20-godišnjak je izgradio ovu mašinu koja izgleda kao svemirski brod i namjerava očistiti svjetske oceane

Sistem Boyana Slata ima površinu od 2000 metara i trebao bi reciklirati smeće

FOTO: The Ocean Cleanup

20-godišnji Nizozemac Boyan Slat, nakon izleta u Grčku u čijoj je morskoj okolini vidio više plastike nego morskog života, došao je na revolucionarnu ideju o čišćenju mora od smeća.

The Ocean Cleanup, tvrtka koju je osnovao Slat, u 2016. će pokrenuti prvi svjetski sistem koji će pasivno čistiti Zemljine oceane. Uz pomoć morskih struja smeće bi se moglo usmjeriti prema plutajućim čvrstim barijerama koje će skupljati smeće. Kada barijere nakupe smeće, ono će se vaditi iz mora i moći će se reciklirati, a recikliranjem bi se mogli pokriti troškovi čišćenja oceana.

Njegov sistem čišćenja oceana ima površinu od 2000 metara i bio bi jedan od najvećih sistema za čišćenje koje su ljudi dosada napravili. Testiranje ovog projekta trebalo bi se održati iduće godine uz obalu japanskog otoka Tsushima.

Čišćenje Plastičnog otoka u Pacifiku

Sistem čišćenja oceana ima površinu od 2000 metara
Sistem čišćenja oceana ima površinu od 2000 metara The Ocean Cleanup/Facebook

“Briga o smeću u svjetskim oceanima je jedan od najvećih ekoloških izazova s kojim se čovječanstvo danas suočava. Ne samo da će ovo čišćenje pridonijeti čistim vodama i obalama nego će to ujedno biti esencijalni korak čišćenju velikog područja Plastičnog otoka u Pacifiku. Razvijanje ove ideje će nam omogućiti da proučimo učinkovitost sistema i trajnost tijekom vremena.”, rekao je Slate novinarima.

Plastični otok u Pacifiku se sastoji od dvije plutajuće mase smeća, jedna se nalazi između Havaja i Kalifornije, a druga je u blizini Japana. Plastični otpad i nerazgradivi materijal koji su bačeni u more i ocean postali su jedna masa zbog morskih struja koje su ga nanijele na određena područja. Što se više taj otpad nakuplja on je sve veća prijetnja morskom okolišu.

Ptice i ribe konzumiraju smeće

Jedan od velikih problema je taj što ocean ne može u potpunosti razgraditi smeće, a ono se razbija na manje čestice koje se nazivaju mikroplastikom. Ptice, ribe i ostale životinje konzumiraju smeće koje se s vremenom nakuplja u njihovom tijelu i ono ih ubija. “100.000 sisavaca i preko milijun ptica umre svake godine zbog toga.”, rekao je Slat publici New York Citya u lipnju 2014.

Čišćenje svjetskih oceana od smeća je samo jedan od mnogih izazova koji smo naslijedili od roditelja i njihovih roditelja, a uz više ovakih ideja poput Slatove mogao bi se promijeniti pristup u rješavanju ovog ekološkog problema.