Njega kože

Studentica Marija o životu s atopijskim dermatitisom. 'Mislila sam da je alergija, a onda su mi nastale rane'

Ines, Lana i Marija bore se sa simptomima već godinama, a imaju ih i neki drugi članovi obitelji

Učestalost atopijskog dermatitisa je u posljednja tri desetljeća porasla čak tri do četiri puta, stoji u medicinskom priručniku doc. dr. sc. Suzane Ljubojević Hadžavdić i dr. med. spec. dermatologije i venerologije Nives Pustišek. Znanstvenici nisu sigurni još zašto je to tako, ali dakako tu veliku uloga igra genetika, kvaliteta današnje hrane, način života, kao i zagađenost vode i zraka. Možemo reći kako je to poprilično samozatajna kožna bolest, koja zahvaća više od 20 posto europske populacije, jer još uvijek nema jasnog uzroka zašto se ona pojavljuje. U većini slučajeva se pak javlja kod mladih, posebice kod beba i djece, no rijetko kod odraslih osoba. Upravo zato smo odlučili pronaći taj malih postotak odraslih koji se s time svakodnevno bori, a tri su nam djevojke ispričale svoje iskustvo. U jednome su se odmah sve složile – to je individualna bolest koja nema pravila.

Stres jako utječe na atopijski dermatitis

Ines Vujica, QA inženjerka iz Zagreba, kaže kako je dijagnozu dobila u pubertetu. Prvi simptom koji joj se pojavio je bilo kihanje, a nakon toga ekcemi, odnosno upaljeni dijelovi kože s jakim svrbežom. Ekcemi su joj se uglavnom pojavljivali na licu, vratu i rukama. Kada su u svom najgorem stadiju upale, strašno je svrbe i peku nakon češanja. Kada su pak u fazi mirovanja, koža joj je na tim pojedinim mjestima i dalje osjetljiva te suha. Njoj su ‘bonus’ simptomi alergija, kihanje i astma. “Napravila sam alergološki test i otišla na pregled kod dermatologa. Ustanovljen mi je gotovo pa odmah atopijski dermatitis, uz velik broj alergija – na grinje, kućnu prašinu, pelud, razne trave, bijelu brezu, ambroziju, lješnjak, epitel i dlaka mačke”, govori 28-godišnjakinja.

Najgori period tijekom godine joj je definitivno proljeće jer joj tada prorade alergije, a s njima i atopijski. Ljeti je smeta znoj jer je peče ako dođe u dodir s ekcemom. Zimi nema toliko alergena, ali je jako suh zrak, što joj dodatno isušuje kožu. “Jesen je zapravo jedini miran period. Stres mi jako utječe na bolest. Nakon svake stresne situacije, pronađem ekcem na nekom dijelu tijela. Početkom 2020. godine sam se preselila, promijenila posao i krenuo je lockdown. Tada je jako proradio dermatitis i ekcemi su mi zahvatili oko 80 posto kože”, prisjeća se. Od krema je koristila razne – od kortikosteroida do emolijensa.

Pronaći svoj okidač za bolest

Trenutačno je više od godinu dana na biološkoj terapiji na bazi upadacitiniba koja, kako ističe, joj je poboljšala život. “Svakodnevno koristim emolijense poput La Roche – Posay Lipikar linije proizvoda. Za lice i vrat koristim mast na bazi takrolimusa, a na ostatku tijela, po potrebi, razblažene kortikosteroide. Po potrebi koristim i lijekove za alergiju i astmu”, govori. Dakako pazi i na proizvode koje koristi u svakodnevnoj higijeni. Gel za tuširanje joj mora biti isključivo namijenjen za atopičnu kožu, a kremu od aloa vere koristi za smirivanje nadražaja. “Svaka osoba treba kod sebe pronaći okidač bolesti i najbolji način održavanja kože. Navodno je jako blagotvorno i ulje crnog kima”, preporučuje Ines. Više o La Roche – Posay proizvodima za atopijsku kožu pronađite ovdje.

La Roche – Posay Lipikar LRP

Lana Gregurek, 25-godišnja učiteljica i trenerica za djecu iz Varaždina, kaže kako je početkom svojih dvadesetih otkrila kako ima atopijski dermatitis. Ispočetka je primjećivala da ima crvenilo i blagu svrbež, no s vremenom se to pretvorilo u ljuštenje kože na određenim dijelovima tijela, posebice glavi. Mislila je kako je riječ o prolaznoj alergiji, no na nagovor obitelji je ipak otišla liječniku. “Bila sam nekoliko puta kod dermatologa, ne bi li mi napokon nakon raznih alergoloških pretraga ustanovili kako je riječ o atopijskom dermatitisu. Najizraženiji simptom mi je bio upravo to ljuštenje kože, crvenilo i svrbež. Povremeno su se znale javljate ranice po rukama, ako je koža bila izrazito suha. Pojavljuje mi se na šakama, na čelu i uz rub vlasišta te na nosu”, opisuje Lana dodajući kako joj je zimi situacija najgora zbog hladnoće koja joj isušuje kožu.


Postavi svoje pitanje dermatologu na kraju članka.


