Apple je napravio aplikaciju pomoću koje ljudi s Apple Watchom mogu pratiti kako im radi srce

Aplikacija će otkrivati nepravilnosti i slati korisnicima upozorenja

U suradnji sa sveučilištem Stanford, Apple je lansirao aplikaciju koja će im omogućiti da skupljaju podatke sa senzora srčanih otkucaja na Appleovom pametnom satu. Appleova aplikacija za Studiju srca, otkrivat će nepravilnosti i slati upozorenja korisnicima koji možda pate od fibrilacije atrija.

Apple je prvi puta u rujnu spomenuo svoju inicijativu o Studiji srca, kad je lansiran watchOS4. Kompanija planira, koristeći podatke o otkucajima srca, bolje informirati pacijente, liječnike i znanstvenike o slučajevima nepravilnosti rada srca.

Aplikacija je dostupna u Apple storeu

“U suradnji s medicinskom zajednicom, ne samo da možemo alarmirati ljude o određenim zdravstvenim stanjima, nego se nadamo da ćemo unaprijediti istraživanja o srcu”, kazao je u svom priopćenju Jeff Williams, šef ove Appleove inicijative. Aplikacija koristi postojeću tehnologiju Appleovog pametnog sata koja mjeri otkucaje srca zelenim LED svjetlom koje treperi sto puta u sekundi i fotodiode koje detektiraju količinu krvi koja teče kroz ručni zglob.

Korisnici koji budu sudjelovali u studiji bit će obavještavani iPhoneom ili satom budu li primijećeni nepravilni otkucaji, a osigurat će im se bespalatne konzultacije s liječnikom te EKG za dalju opservaciju. Aplikacija je trenutno dostupna u Apple storeu i korisnici koji žele sudjelovati u studiji moraju imati navršene 22 godine i Appleov sat.

Američka agencija za lijekove u četvrtak je odobrila prvi medicinski uređaj za Appleov sat, čitač EKG-a, senzor koji je kompatibilan aplikaciji i otkriva nepravilne otkucaje. Apple sat može s 97- postotnom preciznošću otkriti iregularnost otkucaja, pokazala je studija. To nije dovoljno za točnu dijagnozu, ali je korisno kao početak, piše The Verge. Već je dosta aplikacija koje prate otkucaje srca, razine stresa i analiziraju podatke u Appleovoj aplikaciji Health.