Super1 izbor

Sjajni filmski naslovi čija je radnja inspirirana životima samih redatelja

FOTO: The Fabelmans

Život i situacije kroz koje svakodnevno prolazimo mnogim su redateljima poslužile kao inspiracija za snimanje filmova u koje su ugradili odnose s članovima svojih obitelji, probleme koje su imali tijekom odrastanja kao i emocije koje su proživljavali. Posljednji među njima bio je Steven Spielberg s dramom Fabelmanovi koja je ujedno nominirana za ovogodišnju nagradu Oscar. Film prati mladića koji otkriva potresnu obiteljsku tajnu i trenutačno ga možete pogledati u kinima U nastavku donosimo još nekoliko auto i polu autobiografskih filmova poznatih redatelja.

The Fabelmans

U ovoj uzbudljivoj filmskoj priči Spielberg nudi intiman pogled na svoje djetinjstvo. Mladi Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle kao tinejdžer) klinac je koji se u najranijoj dobi zarazio filmom, a tu umjetničku notu naslijedio je očito od mame pijanistice Mitzi (Michelle Williams). Tata Burt (Paul Dano) je inženjer, racionalan tip koji također živi u svom svijetu i potiče sina da bude svoj, snima, ali do neke granice i do trenutaka dok ne shvati da bi mladi Sammy mogao početi razmišljati o snimanju filmova kao životnom pozivu.

The Souvenir

U ovom autobiografskom filmu redateljica Joanna Higg je na početku negirala kako on ima ikakve veze s njezinim životom. Glavna junakinja Julia (H. Swinton Byrne) je poput nje bila studentica filmske režije. Emocionalno nezrela, ona se upušta u romantičnu vezu s nešto starijim diplomatom Anthonyjem (T. Burke). I dok se za nju otvara jedan sasvim drugačiji svijet, on sve dublje tone u crnilo, melankoliju i ovisnost o heroinu. U filmu su vidljivi dijelovi iz njezina vlastita života, klasne izolacije, lekcije o odrastanju i stjecanju zrelosti.

The Squid and the Whale

Redatelj Noah Baumbach kroz ovu dramu provlači brojne situacije kroz koje je i sam prolazio tijekom razvoda svojih roditelja. Koliko je to razdoblje bolno Baumbach je želio prikazati kroz emocionalne tenzije što se vidi tijekom cijelog filma. Sveučilišni profesor i književnik Bernard (Jeff Daniels) i njegova nemirna supruga Joan (Laura Linney), perspektivna spisateljica, digli su ruke od svog braka. Njihova dva sina, 16-godišnji Walt (Jesse Eisenberg) i 12-godišnji Frank (Owen Kline), prepušteni su tomu da se nose sa svojim zbunjujućim i sukobljenim osjećajima.

Roma

Roma, nagrađivana autobiografska drama Alfonsa Cuaróna inspirirana je njegovim odrastanjem u Colonia Roma, četvrti glavnog grada Meksika gdje je 1960-ih i 1970-ih živjela tadašnja srednja klasa. U središtu je Cleo (Yalitza Aparicio), mlada žena koja radi kao sluškinja za dobrostojeću obitelj. Film pruža pogled na njene osobne probleme, sve goru obiteljsku situaciju njenih poslodavaca ali i burna politička previranja koja u to vrijeme potresaju Meksiko.

American Graffiti

Film inspiriran buntovničkim danima slavnog redatelja Georgea Lucasa vodi nas u Kalifornija i rane šezdesete. Maturanti Curt (Richard Dreyfuss) i Steve (Ron Howard) žele provesti još jednu ludu noć prije odlaska na studij. Curt se još uvijek premišlja oko napuštanja rodnog grada, a Steve je potpuno siguran u svoju odluku i djevojci Laurie (Cindy Williams) objasni da je vrijeme da počnu izlaziti s drugima, jer će teško održati vezu na daljinu. Svoj auto Steve ostavlja na čuvanje nespretnom štreberu Terryju (Charles Martin Smith).

Minari

Redatelj Lee Isaac Chung u ovoj poluautobiografskoj drami kroz priču o južnokorejskoj obitelji koja svoj američki san pokušava ostvariti dolaskom u Arkansas donosi svoje iskustvo odgoja i odrastanja u sličnoj obitelji. Obitelji Yi koja u novoj zemlji želi pokrenuti vlastitu proizvodnju ne ide kako je zamislila. Suočavaju se s brojnim problemima, izolirani su, teško dolaze na popularna mjesta i upoznaju nove ljude. Usprkos svemu obitelj pokazuje otpornost na sve nedaće i pokazuje nam na to što je zapravo dom.

