Jasmila Žbanić nominirana ja za nagradu BAFTA. Prva je redateljica iz BIH kojoj je to uspjelo
Film Qua Vadis, Aida? nominiran je i za najbolji strani film
Film Qua Vadis, Aida? nominiran je i za najbolji strani film
Bosanskohercegovačka redateljica Jasmila Žbanić pojavila se na listi nominiranih za nagradu Britanske akademije filmske i televizijske umjetnosti za najbolju redateljicu i tako ušla u povijest kao prva iz regije kojoj je to uspjelo. Lista nominiranih za nagradu BAFTA objavljena je sinoć, a čini se da je raznolikija no ikad.
Naime, Britanska akademija prošle je godine kritizirana zbog nedostatka raznolikosti pa su ove godine uveli 120 izmjena u načinu glasovanja i tako smo dobili situaciju da su čak četiri od šest osoba nominiranih za najboljeg redatelja, žene. Uz to, nikad nije bilo više nominiranih koji nisu bijelci. Cijelu listu pogledajte u nastavku.
Najbolji film
The Father
The Mauritanian
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7
Najbolji redatelj
Thomas Vinterberg, Another Round
Shannon Murphy, Babyteeth
Lee Isaac Chung, Minari
Chloé Zhao, Nomadland
Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?
Sarah Gavron, Rocks
Najbolji britanski film
Calm With Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud
Najbolja glumica
Bukky Bakray, Rocks
Radha Blank, The Forty-Year-Old Version
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland
Wunmi Mosaku, His House
Alfre Woodard, Clemency
Najbolji glumac
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav, The White Tiger
Anthony Hopkins, The Father
Mads Mikkelsen, Another Round
Tahar Rahim, The Mauritanian
Najbolja sporedna glumica
Niamh Algar, Calm with Horses
Kosar Ali, Rocks
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah
Ashley Madekwe, County Lines
Yuh-Jung Youn, Minari
Najbolji sporedni glumac
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Barry Keoghan, Calm With Horses
Alan Kim, Minari
Leslie Odom Jr, One Night In Miami
Clarke Peters, Da 5 Bloods
Paul Raci, Sound of Metal
EE nagrada za zvijezdu u usponu
Bukky Bakray
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Ṣọpẹ́ Dìrísù
Najbolji debi britanskog scenarista, redatelja ili producenta
His House
Limbo
Moffie
Rocks
Saint Maud
Najbolji strani film
Another Round
Dear Comrades!
Les Misérables
Minari
Quo Vadis, Aida?
Najbolji dokumentarac
Collective
David Attenborough: A Life On Our Planet
The Dissident
My Octopus Teacher
The Social Dilemma
Najbolji animirani film
Onward
Soul
Wolfwalkers
Najbolji scenarij
Another Round
Mank
Promising Young Woman
Rocks
The Trial of the Chicago 7
Najbolji prilagođeni scenarij
The Dig
The Father
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger
Najbolji soundtrack
Mank
Minari
News of the World
Promising Young Woman
Soul
Najbolja fotografija
Judas and the Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News of the World
Nomadland
Najbolja montaža
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
Najbolja produkcija
The Dig
The Father
Mank
News of the World
Rebecca
Najbolja maska
The Dig
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio
Najbolji kostimi
Ammonite
The Dig
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Najbolji zvuk
Greyhound
News of the World
Nomadland
Soul
Sound of Metal
Najbolji specijalni efekti
Greyhound
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet
Najbolji casting
Calm with Horses
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Rocks
Najbolji britanski kratki film
Eyelash
Lizard
Lucky Break
Miss Curvy
The Present
Najbolji britanski kratki animirani film
The Fire Next Time
The Owl and The Pussycat
The Song of a Lost Boy