Najveći je broj nagrada, njih čak pet, osvojio film Dina
Sezona dodjela filmskih nagrada u punom je jeku, pa se tako sinoć u Londonu održala i dodjela najprestižnije britanske nagrada, BAFTA. Ceremonija se odvijala u Royal Albert Hallu, a vodila ju je Rebel Wilson, koja u svojim komičnim doskočicama nije štedjela niti britanskog premijera niti britansku kraljevsku obitelj. Nekoliko je puta tijekom večeri spomenut i rat u Ukrajini, pa je tako glumac Andy Serkis, prije nego što je objavio dobitnicu Jane Campion u kategoriji najboljeg redatelja apelirao na to da se izbjeglice u Veliku Britaniju ne primaju dovoljno brzo.
A što se tiče samih nagrada, najveći je broj pripao filmu Dune (iako mahom u tehničkim kategorijama), dok je film The Power of The Dog osvojio nagrade u kategorijama najboljeg filma i najboljeg redatelja. Najboljom glumicom proglašena je Joanna Scanlan za ulogu u filmu After Love, a najboljim glumcem Will Smith za ulogu u filmu King Richard. Cijeli popis dobitnika možete pogledati ovdje, a najvažnije kategorije donosimo u nastavku.
Najbolji film
Belfast
Don’t Look Up
Dune
Licorice Pizza
The Power of the Dog
Najbolji redatelj
Aleem Khan – After Love
Ryûsuke Hamaguchi – Drive My Car
Audrey Diwan – Happening
Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Jane Campion – The Power of the Dog
Najbolji originalni scenarij
Aaron Sorkin – Being the Ricardos
Kenneth Branagh – Belfast
Adam McKay – Don’t Look Up
Zach Baylin – King Richard
Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Najbolji adaptirani scenarij
Siân Heder – CODA
Ryûsuke Hamaguchi – Drive My Car
Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve – Dune
Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
Jane Campion – The Power of the Dog
Glavna glumica
Lady Gaga – House of Gucci
Alana Haim – Licorice Pizz
Emilia Jones – CODA
Renate Reinsve – The Worst Person in the World
Joanna Scanlan – After Love
Tessa Thompson – Passing
Glavni glumac
Adeel Akhtar – Ali & Ava
Mahershala Ali – Swan Song
Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
Will Smith – King Richard
Leonardo DiCaprio – Don’t Look Up
Stephen Graham – Boiling Point
Najbolja sporedna glumica
Caitríona Balfe – Belfast
Jessie Buckley – The Lost Daughter
Ariana DeBose – West Side Story
Ann Dowd – Mass
Aunjanue Ellis – King Richard
Ruth Negga – Passing
Najbolji sporedni glumac
Mike Faist – West Side Story
Ciarán Hinds – Belfast
Troy Kotsur – CODA
Woody Norman – C’mon C’mon
Jesse Plemons – The Power of the Dog
Kodi Smitt-McPhee – The Power of the Dog
Najbolji britanski film
After Love
Ali & Ava
Belfast
Boiling Point
Cyrano
Everybody’s Talking About Jamie
House of Gucci
Last Night in Soho
No Time to Die
Passing
Najbolji strani film
Drive My Car
The Hand of God
Parallel Mothers
Petite Maman
The Worst Person in the World
Najbolji dokumentarni film
Becoming Costeau
Cow
Flee
The Rescue
Summer of Soul (Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
Najbolji animirani film
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs the Machines
Najbolja fotografija
Dune
Nightmare Alley
No Time to Die
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth