Često se suzdržavate od kihanja? Slučaj gospodina koji je završio u bolnici će vam objasniti zašto to nije pametno

Čovjeka su morali hraniti na cjevčicu, potpuno se oporavio tek dva mjeseca kasnije

FOTO: Wikimedia

Prije nego što pokušate izbjeći glasni, slinavi zvuk kihanja, pogledajte što se dogodilo, inače posve zdravom, 34-godišnjemEnglezu. Nakon što je pokušao izbjeći kihanje tako da je začepio nos i zatvorio usta, čovjek je završio u bolnici, jedva da je mogao govoriti i gutati, kaže izvješće o ovom slučaju, objavljeno jučer u BMJ Case Reports. Ovaj manevar izazvao mu je osjećaj iskakanja u vratu, čovjek je morao na hitnu, otečenog i bolnog vrata.

Pritiskujući obje strane vrata, liječnici su čuli pucketajući zvuk koji se širio prema prsnome košu. Ovakav simptom, poznat kao krepitus, može se javiti kada zrak uđe u potkožni sloj tkiva. CT skeniranjem primijećen je mjehurić zraka zarobljen ispod muškarčeve kože, uglavnom u području vrata. Sken je pokazao i zračne mjehuriće i u prsnome košu, između pluća, stanje koje se naziva pneumomediastinum, objašnjava Livescience.

Oporavio se za dva mjeseca

Liječnici su utvrdili da je muškarčevo susprezanje kihanja napravilo rupu na dnu ždrijela, na mjestu gdje se ono povezuje s ezofagusom. Čovjek je hospitaliziran, liječen antibioticima zbog rizika infekcije i hranjen kroz cjevčicu. Tijekom tjedan dana simptomi su se postupno popravili i mogao je početi jesti mekanu hranu. Dva mjeseca poslije incidenta, dobro je.

Kod većine ljudi, susprezanje kihanja neće dovesti do ovakvog stanja jer je ovakva povreda češća kod infekcija grla, povraćanja, jakog kašlja ili drugih trauma. Ali ovo nas svakako upozorava da kihnuti moramo i ne smijemo pokušati izbjegnuti. Dođe li vam da kihnete, otvorite usta i nastojte da podražaj na kihanje izađe van kao kašalj, savjetuju otorinolaringolozi.