Poražavajući podaci: raste govor mržnje prema LGBT zajednici, Zagreb Pride objavio sramotne komentare s društvenih mreža

U komentarima pozivaju druge na ubojstvo, LGBT osobe na samoubojstvo, liječenje, uspoređuju ih s pedofilijom...

12.01.2013., Zagreb - Pripadnici udruzenja Zagreb Pride najavili su okupljanje pred zagrebackom katedralom pod nazivom "Ljubi bliznjega svog". Pred katedralom su se oko 14h okupili gradjani koji prosvjeduju protiv skupa kojeg su najavili LGBT osobe. rPhoto: Boris Scitar/VLM/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/VLM/PIXSELL

Zagreb Pride je prošle godine, a posebno u lipnju, tijekom kojeg se diljem Europe obilježava Mjesec LGBT ponosa, intenzivno pratio i prijavljivao pojave govora mržnje usmjerenog protiv lezbijki, gejeva, biseksualnih i trans osoba, kao i prema cijeloj LGBT zajednici i samoj Povorci ponosa LGBTIQ zajednice, osoba i duginih obitelji. Na temelju toga izrađena je analiza narativa pod naslovom “Govor mržnje prema LGBTIQ zajednici: Paljenje, trganje, prijetnje, laži i manipulacije“.

“Najopasnije poruke mržnje prema LGBTIQ osobama koje smo detektirali analizom komentara ispod članaka objavljenih na internetskim portalima te analizom komentara ispod objava na društvenim mrežama jest direktan poziv na nasilje i čak ubojstvo i istrebljenje LGBTIQ osoba te poziv i ‘navođenje’ na samoubojstvo. Tako smo primjerice na objavi Zagreb Pridea koja najavljuje 22. Povorku ponosa na društvenoj mreži Instagram, u komentarima prebrojali čak 63 komentara u kojima je ‘stavljena’ mrtvačka glava”, navode.

“Treba to početi šamarat i nogom u guzicu na ulici, pa da vidim očete li se dičiti”, “Zapalio bi i njih dvije sa zastavom”, “Treba vas sve pobit, a ja kao sociopat sam prvi”, “Treba im bombu bacit”, “Uzmi pištolj i pucaj si u glavu”, “Ubite se pederiiiiiii”, neki su od komentara koje su istaknuli.

Problem i u narativu da se trebaju liječiti

U Zagreb Prideu navode da je problem i u narativu prema kojemu su “LGBTIQ osobe bolesne i da se trebaju liječiti”. “Te nakaze treba hitno na psihijatriju”, “Bolest teška”, “Bolest današnjice”, “Sve na psihijatriju na liječenje”, “Homoseksualnost je psihički poremećaj, i takve osobe treba liječiti, a ne puštati da paradiraju gradovima”, “Bolest. Šifra F64”, “Tisuće bolesnih i nastranih zajedno s gradonačelnikom T.T.”, navodi se u komentarima koje su istaknuli.

Uz njih, u Zagreb Prideu poručuju da su tu i tvrdnje u kojima se LGBTIQ osobe izjednačavaju s pedofilijom te da svoju propagandu i “negativan utjecaj šire na djecu i uništavaju hrvatsko društvo”, kao i tvrdnja da bi se Povorke ponosa trebale zabraniti jer “LGBTIQ osobe nemaju na što biti ponosne i ne bi trebale zahtijevati svoja prava”.

“Posljednjih godina, od 2018. do početka 2023. udruga Zagreb Pride podnijela je sveukupno 17 prijava za govor mržnje: 11 kaznenih prijava i 6 prekršajnih prijava za diskriminaciju na osnovi spolne orijentacije sukladno članku 25. Zakona o suzbijanju diskriminacije. U većini slučajeva došlo je do odbacivanja prijava ili optužbe ili pak policija nije uspjela pronaći počinitelje”, navodi se u analizi Zagreb Pride.

‘Poticanje na nasilje i mržnju sve raširenije’

“Iako su javnog poticanja na nasilje i mržnju (čl. 325. KZ-a), prouzročene straha drugome ili stvaranja neprijateljskog, ponižavajućeg ili uvredljivog okruženja (čl. 25. st. Zakona o suzbijanju diskriminacije), kao i poticanje, pogodovanje poticanju i širenje mržnje (čl. 14. Zakona o elektroničkim medijima), govor mržnje na društvenim mrežama, u dijelu medija i javnosti općenito postaje sve raširenija pojava, u stalnom porastu”, poručuju u Zagreb Prideu.

Dodaju da je lanjska Povorka ponosa pod nazivom „Zajedno za trans prava“ bila posebno izazovna zbog sve snažnije i učestalije transfobije koja je zahvatila javni prostor u posljednje vrijeme. Ističu da su uoči Povorke u samo nekoliko dana, tri osobe koje su medijski istupale primile desetine prijetećih poruka, izravno ili neizravno na društvenim mrežama i bile izložene dosad neviđenoj transfobnoj kampanji mržnje i zlostavljanja na osobnoj razini zbog svojih trans identiteta i života.

Potrebno primjenjivati postojeće zakonske odredbe

Zagreb Pride smatra kako je potrebno dosljedno primjenjivati dvije postojeće zakonske odredbe: odredbu kaznenog djela javnog poticanja na nasilje i mržnju (Kazneni zakon, čl. 325) i propis koji se odnosi na prekršajnu odredbu stvaranja neprijateljskog, ponižavajućeg i uvredljivog okruženja (Zakon o suzbijanju diskriminacije, čl. 25.). Na pravosudnim organima i policiji je da kroz dosljednu praksu utvrde koji oblici govora mržnje potpadaju pod kaznena djela, a koja se ubrajaju u prekršajna djela diskriminacije stvaranjem neprijateljskog, ponižavajućeg i uvredljivog okruženja.

Također, u potpunosti su nejasni kriteriji na temelju kojih se govor mržnje jednog počinitelja procesuira, a sličan govor mržnje drugog počinitelja opravdava te se odbacuje kaznena prijava. Time se šalje poruka počiniteljima takvih kaznenih djela kako je govor mržnje prihvatljiv te se na taj način nepopravljivo šteti generalnoj prevenciji kaznenih djela, prilikom čega žrtve takvih djela ostaju nezaštićene, poručuju iz Zagreb Pridea.

“Naša je preporuka da se kroz praksu ili poseban propis, npr. uputu nadležnog ministarstva, ustanove kriterije za govor mržnje koji se odnosi na kazneno djelo javnog poticanja na nasilje i mržnju, te kriterije koji se odnose na prekršajno djelo diskriminacije stvaranjem neprijateljskog, ponižavajućeg i uvredljivog okruženja”, zaključuju u priopćenju.