Američki turist uspio je upasti u vulkan Vezuv. Genijalac je pokušao dohvatiti mobitel

Turist je spašen, a zadobio je tek lakše ozlijede

TO GO WITH AFP STORY BY EMMANUELLE ANDREANI
(FILES) File picture of an aerial view taken from an helicopter window shows the crater of the mount Vesuvius volcano, is seen near the Italian city of Naples on March 31, 2009. Nearly 2,000 years after wiping out Pompeii, Mount Vesuvius is among the most closely monitored in the world, its every shudder recorded. "It is always active, and 600,000 people would be directly at risk if it erupts," says vulcanologist Claudio Scarpati.      AFP PHOTO / MARIO LAPORTA/FILES (Photo by MARIO LAPORTA / AFP FILES / AFP)
FOTO: AFP

Turist koji je pokušavao doći do svog mobitela pao je prošlog vikenda u vulkan Vezuv. Dvadesettrogodišnjak je spašen i zbrinut zbog lakših ozljeda, posjekotina i modrica, prema Sky Newsu ali je sada suočen s optužbama da je bio na ruti u blizini aktivnog vulkana, koja je za turiste zatvorena.

Nesreća se dogodila nakon što je mladome američkom turistu ispao mobitel u krater na vrhu Vezuva. Dok se spuštao nekoliko metara do telefona, izgubio je ravnotežu i pao. Prema The Guardianu, lokalni vodiči su se spustili da spase čovjeka.

Vezuv je popularno odredište za planinare

Vezuv je stratovulkan visok 1232 metra. Njegov krater, nastao u erupciji 1944. godine, dubok je 305 metara. Planina je popularno odredište za planinarenje ali nema javnih staza do samog kratera vrlo strmih stijenki. Vulkan nije imao značajnije erupcije od one 1944.godine ali se stalno prati. Više od 700.000 ljudi koji žive u neposrednoj blizini u slučaju jače erupcije bit će evakuirano, a vulkan bi pogodio obližnji Napulj.

“Gran Cono”, krater na vrhu Vezuva je opasan, ne toliko zbog erupcija nego zbog djelovanja gravitacije. Strmih je litica i prepun odlomljenih oštrih fragmenata stijena. U krateru ima i aktivnih otvora koji povremeno spuštaju paru i plin.

Mladić iz SAD-a imao je sreće

Mladić je s obzirom na opasnost imao sreće što nije teže ozlijeđen. I prije tri godine, mladi muškarac je teško ozlijeđen kada se popeo preko barijere oko kratera havajskog vulkana Kilauea, tlo je pod njim propalo i pao je u dubinu od 21 metar. U siječnju ove godine, sedamdesetpetogodišnji Havajac pronađen je mrtav, pao je u isti krater na dubinu od 31 metar. Slična tragedija zbila se i 2017.godine u krateru Solfatara, nedaleko Vezuva kada je jedanaestogodišnji dječak upao u kipuće blato, a roditelji su ga pokušali izvući. Svo troje je smrtno stradalo.

Vezuv je najpoznatiji po svojoj erupciji 79. godine poslije Krista koja je zakopala gradove Herculaneum i Pompeje. Ta je erupcija ubila tisuće ljudi, točan broj se ni ne zna, razbacujući okolo kišu pepela i kamenja, ekstremni toplinski val i oblake otrovnog plina.