Zdravlje

Znanstvenici su oduševljeni jer možda znaju kako usporiti ulazak u menopauzu. Uglavnom, izgleda da bi trebale jesti više ribe, manje bolonjeza

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
FOTO: Steven Zolneczko/Flickr

Jedno istraživanje tvrdi da se kod onih žena koje češće jedu masnu ribu odgađa menopauza za tri godine

Prehrana bogata mahunarkama i masnom ribom može pomoći u odgađanju menopauze za čak tri godine, zaključak je najnovijeg istraživanja. S druge strane, ukoliko konzumirate mnogo rafiniranih ugljikohidrata poput tjestenine ubrzavate proces ulaska tijela u menopauzu.

Prvo istraživanje koje je otkrilo utjecaj prehrane na menopauzu

dbgg1979/Flickr

 

Istraživanje je provelo Sveučilište u Leedsu koje je skupilo podatke o prehrani čak 14.000 žena u Velikoj Britaniji. Prosječna dob ulaska u menopauzu je 51. godina. Nakon što su spomenuti broj žena pratili četiri godine, znanstvenici su primijetili da je 914 njih u tom vremenskom periodu prirodno ušlo u menopauzu, a na to je uvelike utjecala njihova prehrana.

One žene koje su u jele puno graha, lososa i graška kasnije su ušle u menopauzu, dok su one koje su redovno konzumirale hranu poput riže i tjestenine u menopauzu su u prosjeku ušle 18 mjeseci ranije. Ovo je prvo istraživanje koje je napravilo paralelu između prehrane i dobi ulaska u menopauzu.

U zaključku stoji kako dnevna porcija od 90 grama masne ribe menopauzu odgodila za čak 3,3 godine. Također, veći unos vitamina B6 i cinka utjecali su na odgodu. Također, žene koje se na vegetarijanskoj prehrani u menopauzu uđu prosječno godinu dana ranije od onih koje konzumiraju meso.

Na istraživanje treba gledati s dozom skepticizma

Ovo su jako bitni podaci kad se u obzir uzme da su žene koje ranije uđu u menopauzu sklonije razviti srčane bolesti, a one koje uđu kasnije imaju veći rizik dobiti rak jajnika.

“Razumijevanje kako prehrana utječe na prirodan ulazak tijela u menopauzu može biti posebno bitno za one žene koje imaju veći rizik od razvijanja nekih bolesti zbog genetskih predispozicija”, rekla je profesorica Janet Cade.

Ipak, kako je riječ o opservacijskom istraživanju, neki stručnjaci itiču kako se rezultati trebaju uzeti s dozom sumnje.

“Vrijeme ulaska u menopauzu ovisi o mnogo faktora od kojih je jedan broj jajašaca s kojima je svaka žena rođena. Ipak, ovo je zanimljivo istraživanje no nisam baš uvjeren da prehrana ima toliki utjecaj na ulazak žene u menopauzu. Previše je tu drugih, utjecajnih faktora”, zaključuje profesor Saffron Whitehead.