Čini se da će se jednostavnim zahvatom uz pomoć matičnih stanica uskoro moći ljudima vratiti vid

Ovaj operativni zahvat nudi nadu svim onima koji pate od degeneracije makule

FOTO: PROzoetnet/Flickr

Revolucionarna tehnika koja bi mogla vratiti vid milijunima ljudi primijenjena je prvi puta ovog tjedna u britanskoj bolnici Moorefields Eye Hospital. Obavljena je na šezdesetgodišnjoj pacijentici sa degeneracijom makule i trajala je samo 45 minuta. Ovaj operativni zahvat nudi nadu svim onima koji pate od degeneracije makule, glavnog razloga sljepoće kod odraslih. Točni rezultati znat će se u prosincu.

Tehniku je razvio britanski University College London. Doktori su rekli da nije bilo nikakvih komplikacija i da se oko dobro opravlja. Zahvat je obavljen pod lokalnom anestezijom.

Ovo je prva u planiranih deset operacija kliničkog testiranja nove obećavajuće tehnike. Istraživanje je potpomognula kompanija Pfizer. Upotrebljena je embrijska matična stanica koja je narasla do flastera veličine 6mm i ima 100.000 pigmentnih stanica retine.

Matične stanice uzete su od doniranih višaka embrija

Flaster je zavijen u malenu cijevčicu koja je injektirana u oko, iza retine. Znanstvenici se nadaju da će zamijeniti odumrle stanice retine. Profesor Lyndon Da Cruz koji je izveo operaciju kaže da je razlog zašto su tako uzbuđeni taj što se uspjelo načiniti ove vrlo specifične stanice i transferirati ih na pacijenta.

Stanje degeneracije makule se javlja kada se stanice na sredini retine oštete, a rezultat je gubitak centralnog vida. Matične stanice su prazne stanice koje su u stanju reprogramirati se u bilo koje stanice u tijelu što znači da mogu zamijeniti oštećena tkiva.

Matične stanice uzete su od doniranih višaka embrija koji su nastali IVF tretmanom (oplodnja in vitro) i nikada nisu bili upotrebljeni. Prošle godine liječnici su objavili rezultate studije u kojoj su injektirali slobodne matične stanice u oko. Studija je pomogla da se pokaže da je tehnika sigurna i da nije uzrokovala dalji gubitak vida.