5 iznenađujućih stvari koje biste trebali znati o mineralnoj vodi koja i nije baš tako zdrava kao što smo mislili

Oštećuje zube, u sebi ima soli koja stvara žeđ, može čak i udebljati...

FOTO: Flickr

Mineralna voda se čini kao izvrsno ljetno piće i kao dobra alternativa za alkohol ili zašećerena gazirana pića, a osim toga je svakome nešto zanimljivija od obične vode.

Toliko je popularna da se godišnje, npr. u Velikoj Britaniji gdje je rađeno ovo istraživanje, popije 300 milijuna litara.

Ali je li gazirana voda tako zdrava, dobra i neutralna kako mislimo? Evo nekoliko stvari koje čini organizmu.

1. Oštećuje zubnu caklinu

3371797383_3c04349c31_b
Uništava zube Flickr

Ugljikov dioksid koji se koristi za stvaranje mjehurića u gaziranoj vodi otapajući se u njoj stvara ugljičnu kiselinu što tom napitku daje osvježavajući, pomalo opori okus.

Iako je kiselina u nekim mineralnim vodama balansirana njihovim prirodnim sadržajem minerala, pH većine mineralnih voda je dovoljno nizak da omekšava zubnu caklinu i time ju čini osjetljivom na oštećenja, osobito ako je tijekom dana često pijuckate. Problem se još i pogoršava ako dodate krišku limuna.

Postepena erozija zubne cakline ostavlja donji sloj žutog dentina izloženim pa je zub osjetljiv na toplinu i hladnoću zbog čega boli. Da bi se smanjila erozija koju stvara gazirana voda trebalo bi je piti samo uz jelo. Ne pijte je tijekom dana jer slina u ustima tada nema priliku neutralizirati kiselinu.

Pokušajte gaziranu vodu piti na slamku da smanjite kontakt sa zubima i da pružite priliku slini da remineralizira caklinu i očvrsne je. Ispiranje zuba običnom vodom nakon što ste pili gaziranu pomaže da se uklone ostaci kiseline, a žvakanje žvakaće gume bez šećera stimulira lučenje sline koja će ubrzati proces neuralizacije kiseline.

2. Količine soli u gaziranoj vodi čine nas žednima

10997595414_d61f4874c2_z
Sol izaziva žeđ Flickr

Neke mineralne vode sadrže znatne količine soli. To je obično označeno kemijskim simbolom Na, natrij. Previše soli u hrani podiže krvni tlak što nikako ne pomaže srcu. Dnevna potrebna količina soli iznosi 6 grama. Sol izaziva žeđ, a konzumirate li vodu koja sadrži više soli, više osjećate žeđ pa tako želite još više piti što još više poveća količinu soli. Ako je pijete, birajte barem onu koja sadrži manje soli.

3. Od mjehurića u vodi raste trbuh

4198917335_bea4bcd16b_b
Mjehurići utječu na naš trbuh Flickr

Karbonizacija u gaziranoj vodi može stvoriti dodatne plinove u probavnom sustavu zbog čega se javlja nadutost trbuha. Ovo je vrlo neugodno, a zna biti i bolno za one koji pate od sindroma iritabilnog crijeva. Simptomi IBS-a su abdominalana bol, zatvor, proljev i vjetrovi. Ako ste u toj grupi ljudi ili ako želite ravan trbuh najbolje je preskočiti mineralnu vodu.

4. Pogoršava žgaravicu

6089043866_573713632b_b
Izaziva probleme sa žgaravicom Flickr

Žgaravica je želučani refleks koji se događa kada mišićni prsten između želuca i jednjaka slabo funkcionira pa dozvoljava kiselini da se digne u jednjak što stvara bolno pečenje u prsima i želucu. Događa li se to više od dva puta tjedno, vjerojatno bolujete od želučanog refluksa. Ako već imate određene predizpozicije, ispijanje gaziranih napitaka povećava šanse da će želudac vraćati sadržaj prema gore.

5. Može imati dodani šećer koji nas deblja

Vode s okusom mogu imati dosta šećera
Vode s okusom mogu imati dosta šećera Flickr

Iako imaju oznake da im je dodano svježe voće, neke gazirane vode koje imaju dodane okuse, sadrže šećera koliko i kola. Studija s Bangor sveučilišta iz 2012. pokazuje da samo dvije čaše zašećerenog gaziranog pića dnevno čini ljude ovisnijima o šećeru.

To mijenja način na koji mišići koriste hranu učeći se da tijekom vremena izabiru šećer umjesto masti. I sama karbonizacija čini da tijekom vremena imamo veću želju za slatkim. Ugljikov dioksid otopljen u vodi pojačava žudnju za slatkom hranom i mijenja percepciju okusa.