Moda na filmu

Kostimografija u filmu Air o slavnim tenisicama gotovo je opsesivno povijesno točna

Kostimografkinja Charlese Antoinette Jones ušla je u duboku analizu fotografija i ronila bespućima eBaya ne bi li našla egzaktne kostime

FOTO: Amazon Prime

Iako bi vam se na prvi pogled na film Air moglo učiniti da se kostimografija sastoji od hrpe sintetičkih trenirki i poliesterskih odijela, kostimi u ovom filmu vrlo precizno pričaju priču o 1984. godini i nastanku slavnih Air Jordan tenisica. Radnja filma koji je 5. travnja stigao na Amazon Prime, prati marketinškog direktora Nikea Sonnyja Vaccara kako se upušta u riskantno potpisivanje ugovora s tada još nezrelim novajlijom Michaelom Jordanom. Ugovor je na kraju postao jedan od najunosnijih poteza te tvrtke ikad, stvoren je Jordan brend, a unutar njega i Jordan tenisice na čiju se prodaju Nike i danas uvelike oslanja.

Vaccara u filmu glumi Matt Damon, Jordanov lik se jedva pojavljuje, pregovore umjesto njega vodi njegova majka Deloris (Viola Davis), a u ulozi osnivača Nikea Phila Knighta pojavljuje se Ben Affleck koji je film i režirao. Sam Jordan nije radio na filmu, ali je Afflecku navodno dao svoje dopuštenje da se priča snimi i objavi. Živosti čitave priče uvelike doprinose kostimi koji su gotovo opsesivno povijesno točni.

Jordanice još nisu postojale, ali su tenisice u fokusu

Viola Davis kao Deloris Jordan i Julius Tennon kao James Jordan

Kostimografkinja Charlese Antoinette Jones odrasla je u osamdesetima te je sama veliki fan NBA-ja i Michaela Jordana. Rad na ovom filmu joj je, otkrila je za WWD, stoga bio pravo zadovoljstvo i baš ništa nije prepustila slučaju. Koristila je linijske liste iz arhive Nikea ne bi li saznala točno koji su odjevni predmeti i tenisice u trenutku odvijanja ove priče u Nikeu bili aktualni. Analizirala je i Sears i JCPenney kataloge iz ranih osamdesetih kada su katalozi još uvijek bili vrlo popularan način kupovine odjeće te je većina ljudi tako shoppingirala. Tenisicama je pridala posebnu pažnju.

“Tada još nije bilo Jordanica pa ih nismo mogli koristiti u filmu, a nije bilo ni toliko različitih modela ni boja kao što ih imamo danas”, kazala je Jones za WWD. Sreća je, međutim, u tome da Nike i dalje proizvodi pojedine modele tenisica koje su nastale u osamdesetima pa je Jones za film jednostavno kupila nove i onda ih obojila u boje koje su se proizvodile tada. Osim toga, pretražila je čitav eBay ne bi li pronašla originalne modele iz osamdesetih te je uspjela nabaviti nekoliko Nike Waffle, Blazer i Air Pegasus 83 modela koje vidimo u filmu.

Kopiranje kostima s fotografija i videa

Od iznimne važnosti bilo joj je što točnije replicirati odjeću koju su stvarni likovi koje u filmu portretiraju glumci, nosili tijekom događanja u 1984. godini. Uspjela je tako iskopati fotografije s jednog sastanka Jordanove majke i Nikea u Oregonu na kojima Deloris nosi bež odijelo i broš od žada. Sve je u detalj uspjela iskopirati za Violu Davis u filmu, no drugi kostimi koje ona nosi u filmu njezin su autorski rad, a nadahnuti su odjećom kakvu su crnkinje nosile u to doba na jugu SAD-a.

Lik Phila Knighta kojeg utjelovljuje Affleck ima najraznolikije kostime te je Jones također koristila stare fotografije kako bi replicirala nekoliko njegovih odijela, trenirki, a dodala mu je i Oakley sunčane naočale koje je spazila u jednom dokumentarcu o Nikeu. Lik Matta Damona pak uglavnom nosi polo majice i kaki hlače što je Vaccaro nosio i u stvarnom životu. Kostimografkinja rekla da je on osoba kojoj je uvijek bilo ugodnije na košarkaškom terenu nego u uredu, ali je ipak bio vrlo strastven oko svog posla i kostimi upravo to reflektiraju. “Bilo mi je važno biti povijesno točna jer će to ljudima pobuditi nostalgiju, a kad krenu istraživati sami i uspoređivati sa stvarnošću vidjet će koliko smo pažnje tome pridali. I ja sam veliki fan filmova i volim to raditi”, kazala je Jones za WWD i u tome je uspjela jer se o njezinim kostimima pričalo i prije nego što je film izašao. U nastavku pogledajte trailer.