Library of Croatia

Hrvatska će postati prva virtualna knjižnica na svijetu s tisućama najraznovrsnijih naslova

Hrvatska postaje prva virtualna zemlja knjižnica na svijetu

Ovog proljeća stanovnicima i posjetiteljima Hrvatske svoja e-vrata otvorit će Library of Croatia, prva virtualna slobodna knjižnica na svijetu veličine cijele države. Kroz ovu inovativnu platformu za besplatno i anonimno čitanje, koju je u cijelosti osmislio i razvio interdisciplinarni tim hrvatskih stručnjaka, svakome tko se zatekne na teritoriju Hrvatske bit će slobodno dostupno tisuće najraznovrsnijih izdanja na mnogim svjetskim jezicima.

Library of Croatia ruši barijere između ljudi i pisane riječi u svim oblicima, potiče razvoj čitalačke kulture na dosad neviđen način i stvara nove mogućnosti za gotovo sve sektore društva, javne i privatne: kulturu, izdavaštvo, obrazovanje, turizam i ekonomiju.

“Ova platforma i proizvod otvaraju novi svijet za cijelo društvo Hrvatske,” izjavila je Mirela Rončević, autorica ideje čiji je globalni naziv One Country One Library. “Stvorili smo krug u kojem svi imamo korist, a pritom poklonili znanje ljudima bez obzira na njihovu lokaciju i kupovnu moć. Naši partneri podržavaju inovativnu misiju koja je jednako vezana za kulturu kao i za obrazovanje i turizam i doprinose da se znanje širi posvuda dok unaprjeđuju svoje poslovanje.”

Zaronite u knjižnicu budućnosti

Library of Croatia je knjižnica budućnosti kojoj svjedočimo u sadašnjosti, otvorena svakom čovjeku, kako na javnim mjestima tako i u privatnosti njegovog doma. Iako su posljednjih godina plasirane mnogobrojne digitalne platforme na inozemnom tržištu, niti jedna nije uspjela spojiti razne oblike publikacija u jednu cjelinu i otvoriti ih unutar granica jedne države, dostupne svima i bez potvrde identiteta. Po tome je Library of Croatia, zapravo, jedinstvena u svijetu jer je uspjela ono što nitko dosad nije izveo; pretvoriti cijelu državu u knjižnicu, slobodno dostupnu svim ljudima unutar njenih granica (a određen sadržaj i po cijelom svijetu), bez obzira na njihovu lokaciju, dob, kupovnu moć i obrazovanje.

Library of Croatia nudi sve oblike sadržaja na jednom mjestu: beletristiku, publicistiku, kratke priče, poeziju, znanstvene publikacije, kolumne, turističke vodiče, hrvatske i svjetske klasike, lektiru, itd. Omogućava i cutting-edge inovacije u digitalnom svijetu kao što su anonimno čitanje, font za disleksiju, izgradnju privatnih i javnih kolekcija unutar platforme, unošenje privatnih i javnih bilješki i mogućnost samoizdavaštva za samostalne autore.

Novo poglavlje za knjigu i Hrvatsku

Ideja otvorene knjižnice (One Country One Library) je prvi put predstavljena Hrvatskoj putem pilot projekta Croatia Reads koji je za vrijeme zimskih blagdana 2016. godine privukao desetke tisuća korisnika diljem zemlje (33,000 čitatelja svega četiri tjedna nakon lansiranja) i čiji je neočekivani uspjeh inspirirao izgradnju otvorene virtualne knjižnice jer je iznad svega potvrdio da je stiglo vrijeme za pisanje novog poglavlja u priči knjige, a to poglavlje zahtijeva inovaciju s kakvom se do sada izdavaštvo nije susretalo.

U bliskoj budućnosti kada Rijeka postaje europskom prijestolnicom kulture (2019. god.), a Hrvatska preuzima planirano predsjedanje Vijećem Europske unije (zajedno s Finskom 2020. god.), dobivamo jednu predivnu i važnu priliku predstaviti Hrvatsku u njenom najboljem svjetlu. “Čast nam je i zadovoljstvo da ova priča kreće iz države koja će zapravo postati primjer drugima,” dodala je Rončević nakon prve svečane prezentacije projekta 21.03. u Zagrebu.