Amerika je početkom godine Kini poslala milijune maski, evidentno ignorirajući upozorenja o pandemiji

The Washington Post objavio je podatke koji još jednom pokazuju koliko Trumpova administracija koronavirus nije shvaćala ozbiljno

This photo taken on April 16, 2013 shows Ms. Shi, a doctor at Beijing Center of Disease Control, putting on decontamination suit before entering the laboratory in their center in Beijing. A seven-year-old girl who contracted the deadly H7N9 strain of bird flu was to leave a Beijing hospital on April 17, staff said, as the death toll from the virus in China remained at 16.  CHINA OUT   AFP PHOTO (Photo by STR / AFP)
FOTO: AFP

Prema podacima kojima raspolaže The Washington Post, Amerika je u siječnju i veljači isporučila u Kinu zaštitne maske i drugu zaštitnu medicinsku opremu, unatoč prijetećoj pandemiji koronavirusa, u iznosu od 18 milijuna dolara; preko 2 milijarde maski i 25 milijuna komada zaštitne odjeće. To je porast od oko 1000 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, od prosječnih 1,4 milijuna dolara na 17,6 milijuna.

Analiza podataka američke carine i Public Citizen otkriva da je pošiljka respiratora i zaštitnih odjevnih predmeta za Kinu skočila trostrukim znamenkama. Amerika je možda izgubila kritično oruđe i vrijeme izvozeći ogromnu količinu medicinske robe u Kinu, a američke bolnice ostale su bez dovoljno zaštitne opreme dok se bore s ogromnim brojem slučajeva koronavirusa. Bolnice ograničavaju broj koji medicinsko osoblje može dobiti i mole saveznu vladu da im šalje više.

Još jedan znak ne shvaćanja ozbiljnosti situacije

“To je još jedan podatak koji otkriva kako Trumpova administracija nije ozbiljno shvatila prijetnju koronavirusa. Umjesto da poduzmu korake i pripreme se, zanemarivali su savjete stručnjaka. Ljudi umiru jer nemamo zaliha PPE maski”, kaže demokrat Lloyd Doggett iz Teksasa.

Krajem veljače, savezna vlada je počela ubrzavati prodajni postupak kritičnih medicinskih proizvoda u Kinu i Hong Kong. Početkom godine Bijela kuća je bila otvorena oko slanja pošiljaka u Kinu, početkom veljače State Department je objavio da donira preko 18 tona medicinskog materijala. U siječnju i veljači Trump se hvalio donacijama Kini.

Trump odjednom napada tvrtke

U veljači su se pojavili letci koji potiču firme da prodaju medicinske proizvode Kini. Povučeni su početkom ožujka. A kada su konačno, u travnju, shvatili, Trump poziva američke tvrtke da prvo proizvedu medicinske potrepštine za vlastito tržište prije nego izvoze.

Početkom travnja, Trump je, opet tražeći krivca, na Twitteru napao vodeću tvrtku za proizvodnju zaštitne medicinske opreme, 3M zbog prodaje medicinskih potrepština Kini, prijeteći Zakonom o obrambenoj proizvodnji da spriječi prodaju stranim zemljama. Kasnije je to povukao i najavio novi sporazum kojim bi 3M mogao prodavati maske stranim kupcima uz povećanje domaće proizvodnje.

Cijena maski N95 je eksplodirala

Podaci iz travnja kažu da su američke bolnice pretrpjele veliki udarac zbog manjka zaštitne opreme. Do 2. travnja, 9282 zdravstvenih radnika je oboljelo, a do sada ih je 27 umrlo. Glasnogovornica za 3M, Jennifer Ehrlich, kazala je da ih na početku krize vlada nije odvraćala od izvoza u Kinu. Neki administrativni dužnosnici pozivali su da se Kini pomogne.

Danas se američke države svađaju oko medicinskog materijala. Illinois se buni da se maske N95, koje su koštale manje od dva dolara, sada prodaju po 12 dolara. Čak 90 posto američkih gradonačelnika kaže da nema dovoljno testova i maski za lice. Oko 85 posto kaže da im fali respiratora.