Bliski suradnici, suparnici i prijatelji za Telegram o Svilanu, čovjeku koji je HTV izvukao iz prošlog stoljeća

Svilan je mijenjao TV scenu i osmislio najgledanije formate

10.03.1998., Zagreb - Novinar Sinisa Svilan. Photo: Davor Visnjic/ PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas je u 57. godini života u Beogradu preminuo Siniša Svilan. Bio je na poslu na beogradskoj Hepi TV, javio se na telefon i srušio za stolom. Kolege su mu pritekle upomoć, međutim, očito, nije bilo spasa. Ekipa Hitne pomoći, koja je ubrzo došla, duže od pola sata ga je reanimirala, ali bez rezultata. Pretpostavlja se da mu je zakazalo srce.

U Beogradu je Svilan radio kao savjetnik za program. Posljednjih nekoliko godina živio je na relaciji Zagreb-Beograd i držao se podalje od javnosti. Poznato je samo da je, nakon što je 2013. godine u Hrvatskoj pravomoćno osuđen za primanje mita, obnašao funkciju savjetnika za program na nekoliko srpskih i bosanskih televizija.

Svilan se rodio 1960. godine u Trogiru. Nakon završene Tehničke škole upisao je Fakultet strojarstva u Splitu, koji je vrlo brzo napustio. Kraće je vrijeme konobario u trogirskim kafićima, a onda se zaposlio kao mehaničar u splitskom brodogradilištu. U Zagreb je doselio 1985. godine kada je, relativno kasno, u 25-oj godini života, upisao Fakultet političkih znanosti. Njegov prvi novinarski angažman bio je na Radiju 101, gdje je radio kao urednik vijesti.

Na državnoj televiziji počeo je raditi kao novinar emisije Dobro jutro Hrvatska. “Ja sam tada radio kao producent Latinice. Sjećam se kada nam se pridružio mladić sa specifičnim glasom”, prisjeća se bivši televizijski producent Mladen Vlainić, danas zaposlen u Kazalištu Virovitica.

Svilanov specifičan glas

Upravo zbog sovg specifičnog tona glasa Svilan je navodno jedva prošao audiciju na HTV-u. Njegov glas kasnije je postao brend, baš kao što je to bio slučaj i s Joškom Martinovićem. Na HTV-u Svilan je radio isključio kao novinar, a prvi urednički posao dobio je na Mreži TV. Na ovu lokalnu televiziju, koja je pokrenuta 1996. godine, s HTV-a su prešla velika imena, kao što su Igor Mirović, Denis Latin, Silvana Menđušić, Boris Homovec i Milan Majerović Stilinović.

svilan arhiva TG

Svilan je u nekom trenutku počeo uređivati emisiju Glamour. “Vjerovali smo da će se Glamour baviti ozbiljnim društvenim temama pa smo bili pomalo iznenađeni njegovim pristupom. Očito se naš tadašnji urednik odlučio na malo žući pristup novinarstvu, zahvaljujući kojemu je kasnije postao slavan”, prisjeća se Mladen Vlainić. Po medijima se često provlačila teza kako je Svilanu u karijeri pomogla bivša supruga Ella Svalina.

“Možda ga je Ella kao umjetnica uvela u društvo i pomogla mu s kontaktima, ali sigurno nije sjedila s njim u redakciji i uređivala emisije. To su gluposti”, završava Vlainić. Stanislava Čulina, koja danas radi u marketingu jedne hotelijerske firme, bila je u prvoj novinarskoj postavi Svilanovog Glamoura. Do tada je radila na OTV-u, koji je se Mrežom TV dijelio istu zgradu. “Jednom sam se vraćala sa snimanja i naletjela na Svilana. Pitala sam ga mogu li raditi za njega. Očito mu se svidio moj pristup pa je rekao da dođem”, prisjeća se Čulina.

Prilično neuredan urednik

Njezin prvi prilog za Glamour nije objavljen jer je, kako kaže, očito bio preozbiljan za Svilanov koncept. Ali s drugim je uspjela. “Od njega sam profesionalno mnogo dobila, a naučila sam i da je mala kava sa šlagom ustvari baš super”, kaže. Nastavlja kako je Svilan bio prilično temperamentan i neuredan. “Ispod tastature je uvijek imao ogromne papire, one A3 formata, na kojima je ispisivao scenarije za pet emisija unaprijed i brojne najave. Svilanov rukopis bio je nečitljiv.

Čulina je na Mreži TV naučila osnove televizijskog posla, o onda je krajem devedesetih dobila angažman na HTV-u. Tamo je došla prije svoga urednika. Naime, Svilan je 2001. godine svoju emisiju preselio na HTV i preimenovao je u Glamour Caffe. “Na HTV-u smo imali najluđe termine montaža. Radili smo od deset navečer do dva sata ujutro. Svilan je redovito dolazio od doma, sjedio s nama u montaži i gledao kako radimo. Kada se ne bi osobno pojavio, uvijek bi nas nazvao”, završava Čulina.

