Bojimo se da oko utjecaja visokih peta na zdravlje više nema nimalo dvojbe: naprosto su užas

Znanstvenici su recenzirali 20 objavljenih radova o štiklama

FOTO: Wikipedia

Nosite li visoke pete na posao spremite se na neke dobre i na neke loše vijesti. Britanski znanstvenici kažu da i žene i muškarci smatraju žene u cipelama s visokom petom privlačnijima. Muškarci će se dva puta češće nasmiješiti ženi koja nosi visoke pete nego onoj u ravnim cipelama i vjerojatnije će joj ponuditi pomoć.

Znanstvenici tvrde da takve cipele izazivaju bolove u leđima, slomljene, uganute i istegnute gležnjeve, a dva puta češće na stopalima nastaju čukljevi. Žene koje nose cipele s visokom petom pate od raznih ozljeda, od palca do kičme, i vjerojatnije je da će kad tad pasti. Neki znanstvenici idu čak tako daleko da zagovaraju zakon koji bi ženama branio nošenje takve obuće na poslu.

Na nekim poslovima su nepisano pravilo

Žene visoke pete smatraju dijelom svoga posla. Kod British Airwaysa zemaljske stjuardese moraju ih nositi, a za one koje su u zrakoplovima nisu obavezne. Izvjesna Nicola Thorp koja je radila na recepciji u jednom londonskome uredu poslana je kući jer je došla na posao u ravnim cipelama. Pokrenula je peticiju koja je privukla više od 150 tisuća potpisa tražeći od kompanija da im se ne zabranjuje nošenje ravnih cipela na poslu.

Grupa znanstvenika sa sveučilišta Aberdeen, recenzirala je 20 objavljenih radova oko nošenja visokih peta i utvrdila da postoji veliki rizik od ozljeda i mišićnokoštane boli. Žene su pod pritiskom ali i pod utjecajem slavnih ličnosti da nose visoke pete. Na većini radnih mjesta ne postoji naputak da ih treba nositi ali na nekim poslovima to je nepisano pravilo, znači, svi ih nose. Korisno bi bilo, u svakom slučaju, nositi umjereno visoke pete i dobro paziti na stopala.