Potražiti savjet stručnjaka

Lana Gregurek

Nije ona jedina koja u obitelji ima atopijski dermatitis. “Ima ga i moj mlađi brat. Pogođene su mu samo ruke, ali je njemu stanje puno gore nego meni. Ja sam nekako uspjela dovesti situaciju u red, on se već godinama bori s time, posebice ekcemima koji mu ”podivljaju’ tijekom vrućih ljetnih dana – kada se više znoji i ispitnih rokova, odnosno kad je pod ekstremnim stresom”, kaže. Kroz godine, nastavlja, nije bilo lijeka ili kreme koju nije probala i koristila. Kreme koje joj bi prepisao dermatolog su joj bile ili skupe ili su bili kortikosteroidi.

“Skupe kreme su mi pomogle minimalno, a kreme koje su sadržavale kortikosteroide se, iako pomažu, ne bi smjele koristiti na duge staze. Ukratko, sada već imam rutinu koje se držim i koja mi odgovara. Osobno mi je najvažnije piti puno vode i držati kožu cijelo vrijeme hidratiziranom jer sam primijetila da na taj način koža manje svrbi, crveni se i ljušti. La Roche – Posay Cicaplast krema za ruke je meni, kao i mnogim drugim ženama, holy grail za suhu i nadraženu kožu”, navodi. Lana ističe kako postoji more proizvoda namijenjenih upravo za kožu sklonu atopijskom dermatitisu, samo valja pronaći onaj proizvod koji nekome najviše odgovara. “Savjet koji bih dala drugima jest da obavezno potraže pomoć kod dermatologa i stručnjaka. Dermatitis je bolest, ne tako tipična kao neke druge, ali zna biti jednako neugodna. Također, preporučila bih da se napravi test za moguće alergije jer hrana ili, primjerice, omekšivači rublja znaju pogoršati stanje”, upozorava.

Pogorša joj se zimi i po noći

Iskustvo Marije Vuković, studentice novinarstva iz Jesenica pokraj Omiša koju je obrazovanje dovelo u Zagreb, bilo je poprilično specifično. Kroz srednju i osnovnu školu znala je imati kožnih problema, no vrlo rijetko. Tada je to pripisivala vremenu i nepoznatim alergijama, a kad je došla na faks u metropolu, kožni problemi su joj značajno buknuli. “Na prvu sam mislila da je riječ o nekoj alergiji ili da mi tijelo jednostavno tako reagira na zagrebačke zime koje su mi tada bile novost. No kako se ta alergija nije smirivala, a mene je sve više i više svrbjelo te su mi se počele stvarati rane, otišla sam kod dermatologice koje mi je objasnila o čemu je riječ”, kaže.

A dijagnoza je tada bila – atopijski dermatitis. Na prvu joj je zvučalo strašno jer nije odmah bila upoznata s tom bolešću. Krenula je puno istraživati o simptomima, uzrocima, kremama i svemu što je mogla pronaći o tome na internetu. Uz puno truda ga je uspjela staviti pod kontrolu. Danas joj se najviše pojavljuje po rukama i šakama. “Srećom, još ga dosad nisam imala po licu. Ne mogu reći da me boli, ali svakako nije ugodno. Stalno češkanje samo je privremeno rješenje koje mi samo pogorša situaciju. Trebala bih imati više strpljenja i ne kopati po flekicama, ali nekad si jednostavno ne mogu pomoći”, iskreno će Marija. Najviše joj se pogorša zimi, posebice noću, kada je hladno i tada ne može iz kuće izaći bez dobre kreme i rukavica.

Krema s termalnom vodom

Marija Vuković Privatna arhiva

“Iskreno, najlakše mi je ljeti kada sunce i morska sol odrade svoju magiju pa mi smanjuju iritaciju. Priznajem, na plaži sam gotovo svaki dan, a tada mi dobar dio simptoma potpuno nestane”, govori. U obitelji atopijski dermatitis ima i njezina baka, no Marija objašnjava kako je baki puno gore jer je kasno dobila dijagnozu. “Cijeli život je mislila da je na nešto alergična i nije to odmah provjerila kod liječnika. Kaže kako u njezino doba ta bolest nije ni postojala. Tek je zapravo otkrila što joj je kada sam ja dobila svoju dijagnozu”, navodi. Zajedno su si napravile dnevnu rutinu njege kože. Marija naglašava kako su izbacile sve proizvode za pranje i tuširanje koji imaju jake mirise te sadrže parfeme i nisu nježni prema koži, a klasične gelove koristi samo ako je na putovanju pa joj je nezgodno ponijeti svoje posebno atopijsko ulje za tuširanje.

La Roche – Posay Lipikar Huile Lavante AP+M LRP

Čak i u takvim situacijama bira nježnije i kremastije gelove sa što prirodnijim sastojcima. “Lakše mi je kad me ljudi pitaju koje kreme nisam koristila za atopijski, nego koje jesam. Super mi je La Roche – Posay Lipikar Stick, dok za kremu za ruke nekako najčešće biram one s termalnom izvorskom vodom koja mi jako smiri ekceme. Uz to se nikad ne tuširam u vrućoj vodi, već mlakoj ili hladnoj jer sam otkrila da mi to znatno umiruje kožu. Atopijski se treba naučiti kontrolirati. Nije toliko strašno koliko se možda na prvu čini. Na prvi pogled sve izgleda komplicirano. No pravilnom, i ono najvažnije, redovitom njegom, simptome si možete drastično smanjiti do te mjere da se i ne vide. Samo ne odustajte”, kaže Marija.


Sadržaj nastao u suradnji s La Roche – Posay.