbe i popa, u sasvim neočekivanim žanrovima kao što su to Bjork i Missy Elliot.

Billie Holiday na svom jedinom nastupu u Londonu 1954. godine Foto: Harry Hammond / © Victoria and Albert Museum, London

Neki od ključnih komada ovog dijela izložbe su mala crna haljina Edith Piaf te legendarna ‘plamteća’ haljina koju je za Tinu Turner dizajnirao Bob Mackie 1977. godine. Tu su i haljine Debbie Harry, Cher, Shirley Bassey i niza drugih diva koje su pridonijele emancipaciji i oslobođenju iz okova patrijarhata i heteronormativnosti. S ove ćete izložbe otići osnaženi pa je svakako posjetite ako se nađete u Londonu do 7. travnja 2024. godine.