Nekad je nužno odabrati stranu

CERN želi da skinete 300 TB podataka koje je skupio u eksperimentima sudarača

Podaci su skupljeni 2011., a dostupni su na CERN-ovim stranicama

CERN
FOTO: ATLAS/Flickr

CERN je upravo objavio 300 TB podataka koji su skupljeni tijekom eksperimenata koji su prevedeni na kompaktnom mionskom solenoidu (CMS) velikog hadronskog sudarača (LHC). Podaci pokrivaju oko pola eksperimenata koji su napravljeni u tijekom 2011. godine.

Cilj CMS-ovih eksperimenata su istraživanja šireg fizičkog spektra, a to uključuje i potragu za Higgsovim bozonom, ekstra dimenzije te čestice koje bi mogle činiti tamnu materiju.

Podaci se mogu koristiti i u školama

Iako je riječ o sirovim podacima koje bi malo tko, a da nije znanstvenik, razumio, iz CERN-a kažu kako su se potrudili podatke prikazati tako da budu što lakše savladivi. Informacije je s interneta moguće skinuti u dva formata – kao primarni set podataka koje koriste CERN-ovi istraživači te u nešto jednostavnijoj verziji izvedenog skupa podataka koji su namjenjeni široj publici.

Sudaranje čestica u LHC-u
Sudaranje čestica u LHC-u CERN / CMS

Također, ovi izvedeni skupovi podataka zahtjevaju puno manje računalne snage za njihovu obradu i mogu se lako analizirati na sveučilištima te od strane srednjoškolaca. “Kako bismo im pomogli oko toga, agencija je također napravila i softver koji se temelji na našem alatu za modeliranje podataka, CernVM, koji se može besplatno skinuti”, stoji u CERN-ovom priopćenju.

Ovo nije prvi put

“Nakon što smo istražili podatke, ne vidimo razloga da ne dopustimo da oni budu javno dostupni”, izjavila ja fizičarka Kati Lassila Perni. “Prednosti ovih podataka su brojne, od toga da inspiriraju srednjoškolce do obuke fizičara koji će se baviti proučavanjem čestica. A po meni osobno, ovo je bilo krucijalno za napraviti kako bi se osigurala dugoročna mogućnost da ljudima budu dostupni podaci našeg istraživanja”, dodala je Lassila.

Ovo nije prvi put da je LHC objavio rezultate svojih istraživanja, još 2014. godine objavili su podatke koje su skupili tijekom eksperimenata provedenih 2010. godine, a ti podaci bili su teški 17 terabajta.