Akupunktura ipak ne pomaže kod simptoma menopauze, pokazalo je novo istraživanje

Istraživanje je provedeno na 320 Australki u dobio preko 40 godina

FOTO: gomesmam/Flickr

Žene koje odlaze na akupunkturu da bi olakšale simptome menopauze, imaju iste rezultate kao one na kojima su korištene tupe iglice koje nisu prošle kroz kožu, kaže istraživanje objavljeno u utorak časopisu Annals of Internal Medicine.

Poslije osam tjedana tretmana pokazalo se da je i bockanje akupunkturnim iglicama i tupim iglama pričvršćenima u kožu, donijelo 40 postotno poboljšanje simptoma u oba slučaja. Jačina i učestalost valunga se smanjila.

Ova studija sa University of Melbourne uključila je oko 320 Australki, dobi preko 40 godina koje su patile od barem sedam napada vrućine, umjerene jakosti, dnevno. Pola je dobilo tretmane klasične kineske medicine sa tankim iglicama ubodenim u tijelo na specifičnim mjestima.

Poboljšanje zbog placebo efekta

Drugima je koža stimulirana sa tupim iglicama koje nisu prodrle u kožu. Obje grupe žena osjetile su poboljšanje zbog placebo efekta ali i zbog toga što su odlazeći u bolnicu, imale prilike sa nekime razgovarati o svojim simptomima. Osim toga valunzi polako i prođu tijekom vremena.

5080402742_57fccc8a7c_o
Ne postoje dodatne koristi akupunkture Marnie Joyce F/Flickr

Autori studije kažu da je ova studija bila opsežna i ozbiljna i da je pokazala da ne postoje dodatne koristi od ubadanja igala u tijelo u usporedbi sa stimulacijom pritiskom na iste točke.

Ako žene razmišljaju o akupunkturi kao rješenju za valunge moraju znati da, iako su prijašnje studije pokazale da je to bolje nego ništa ne poduzeti, ova studija je pokazala da bockanje ne čini razliku.

Akupnunktura je relativno siguran tretman i utvrđeno je da je efikasan za kroničnu bol ali žene bi trebale razmisliti i o drugim tretmanima za napade vrućine.