Ako vam, kao i nama, insekti idu na živce, evo 7 prirodnih načina kako ih držati podalje od kuće

Pomoći će vam cimet, ocat, krastavci ili esencijalna ulja

Invasion of cockroaches. Scared man character. Vector flat cartoon illustration, Image: 337691088, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Stock Budget
FOTO: Profimedia, Stock Budget

Ljeto je, razni kukci pužu posvuda, pa često u svome domu otkrivamo posjetitelje koje nikako ne želimo. Treba imati na umu kako postoje i prirodni načini kako se riješiti žohara i drugih insekata bez upotrebe agresivnih kemijskih sredstava, piše Bustle. Često se kaže da samo žohari i stjenice mogu preživjeti apokalipsu, a ovo bi moglo biti istina jer ih se iznimno teško riješiti.

Radi li se o žoharima, paucima, mravima, uholažama ili nekim drugim insektima, puno je prirodnih sredstava koja ih mogu držati podalje od našeg prostora. Pesticidi nam mogu izazvati glavobolju, vrtoglavicu, nervozu, želučane probleme, iritaciju kože, promjene raspoloženja, umor i stvoriti cijeli niz drugih neugodnih problema koji nam mogu pomrsiti ljetne planove, a Mother Nature Network ističe kako postoji čak 16 studija koje su pokaale da izloženost pesticidima u djetinjstvu može povisiti rizik određenih karcinoma. Upravo zato, postoje i bolja prirodna rješenja koja drže kukce podalje od kuće i ljudi.

Cimet

Najgore je ušetati u kuhinju punu mrava. Ovi maleni insekti često ulaze u kuću kada je vani vruće i prava je noćna mora kako ih se riješiti. Posipanje cimeta po kući na mjestima gdje ste spazili mrave je super način da ih potjeramo. Pospete li cimet duž crte gdje ste ih primijetili da ulaze, oni tu crtu neće prijeći.

Esencijalna ulja

Sigurno ste čuli da lavanda pomaže da utonemo u san, a ulje peperminta osvježava, ali možda niste znali da esencijalna ulja mogu biti djelotvorna i protiv insekata. Pošpricajte lavandino ulje ili ulje peperminta u ormare, ladice, na kuhinjske radne površine, duž podnih dasaka i ono će otjerati insekte.

Ocat

Ne želite li paukove koji dobiju na tisuće malih paukova u svome domu, počnite špricati octom. Bijeli ocat sadrži octenu kiselinu koja šteti paucima. Razrijedite ocat s vodom i pošpricajte duž podnih letvica gdje pauci najradije ulaze.

Borna kiselina i šećer u prahu

Žohari su nam svakako najomraženiji insekti koji ulaze u kuću. I njih se, ujedno, najteže riješiti. Možete napraviti vlastitu zamku s bornom kiselinom i šećerom u prahu. Šećer privlači žohare, a borna kiselina ih ubija.

Borna kiselina nije otrovna ni za ljude ni za kućne ljubimce, ali može nadražiti oči i kožu pa ovaj pripravak ne treba stavljati na kuhinjske radne plohe i na površine koje diramo prstima ili gdje ljubimci njuškaju. Stavite ga iza hladnjaka, pećnice, stroja za pranje suđa, ispod sudopera, duž mjesta gdje su ormarići naslonjeni na zid, u smočnicu.

Ružno voće

Ako niste čuli za “ružno voće”, to je križanac grejpa, naranče i mandarine koje ima puno izraslina na kori. Ne samo da je za nas zdravo, ono tjera kukce. Raste na Jamaici i zapravo se zove tangelo. Kora se guli i jede se kao mandarina. Oštrog je okusa, ali slatko. Ovu voćku možete, neoguljenu, staviti u kutove, ispod kreveta i u ormare da drže podalje brojne insekte. U novije vrijeme postoje i dva talijanska hibrida, mapo i melinghina.

Krastavci

Mačke, žohari i mravi ne vole krastavce. Ako želite vašu mačku u kući, ali žohare i mrave van kuće, izrežite krastavac na kriške i stavite ih na mjesta ulaza mrava u kuhinju. Mravi imaju prirodni instinkt da bježe od mirisa krastavaca. Gorki krastavci djeluju još bolje.

Dijatomejska, kremena zemlja

Ako za ovo niste čuli, dijatomejska zemlja je sitni pijesak silikatne sedimentne stijene nastale taloženjem ostataka dijatomeja, algi kremenjašica. Ima veliku moć apsorpcije pa služi za filtriranje ulja, vode i raznih kemikalija, a vrlo je djelotvorna kao insekticid. Zbog toga se često koristi u silosima za zaštitu žitarica. U dodiru s dijatomejskom zemljom, kukac ugiba.

Korisna je i za eliminiranje buha kod kućnih ljubimaca. Djeluje tako da kukce dehidrira kada preko nje prođu ili je udišu i može uništiti sve vrste kukaca. Vrlo malene količine pospite na potrebna mjesta gdje kukci ulaze u vaš prostor. To je i jedna od rijetkih stvari koja djeluje i na stjenice u madracima.

Prirodna rješenja znače zdraviji život

Ovo je definitivno najbolje prirodno sredstva kada se ne možete riješiti puzajućih kukaca u svome domu. Zapamtite, potrebne su samo malene količine jer će kukci velike nanose izbjegavati. Treba vam puno manje nego mislite. Ako ne želite da vam se desi da je udahnete i tako iritirate dišne puteve, nosite masku.

Upotrebom prirodnih sredstava da bi se riješili insekata, čuvate okoliš i svoj imunološki sustav. Sve ove stvari možete lako naći u dućanu i sve ih možete koristiti i u druge svrhe pa neće propasti.