Lady Bird

U svom redateljskom debiju Greta Gerwig sjećajući se svojih tinejdžerskih godina donosi nam priču o sedamnaestogodišnjoj učenici viših razreda katoličke srednje škole u Sacramentu, u Kaliforniji. Roditelji su joj po rođenju nadjenuli ime Christine McPherson (Saoirse Ronan), no, ona odbacuje to ime i predstavlja se pseudonimom Lady Bird. Između prvih ljubavi, sudjelovanja u školskoj predstavi i prijave na fakultet, ona je umjetnička duša koja čezne za avanturom, sofisticiranosti i prilikama. Ništa od toga ne pronalazi u svojoj okolini pa naginje ka tome da zaluta na krivi put.

Fanny and Alexander

Kroz izmišljenu obitelj Ekdahl Ingmar Bergman prepričava brojne događaje iz svoje mladosti. Neimenovani švedski gradić, početak 20. stoljeća. Alexander (Bertil Guve) i Fanny (Pernilla Allwin) maloljetna su djeca poznatog švedskog redatelja Oscara (Allan Edwall), a njihova majka Emilie (Ewa Froling) glumica i mecena mjesnog kazališta. Njihovo djetinjstvo prožeto je odlascima na predstave, zanimanjem za čarobnu svijetiljku te radosnim božićnim darivanjem kada se tradicionalno okuplja cijela obitelj.

Crooklyn

Uzbudljiva polubiografska drama Spikea Leeja vodi nas na Brooklyn, u ljeto 1973. godine. Troy (Zelda Harris) je devetogodišnja djevojčica koja odrasta u siromašnoj obitelji. Uz četiri brata, majku učiteljicu (Alfre Woodard) i oca (Delroy Lindo), propalog jazz glazbenika, kao što su bili i Leejevi roditelji ova će mlada djevojčica otkriti pravu istinu o životu.

Amarcord

Ovim filmom nas redatelj Federico Fellini vodi u primorski gradić na sjeveru Italije gdje je i sam odrastao, Rimini. U slikovitoj humornoj drami susrećemo živopisne likove koji su utjecali i na njegov život. Kada nije u školi 14-godišnji Titta Biondi (Bruno Zanin), gdje među ostalim pohađa predavanja energične gospođe De Leonardis (Dina Adorni), profesorice matematike, i starih profesora povijesti i grčkog jezika slobodno vrijeme provodi u društvu najboljih prijatelja Nasoa (AlvaroVitali), Ovoa (Bruno Scagnetti), Ciccioa (Fernando De Felice) i Gigliozzija (Bruno Lenzi).

Almost Famous

Redatelj Cameron Crowe se u filmu osvrće na većinu događanja za koja tvrdi da su se stvarno dogodila. Tada 15-godišnji Cameron sredinom 70-ih počeo je pisati za Rolling Stones. S radnjom koja se odvija u 1973., to je zabavna i na trenutke tužna komedija odrastanja 15-godišnjeg Williama (Patrick Fugit), istinskog ljubitelja glazbe koji inspiraciju pronalazi u najpopularnijim grupama tog vremena. Kada mu ta ljubav prema glazbi omogući da za časopis “Rolling Stone” načini intervju s grupom u usponu Stillwater, koju predvode gitarist Russell Hammond (Billy Crudup) i pjevač Jeff Bebe (Jason Lee), William kreće na put na kojem će konačno otvoriti oči, na turneju grupe, unatoč protivljenju svoje majke.

The Tree of Life

Od redatelja koji inače ne otkriva puno o sebi dolazi film koji donosi pogled Terencea Malicka na njegov odnos s ocem. Kroz film pratimo životni put najstarijeg sina Jacka, kroz godine bezbrižnog odrastanja do zrelih godina izgubljenih iluzija dok pokušava izgladiti složen odnos s ocem (Brad Pitt). Jack (kojeg kao odraslog glumi Sean Penn) izgubljena je duša u suvremenom svijetu, traži odgovore o smislu života i preispituje postojanje vjere. Malick svojim autorskim načinom prikazuje kako brutalna priroda i duhovna obnova oblikuju ne samo naše živote kao pojedinaca i obitelji nego i sav život.