Znanost

Znali smo da san utječe na pamćenje, ali čini se da ga možemo još poboljšati stimulacijom tijekom spavanja

FOTO: Inessa Akhmedova/Flickr

Dobar san se smatra vremenom za isključivanje i odmaranje mozga, no studije su pokazale da je to i odlično razdoblje za treniranje i poboljšavanje pamćenja

U istraživanju koje je ovog tjedna objavio istraživački centar HRL Laboratories, navodi se da pamćenje može biti poboljšano neinvanzivnom tehnikom stimulacije mozga tijekom sna. Što to točno znači? Prijenos sjećanja s jednog u drugi dio mozga za dugoročno pamćenje je prirodni proces za koji se vjeruje da se osnažuje njihovom sinkronizacijom tijekom spavanja.

Aktivnost tijekom sna utječe na mozak

Istraživači su stoga pokušali pojačati proces “prekonoćnom reaktivacijom” stimulirajući mozgove ispitanika i imitirajući to djelovanje. Sudionici eksperimenta su potomu budnom stanju detektirali potencijalne prijetnje poput eksplozivnih naprava, a njihovi rezultati su se znatno poboljšali nakon stimulacije čime se zapravo dokazalo da se spavanjem poboljšava pamćenje.

Ovo istraživanje posljednje je u nizu nedavno objavljenih studija u kojima se zaključilo da aktivnost tijekom sna može imati konkretni utjecaj na našu mogućnost pamćenja.