18.09.2008. Zagreb, Hrvatska, klub Ritz - Ava produkcija i Nova tv su organizirali party povodom pocetka prikazivanja nove sapunice "Zakon ljubavi" u zagrebackom klubu Ritz u Petrinjskoj ulici. Sinisa Svilan, Roman Majetic. Photo: Tomislav Miletic/24sata
Siniša Svilan i Roman Majetić prilikom predstavljanja sapunice Zakon ljubavi PIXSELL

Urednica magazinskog programa RTL-a, Nensi Profaca, Svilana je upoznala prije petnaest godina na HTV-u, kada je pokretao Glamour Caffe i tražio novinare. “Tada sam radila za emisiju Metropolis. Siniša je od nekoga nabavio moj broj i pitao me hoću li raditi za njega. Naravno da sam pristala”, objašnjava Profaca. Svilan je bio specifičan tip, čovjek koji nigdje nije mogao proći nezapažen.

Kako se kod Svilana zaslužilo povjerenje

Profaca kaže da se silno zalagao za suradnike i od uprave HTV-a zahtijevao bolji tretman za svoju emisiju i novinare. “Realno, HTV nas nije doživljavao previše ozbiljno i nismo imali dovoljno kamera na raspolaganju. Siniša je svakih nekoliko mjeseci svojim novcem kupovao ručne kamere, one male za snimanje rođendana”, prisjeća se. Kod Svilana se, kaže, najprije trebalo zaslužiti povjerenje. “Meni je to uspjelo na putu u Barcelonu, s kojeg sam se očito vratila s dobrim materijalom.

Onda su se zaredala putovanja tijekom kojih sam obišla pola svijeta i naučila sve što znam o novinarstvu”, konstatira. Kaže da je kao urednica RTL-ove emisije Exkluziv, koja je godinama pratila hrvatski showbiz, kasnije koristila njegove metode. Dugogodišnji novinar i urednik HTV-a Danijel Despot, koji je četiri godine radio kao novinar Glamour Caffea, za sebe također kaže da je Svilanov proizvod.

“Svilan je Hrvatskoj donio novu vrstu javne televizije. Mislim da je on jedan od najzaslužnijih što je HTV napravio kvalitetnu tranziciju iz prošlog u ovo stoljeće. Gledatelji su mu zamjerali da proizvodi tračeve, ali su ih svi redovito gledali. Smatram kako je Svilan bio televizijski genijalac koji je znao pametno spojiti trač, kulturu i kritiku društva”, kaže Despot. Nakon Svilanovog prelaska na Novu TV, Despot je još tri godine vodio i uređivao emisiju Shpitzza, koja je po uređivačkoj koncepciji naslijedila Svilanov Glamour Caffe.

Život nakon presude

Mjesto direktora programa Nove TV Svilan prihvatio je 2004. godine. “Na Novu TV uveo je hrpu domaće produkcije. U njegovoj su eri pokrenute emisije kao što su Red Carpet, U sridu, Jedan na jedan s Alkom Vuicom, Farma, kao i još brojni drugi specijalni formati”, objašnjava Daniel Delale, tadašnji urednik Red Carpeta. Delale je uvjeren kako je Svilan uspio zabavni program Nove TV postaviti na vodeće mjesto, daleko ispred do tada dominantnog RTL-a.

10.02.2011., Koncar, Sesvete - Nova TV snima novi kulinarski show Masterchef. Sinisa Svilan, direktor Nove TV. Photo: Boris Scitar/PIXSELL
Svilan, tada direktor Nove TV, 2011. predstavlja prvi Masterchef PIXSELL

“Od Nove TV je napravio najgledaniju televiziju u Hrvatskoj. Od tamo je otišao nakon afere koja ga je psihički i zdravstveno potpuno dotukla”, kaže Delale. Sredinom 2012. godine Svilan je optužen jer je od Vladimira Šelebaja, direktora produkcijske kuće Core Media, primio 262 tisuće eura mita. “Bez obzira kako je završila njegova karijera u Hrvatskoj, osobno ću Svilanu biti vječno zahvalan za sve što sam od njega naučio. To sam javno izjavio i kada je Svilan završio u pritvoru”, kaže Delale.

Njegova emisija Red Carpet, u kojoj se također mogao prepoznati Svilanov rukopis, prestala se emitirati 2012. godine. Delale je povremeno telefonski komunicirao sa svojim bivšim šefom. Danas ga je, kako kaže, duboko potresla vijest da je Svilan umro, ali i način na koji se to dogodilo. Zauvijek će, kaže, pamtiti riječi koje mu je Svilan često vikao na televizijskim hodnicima: “Stisni, Daniele, stisni”.