Istraživanje: Svijet je postao liberalniji, ali i pesimističniji. Beznađe objašnjava uspon ekstremne desnice

Izvješće također pokazuje oštru razliku između mladih muškaraca i mladih žena u svijetu

29.01.2022., Zagreb - Grad kao da se probudio iz zimskog sna. Gradani su preplavili ulice te se u zraku osjeti da grad zivi. Photo: Slaven Branislav Babic/PIXSELL
FOTO: Slaven Branislav Babic/PIXSELL/Ilustracija

Svijet je u prosjeku postao liberalniji između 2014. i 2023., premda je postao pesimističniji, pokazala je studija objavljena u petak. Obuhvatila je brojna istraživanja u 20 zemalja koje predstavljaju gotovo 60 posto globalne populacije.

Studija međunarodne istraživačke agencije Glocalities također je utvrdila porast beznađa i razočaranosti u tradicionalnu politiku, osobito među mladim muškim osobama u SAD-u, jedinoj skupini američkog stanovništva koja je postala konzervativnija tijekom proteklog desetljeća.

Studija je ponudila kontekst za američke predsjedničke izbore u studenome i mnoštvo izbora koji se trebaju održati širom svijeta, uključujući parlamentarne izbore Europske unije u lipnju. U sklopu studije anketirani su ispitanici kako bi se odredio njihov položaj na ljestvici optimizma između “nade” i “beznađa”, te na drugoj između “kontrole” i “slobode” – drugim riječima, između konzervativizma i liberalizma.

Liberalniji, ali i pesimističniji svijet

U prosjeku je svijet postao liberalniji između 2014. i 2023., premda je postao pesimističniji, prema više istraživanja u 20 zemalja koje predstavljaju gotovo 60 posto globalne populacije. Mladi ljudi u cijelom svijetu osjećaju se posebno iznevjerenim od društva, rekao je Martijn Lampert, voditelj istraživanja u Glocalitiesu, dodajući da “navala beznađa među mladim odraslim osobama u SAD-u daleko nadmašuje porast beznađa među mladim odraslim osobama u zemljama EU-a”.

Najupadljivije, mladi muškarci u SAD-u jedina su populacijska skupina u SAD-u i sedam država članica EU-a koja je zapravo postala konzervativnija od 2014. – ili, u smislu ankete, favorizira više kontrole nego slobode. Ukupno je 14.526 Amerikanaca ispitano između 2014. i 2023., uključujući 2242 muškarca u dobi od 18 do 34 godine.

Širom svijeta, “osjećaji beznađa, razočaranosti u društvo i pobune protiv kozmopolitskih vrijednosti djelomično objašnjavaju uspon radikalno desnih stranaka protiv establišmenta”, rekao je Lampert, citirajući izbore u nekoliko europskih zemalja. Algoritmi društvenih medija pojačali su taj trend privlačeći “umjereno konzervativne mladiće prema ekstremnijim i radikalnijim konzervativnim muškim uzorima i pogledima na svijet”, dodao je.

Mlade žene ‘najliberalnija skupina u povijesti’

Izvješće također pokazuje oštru razliku između mladih muškaraca i mladih žena u svijetu. Obje skupine zabrinute su zbog izgleda za karijeru, financijsku sigurnost i obrazovanje, ali dok su muškarci u dobi od 18 do 24 godine prestigli muškarce u dobi od 55 do 70 godina kao društveno najkonzervativnija skupina, žene u dobi od 18 do 24 godine postale su liberalnije i više antipatrijarhalne.

“Globalno gledano, mlade žene će vjerojatno biti najliberalnija skupina u ljudskoj povijesti”, ističe se u izvješću. Mlade su žene zabrinute oko svih društvenih pitanja kao što su seksualno uznemiravanje, obiteljsko nasilje, zlostavljanje djece i zanemarivanje.

Mladi muškarci više su usmjereni na postizanje društvenog i ekonomskog statusa, a drže do konzervativnih obiteljskih vrijednosti i natjecanja, hrabrosti i časti. Ako izvješće nudi tračak optimizma, to se odnosi na muškarce i žene u svijetu starije od 55 godina – jedine skupine koje su tijekom desetljeća općenito postale više pune nade, kao i liberalnije.

Istraživanje provedeno u 20 zemalja

Kako bi procijenili društvene vrijednosti, Glocalities je procijenio njihova stajališta o patrijarhatu, fleksibilnosti rodnih uloga, istospolnim brakovima i suživotu prije braka. Mjerenje raspoloženja usredotočilo se na buduće izglede i osjećaje je li nas društvo iznevjerilo.

Istraživanja su provedena u Australiji, Belgiji, Brazilu, Kanadi, Kini, Francuskoj, Njemačkoj, Indiji, Italiji, Japanu, Meksiku, Nizozemskoj, Poljskoj, Rusiji, Južnoj Africi, Južnoj Koreji, Španjolskoj, Turskoj, Britaniji i SAD-u.