Trendovi 2022.

12 mikrotrendova kroz 12 mjeseci - od Barbiecorea do bake na odmoru

Ovu godinu obilježili su luckasti mikrotrendovi

FOTO: Tgm creative

Riječ core sasvim je preuzela riječ chic koju smo nekoć dodavali trendovima kao primjerice u terminu francuski chic. Sve je počelo 2013. s dolaskom trenda normcore koji je uključivao nošenje vrlo bazične odjeće i slijedio filozofiju pristaša antimode kao što su Steve Jobs ili sestre Olsen. Riječ chic u taj bi se trend još i mogla uklopiti jer obična crna dolčevita može zbilja izgledati chic. No, klaunski ovratnik teško da može u tu kategoriju baš kao ni preuske traperice inspirirane indie glazbenicima pa ni chokeri u fetišističkom stilu.

Ljudima se zapravo toliko svidjelo što taj sufiks core mogu dodavati bilo kojoj riječi da nam se čini da je ovo bila godina s najviše mikrotrendova ikad. Sve može biti trend, a kako je to izgledalo i što se sve nosilo kroz pojedine mjesece ove godine analizirali smo u nastavku.

Siječanj – Indie Sleaze

Ovaj trend inspiriran je stilom glazbenika iz indie bendova iz 2010-ih. Zamislite Petea Dohertyja u ultra uskim trapericama i tankom šalu s masnom kosom ili Blakea Fieldera-Civila u šeširu i bijeloj potkošulji. Ovaj stil odijevanja njeguju i brojni brendovi, a u tome prednjači Celine budući da je to estetika koju njihov kreativni direktor Hedi Slimane sam nosi i koju je njegovao u svim brendovima u kojima je prije radio.

Veljača – Balletcore

Kao što mu i sam naziv kaže, ovaj je trend inspiriran odijevanjem baletnih plesača i plesačica. Vidjeli smo ga i na modnim pistama, a najuspješniji u promicanju ovog trenda u mainstream bio je brend Miu Miu sa svojim balerinkama.

Ožujak – Clowncore

Ovaj je trend pak inspiriran izgledom i načinom odijevanja klauna. I njega smo vidjeli na pistama. Kod Diora već prije nekoliko sezona, točnije u kolekciji visoke mode za proljeće i ljeto 2019. godine. Dok se kuća Loewe ove sezone inspirirala tim trendom pa smo u njihovim kolekcijama vidjeli puno balona i drugih motiva koje vežemo uz klaunove.

Travanj – Fetishcore

Julia Fox u Han Kjøbenhavn haljini koja ju je doslovno gušila na Vanity Fair tulumu nakon Oscara, prekrivena lica u kolekcijama Richarda Quinna ili lateks Christophera Kanea – sve to spada u estetiku inspiriranu fetišima koja je također ove sezone ušla na listu najpopularnijih mikrotrendova. No, s obzirom na dramu koju je ova estetika donijela Balenciagi sigurno smo da se neće dugo zadržati u modi.

Svibanj – Fairycore

Brend Collina Strada odlično utjelovljuje ovaj trend. Radi se o trendu nadahnutom izgledom vila u bajkama i animiranim filmovima. Siluete su obično opuštene i lepršave, krojevi nedovršeni, a boje zelena, ljubičasta i plava.

Lipanj – Barbiecore

Barbiecore je pokrenula Greta Gerwig sa svojim novim filmom o Barbie, a trend su prihvatili i brojni brendovi među kojima su najpopularnije ružičaste kreacije imali Valentino i Versace. S obzirom na to da film Grete Gerwig izlazi iduće godine sigurni smo da će se ovaj trend razvući kroz još nekoliko mjeseci.

Srpanj – Coastal Grandma

Diane Keaton u filmu Something’s Gotta Give nadahnuće je za ovaj trend koji se razvio tijekom ljeta. On podrazumijeva odijevanje u stilu bake na odmoru na obali. To znači nošenje bijelih i bež nijansi od glave do pete, hlače ravnog kroja, lagane veste, prozračne šešire i slično.

Kolovoz – Plazacore

Ovaj je trend nadahnut fiktivnim likom Eloise iz knjige Kay Thompson, koja živi u njujorškom hotelu Plaza. Inspiraciju vuče i iz stila odijevanja Blair Waldorf iz originalne serije Gossip Girl, a uključuje odijevanje nadahnuto školskim uniformama, ali s luksuznim zaokretom.

Rujan – Frazzled English Woman

Ovaj neobičan trend pojavio se na TikToku, a usprijevodu znači rastresena Engleskinja. Na što se točno misli? Rene Zellweger kao Bridget Jones ili Kate Winslet i Cameron Diaz u filmu The Holiday odnosno njihove kostima u tim filmovima koji podrazumijevaju šareno pletivo, poštarske kape, kardigane i neobične šalove. Ovaj smo trend vidjeli u kolekcijama kuća Chanel, KNWLS i Miu Miu.

Listopad – Gnomecore

Ovaj trend uglavnom se odnosi na muško odijevanje, a inspiriran je izgledom vrtnih patuljaka. Hlače s tregerima, neki komad u crvenoj boji i pletena kapa zarolana do iznad ušiju su sve što vam treba da ga postignete.

Studeni – Vacationcore

Trend odijevanja u opuštene siluete kao da ste konstantno na odmoru pojavio se još tijekom ljeta, a onda ga je učvrstila druga sezona serije White Lotus koja je na male ekrane stigla 30. listopada. Društvene mreže pršte od kombinacija inspiriranih likovima, a svi žele nabaviti promotivnu robu iz fiktivnog hotels White Lotus.

Prosinac – Gothcore

Ovaj trend donijela je serija Wednesday. Inspiriran je, dakako, gotičkom estetikom, podrazumijeva odijevanje u crno od glave do pete, cipele s platformom, tamni makeup.